EU chystá další sankce vůči Barmě, hrozí jimi i Kambodži. Kvůli porušování lidských práv | info.cz

Články odjinud

EU chystá další sankce vůči Barmě, hrozí jimi i Kambodži. Kvůli porušování lidských práv

Ministři zahraničí zemí EU dnes požádali šéfku unijní diplomacie Federicu Mogheriniovou, aby bezodkladně připravila návrhy na sankční opatření vůči Barmě. Důvodem je pokračující masivní porušování lidských práv tamní policií a armádou.

EU dnes také pohrozila možností zavést sankce vůči Kambodži, pokud tamní vláda nepřestane využívat soudní systém jako nástroj nátlaku a zastrašování politických oponentů.

V souvislosti s Barmou dnes ministři zahraničí vyzvali k rychlé přípravě sankcí, které by znamenaly prodloužení stávajícího zbrojního embarga a zákazu dovozu zboží, které by tamní vláda mohla použít k represím. Cíleně by měli být sankcemi postiženi také lidé odpovědní za vážné a systematické porušování lidských práv.

EU dnes odsoudila nejen porušování lidských práv tamní armádou a policií, ale zároveň také útoky militantních protivládních skupin, včetně Arakanské armády za spásu Rohingů (ARSA).

Z Barmy od srpna uprchlo před násilím do sousedního Bangladéše 688 tisíc příslušníků menšinového muslimského etnika Rohingů. Exodus vyvolalo tažení barmské armády proti Rohingům, kterým vojáci reagovali na útoky rohingských povstalců na řadu stanovišť barmských bezpečnostních sil z loňského srpna. Podle svědků vojáci při raziích vraždili a znásilňovali rohingské civilisty a vypalovali rohingské vesnice.

V Kambodži režim premiéra Hun Sena upevnil svou moc vítězstvím v dnešních senátních volbách, když po loňském rozpuštění největší opoziční strany získal v horní komoře parlamentu 58 z 62 křesel. Kambodžský nejvyšší soud loni na podzim rozhodl o rozpuštění největší opoziční strany. Ta v posledních letech dokázala získat podstatný podíl na moci díky úspěchu v regionálních a parlamentních volbách a začala být konkurencí pro premiérovu vládní stranu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud