Články odjinud

Dopady brexitu v EP: Europoslanci budou hlasovat o snížení počtu parlamentních křesel

Dopady brexitu v EP: Europoslanci budou hlasovat o snížení počtu parlamentních křesel

Evropský parlament má dnes na programu hlasování o snížení počtu parlamentních křesel po odchodu Británie z Evropské unie. O svou představu budoucnosti EU se s europoslanci v rámci pravidelných vystoupení národních lídrů podělí nizozemský premiér Mark Rutte.

Britským zástupcům patří v současnosti v EP 73 křesel z celkového počtu 751. Parlament bude hlasovat o návrhu schvalovaném v součinnosti s Evropskou radou, podle něhož by 46 z těchto křesel po brexitu zůstalo prázdných. V budoucnu by mohla patřit poslancům z případně nově přijatých členských zemí.

Zbylých 27 křesel obsadí noví europoslanci ze 14 různých zemí, které současné rozdělení mandátů znevýhodňuje. Česku zůstane současný počet 21 poslanců.

Příští volby do evropského parlamentu již podle nového rozdělení se budou konat v květnu 2019.

Ještě před hlasováním čeká dopoledne poslance rozprava s předsedou nizozemské vlády, který bude již sedmým lídrem členské země diskutujícím o budoucnosti Unie. Pravicový proevropsky laděný politik stojí v čele nizozemské vlády již od roku 2010. V jeho zemi přitom v posledních letech posílily euroskeptické proudy v čele s protiislámskou a protipřistěhovaleckou stranou Geerta Wilderse.