Dopady brexitu v EP: Europoslanci budou hlasovat o snížení počtu parlamentních křesel | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Dopady brexitu v EP: Europoslanci budou hlasovat o snížení počtu parlamentních křesel

Dopady brexitu v EP: Europoslanci budou hlasovat o snížení počtu parlamentních křesel

Evropský parlament má dnes na programu hlasování o snížení počtu parlamentních křesel po odchodu Británie z Evropské unie. O svou představu budoucnosti EU se s europoslanci v rámci pravidelných vystoupení národních lídrů podělí nizozemský premiér Mark Rutte.

Britským zástupcům patří v současnosti v EP 73 křesel z celkového počtu 751. Parlament bude hlasovat o návrhu schvalovaném v součinnosti s Evropskou radou, podle něhož by 46 z těchto křesel po brexitu zůstalo prázdných. V budoucnu by mohla patřit poslancům z případně nově přijatých členských zemí.

Zbylých 27 křesel obsadí noví europoslanci ze 14 různých zemí, které současné rozdělení mandátů znevýhodňuje. Česku zůstane současný počet 21 poslanců.

Příští volby do evropského parlamentu již podle nového rozdělení se budou konat v květnu 2019.

Ještě před hlasováním čeká dopoledne poslance rozprava s předsedou nizozemské vlády, který bude již sedmým lídrem členské země diskutujícím o budoucnosti Unie. Pravicový proevropsky laděný politik stojí v čele nizozemské vlády již od roku 2010. V jeho zemi přitom v posledních letech posílily euroskeptické proudy v čele s protiislámskou a protipřistěhovaleckou stranou Geerta Wilderse.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.