Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

EU chystá další sankce vůči Barmě, hrozí jimi i Kambodži. Kvůli porušování lidských práv

EU chystá další sankce vůči Barmě, hrozí jimi i Kambodži. Kvůli porušování lidských práv

Ministři zahraničí zemí EU dnes požádali šéfku unijní diplomacie Federicu Mogheriniovou, aby bezodkladně připravila návrhy na sankční opatření vůči Barmě. Důvodem je pokračující masivní porušování lidských práv tamní policií a armádou.

EU dnes také pohrozila možností zavést sankce vůči Kambodži, pokud tamní vláda nepřestane využívat soudní systém jako nástroj nátlaku a zastrašování politických oponentů.

V souvislosti s Barmou dnes ministři zahraničí vyzvali k rychlé přípravě sankcí, které by znamenaly prodloužení stávajícího zbrojního embarga a zákazu dovozu zboží, které by tamní vláda mohla použít k represím. Cíleně by měli být sankcemi postiženi také lidé odpovědní za vážné a systematické porušování lidských práv.

EU dnes odsoudila nejen porušování lidských práv tamní armádou a policií, ale zároveň také útoky militantních protivládních skupin, včetně Arakanské armády za spásu Rohingů (ARSA).

Z Barmy od srpna uprchlo před násilím do sousedního Bangladéše 688 tisíc příslušníků menšinového muslimského etnika Rohingů. Exodus vyvolalo tažení barmské armády proti Rohingům, kterým vojáci reagovali na útoky rohingských povstalců na řadu stanovišť barmských bezpečnostních sil z loňského srpna. Podle svědků vojáci při raziích vraždili a znásilňovali rohingské civilisty a vypalovali rohingské vesnice.

V Kambodži režim premiéra Hun Sena upevnil svou moc vítězstvím v dnešních senátních volbách, když po loňském rozpuštění největší opoziční strany získal v horní komoře parlamentu 58 z 62 křesel. Kambodžský nejvyšší soud loni na podzim rozhodl o rozpuštění největší opoziční strany. Ta v posledních letech dokázala získat podstatný podíl na moci díky úspěchu v regionálních a parlamentních volbách a začala být konkurencí pro premiérovu vládní stranu.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1