Dohodu o brexitu už neotevřeme, vzkázali Mayové nejvyšší představitelé zemí EU | info.cz

Články odjinud

Dohodu o brexitu už neotevřeme, vzkázali Mayové nejvyšší představitelé zemí EU

Nejvyšší představitelé zemí EU na čtvrtečním a dnešním summitu v Bruselu ujistili, že sporná pojistka pro zachování hladkého celního režimu na hranici mezi Irskem a britským Severním Irskem je jen dočasná a nejspíš ani nebude použita. Samotnou brexitovou dohodu znovu otvírat odmítají. Politici se rovněž obecně shodli, že v boji s migrací budou dál klást důraz na ochranu vnějších hranic a na spolupráci s tranzitními státy. Ohledně reformy azylového systému či posílení reformované agentury Frontex však společnou řeč nenašli. Zato se shodli například na reformě Evropského stabilizačního mechanismu (ESM). Jednali také o boji s dezinformacemi či ochraně klimatu.

Představitelé Evropské unie a členských zemí dnes po dvoudenním summitu dávali najevo, že jsou dál připraveni pomoci britské premiérce Therese Mayové s ratifikací smlouvy o brexitu. Předseda vrcholných unijních schůzek Donald Tusk však zároveň velmi chladně reagoval na prohlášení Mayové, že v příštích dnech začnou jednání o dalších zárukách z evropské strany ohledně irské pojistky.

Mayová ve snaze získat pro dohodu o britském odchodu dostatečnou podporu v britské Dolní sněmovně žádá od unijních partnerů dodatečné záruky. Dnes vyjádřila přesvědčení, že je to i nadále možné.

„Nyní nemám mandát zahajovat nějaká další jednání,“ prohlásil Tusk. V noci na dnešek sedmadvacet šéfů států a vlád zdůraznilo, že irská pojistka by ideálně vůbec nikdy neměla naskočit, a pokud se tak stane, půjde jen o krátkodobé dočasné řešení.

„Pojistka je míněna jen jako krátkodobá, ne třeba pro příští desetiletí. Myslím, že bylo třeba to ze strany EU říci jednoznačně, aby nám Británie v tomto mohla věřit,“ podotkl rakouský kancléř Sebastian Kurz, jehož zemi končí předsednictví v EU. Francouzský prezident Emmanuel Macron zdůraznil, že cílem pro 27 zemí EU je dojednání nového těsného partnerství s Brity, nikoliv aplikace irské pojistky.

Na navyšování počtu příslušníků evropské pohraniční a pobřežní stráže se lídři EU neshodli, stejně jako na reformě azylového systému. Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker po summitu zalitoval, že se komisi nepodařilo přesvědčit členské státy, aby z celkem sedmi legislativních návrhů souvisejících s migrací rychleji přijaly pět techničtějších norem, u nichž mezi nimi nepanují spory. Takový postup však s poukazem na vzájemnou provázanost právních textů odmítá mezi jinými i Česká republika.

Evropští lídři se dnes shodli na tom, že budoucí rozpočtový nástroj pro konvergenci a konkurenceschopnost eurozóny bude mít za cíl pomoci sblížit země se společnou měnou. „Bude to část evropského rozpočtu,“ potvrdila německá kancléřka Angela Merkelová.

Jasno je také o podobě fungování budoucího mechanismu společného fiskálního jištění unijního Jednotného fondu pro řešení bankovních rizik (SRF) a o reformě Evropského stabilizačního mechanismu (ESM). Podle Tuska by reforma měla zajistit, že nástroj bude moci lépe fungovat při prevenci krizí a při pomoci s udržováním rozumné výše dluhů.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud