Drama v Paříži: Muž držel čtyři hodiny rukojmí a hrozil bombou, pak ho policie zatkla | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Drama v Paříži: Muž držel čtyři hodiny rukojmí a hrozil bombou, pak ho policie zatkla

Drama v Paříži: Muž držel čtyři hodiny rukojmí a hrozil bombou, pak ho policie zatkla

Francouzská policie zhruba po čtyřech hodinách ukončila drama v centru Paříže, kde zatkla muže, který v budově zadržoval dva lidi jako rukojmí. Ti vyvázli živí a zdraví, uvedla starostka Paříže Anne Hidalgová. Motiv útočníka, který tvrdil, že je ozbrojen bombou, zatím není jasný.

Policejní zásah se podle listu Le Parisien odehrál ve dvou fázích: nejprve vyrazil hasicí robot, protože útočník a jeden z rukojmích byli politi benzinem. Pak vyrazila zásahová jednotka BRI a zatkla útočníka. Ten nekladl odpor.

"Dotyčný byl zatčen a rukojmí jsou mimo nebezpečí. Blahopřeji k profesionalitě a pohotovosti policejních sil a záchranářů, zejména BRI a pařížským hasičům, jejichž podpora byla rozhodující," napsal na twitteru ministr vnitra Gérard Collomb.

Incident nebyl považován za čin spojený s terorismem. Muž požadoval kontakt s íránským velvyslanectvím. List Le Figaro jej označil za duševně narušeného. S rukojmími byl útočník v budově v 10. pařížském obvodu zhruba od čtvrté hodiny odpolední.

Ještě před policejním zásahem se jednomu muži podařilo z budovy uprchnout, v potyčce s únoscem byl ale lehce zraněn. Dotyčný muž nebyl rukojmím, ale zkřížil útočníkovi cestu v hale budovy, kde utrpěl úder do obličeje, přesněji nadočnicového oblouku, než se mu podařilo uprchnout přes bar i s těhotnou přítelkyní, poznamenal Le Parisien.

Policie vytvořila bezpečnostní perimetr okolo místa činu v centru Paříže, v ulici Petites écuries, vyhledávané hlavně kvůli barům a restauracím. Okolí střežili policisté v přilbách a s automatickými puškami. Umožnili však projít rodičům, kteří si přišli vyzvednout děti do jeslí v této ulici. V klidu také evakuovali z místa desítky lidí.

Francie žije pod ustavičnou teroristickou hrozbou od vlny atentátů spáchaných islamisty z roku 2015. Celkem si vyžádaly 246 mrtvých. Poslední útok se stal minulý měsíc, kdy dvacetiletý muž čečenského původu zaútočil nožem na kolemjdoucí v centru Paříže a zabil jednoho člověka, než ho policie zastřelila. K útoku se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS), připomněla agentura AFP.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.