Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Dopady brexitu v EP: Europoslanci budou hlasovat o snížení počtu parlamentních křesel

Dopady brexitu v EP: Europoslanci budou hlasovat o snížení počtu parlamentních křesel

Evropský parlament má dnes na programu hlasování o snížení počtu parlamentních křesel po odchodu Británie z Evropské unie. O svou představu budoucnosti EU se s europoslanci v rámci pravidelných vystoupení národních lídrů podělí nizozemský premiér Mark Rutte.

Britským zástupcům patří v současnosti v EP 73 křesel z celkového počtu 751. Parlament bude hlasovat o návrhu schvalovaném v součinnosti s Evropskou radou, podle něhož by 46 z těchto křesel po brexitu zůstalo prázdných. V budoucnu by mohla patřit poslancům z případně nově přijatých členských zemí.

Zbylých 27 křesel obsadí noví europoslanci ze 14 různých zemí, které současné rozdělení mandátů znevýhodňuje. Česku zůstane současný počet 21 poslanců.

Příští volby do evropského parlamentu již podle nového rozdělení se budou konat v květnu 2019.

Ještě před hlasováním čeká dopoledne poslance rozprava s předsedou nizozemské vlády, který bude již sedmým lídrem členské země diskutujícím o budoucnosti Unie. Pravicový proevropsky laděný politik stojí v čele nizozemské vlády již od roku 2010. V jeho zemi přitom v posledních letech posílily euroskeptické proudy v čele s protiislámskou a protipřistěhovaleckou stranou Geerta Wilderse.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1