Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

EU a arabské země mají zájem obnovit rozhovory na Blízkém východě

EU a arabské země mají zájem obnovit rozhovory na Blízkém východě

Arabské státy a Evropská unie mají společný zájem na obnově mírového procesu na Blízkém východě. V Bruselu to řekla šéfka diplomacie EU Federica Mogherinová po pracovním obědě ministrů zahraničí zemí EU s jejich kolegy z Ligy arabských států (LAS).

"Je třeba především zachovat řešení ve formě vzniku vzniku dvou států, Izraele a Palestiny, s Jeruzalémem jako hlavním městem obou z nich a také postavení svatých míst," podotkla Mogheriniová. Obě strany podle ní našly shodu, pokud jde o míru významu palestinsko-izraelského konfliktu.

Mogheriniovou přitom dnes potěšila jednotná pozice LAS a odhodlání přispět k vyřešení roky zamrzlého konfliktu. "Mluvili jsme o potřebě využít této chvíle a posunout se nejen v izraelsko-palestinském konfliktu, ale i izraelsko-arabského konfliktu, což by nám mělo pomoci posunout se kupředu," doplnila.

Český ministr zahraničí Martin Stropnický připomněl, že mezi probíranými tématy byl i zamýšlený americký plán na nový přístup či plán k řešení celé složité situace. "Všichni jsou na to zvědaví, ale zatím nikdo nic příliš neví. Plán by měl být zveřejněn někdy do května a upíná se k němu určitá naděje i skepse," poznamenal český ministr.

Součástí dnešních diskusí byla i otázka, jak zaplnit americký výpadek ve financování Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA). "Vyzvali jsme také arabské státy, aby se na tom podílely výrazněji," podotkl český ministr.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1