Články odjinud

EU se chce za každou cenu držet jaderné dohody s Íránem, Trumpovým hrozbám navzdory

EU se chce za každou cenu držet jaderné dohody s Íránem, Trumpovým hrozbám navzdory

Evropská unie se soustředí na udržení stávající jaderné dohody s Íránem i poté, co se Spojené státy rozhodly od ní odstoupit. Novinářům to dnes řekla mluvčí unijní diplomacie Federica Mogheriniová v souvislosti s chystaným úterním jednáním ministrů zahraničí trojice unijních signatářů dohody, tedy Británie, Francie a Německa, s jejich íránským kolegou Mohammadem Džavádem Zarífem.

„Mohu potvrdit, že v danou chvíli se držíme existující dohody,“ poznamenala mluvčí. Se Zarífem chtějí Boris Johnson z Británie, Jean-Yves Le Drian z Francie a Heiko Mass z Německa spolu s šéfkou unijní diplomacie Federicou Mogheriniovou hovořit právě o tom, jak s dvanáct let domlouvanou dohodou dál poté, co se americký prezident Donald Trump rozhodl jí vypovědět.

720p 360p
„Smrt Americe!“ Na Blízkém východě to vře, spustí pád íránské dohody jaderné zbrojení?

Evropská unie opakovaně zdůrazňuje, že smlouvu uzavřenou za Trumpova předchůdce Baracka Obamy pokládá za klíčovou pro svou vlastní bezpečnost i pro situaci v regionu. Trumpovi a jeho administrativě vadí, že dohoda se týká jen íránského jaderného programu a neřeší kontroverzní roli Teheránu v oblasti či třeba balistický program země.

Mluvčí diplomacie EU dnes bez dalších podrobností připustila, že íránská role v širším regionu může být důvodem ke znepokojení. „Chceme o tom vést dialog,“ poznamenala jen.

Infografika: Dohoda s ÍránemInfografika: Dohoda s Íránemautor: Info.cz

Postup USA vůči jaderné dohodě s Íránem, ale také možné důsledky obnovených amerických sankcí pro evropské společnosti, budou ve středu večer probírat šéfové států a vlád zemí EU na večeři v Sofii. Ve čtvrtek se tam uskuteční vrcholná schůzka EU a šesti západobalkánských států.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I techto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud