EU se chce za každou cenu držet jaderné dohody s Íránem, Trumpovým hrozbám navzdory | info.cz

Články odjinud

EU se chce za každou cenu držet jaderné dohody s Íránem, Trumpovým hrozbám navzdory

Evropská unie se soustředí na udržení stávající jaderné dohody s Íránem i poté, co se Spojené státy rozhodly od ní odstoupit. Novinářům to dnes řekla mluvčí unijní diplomacie Federica Mogheriniová v souvislosti s chystaným úterním jednáním ministrů zahraničí trojice unijních signatářů dohody, tedy Británie, Francie a Německa, s jejich íránským kolegou Mohammadem Džavádem Zarífem.

„Mohu potvrdit, že v danou chvíli se držíme existující dohody,“ poznamenala mluvčí. Se Zarífem chtějí Boris Johnson z Británie, Jean-Yves Le Drian z Francie a Heiko Mass z Německa spolu s šéfkou unijní diplomacie Federicou Mogheriniovou hovořit právě o tom, jak s dvanáct let domlouvanou dohodou dál poté, co se americký prezident Donald Trump rozhodl jí vypovědět.

„Smrt Americe!“ Na Blízkém východě to vře, spustí pád íránské dohody jaderné zbrojení? autor: INFO.CZ

Evropská unie opakovaně zdůrazňuje, že smlouvu uzavřenou za Trumpova předchůdce Baracka Obamy pokládá za klíčovou pro svou vlastní bezpečnost i pro situaci v regionu. Trumpovi a jeho administrativě vadí, že dohoda se týká jen íránského jaderného programu a neřeší kontroverzní roli Teheránu v oblasti či třeba balistický program země.

Mluvčí diplomacie EU dnes bez dalších podrobností připustila, že íránská role v širším regionu může být důvodem ke znepokojení. „Chceme o tom vést dialog,“ poznamenala jen.

Infografika: Dohoda s ÍránemInfografika: Dohoda s Íránemautor: Info.cz

Postup USA vůči jaderné dohodě s Íránem, ale také možné důsledky obnovených amerických sankcí pro evropské společnosti, budou ve středu večer probírat šéfové států a vlád zemí EU na večeři v Sofii. Ve čtvrtek se tam uskuteční vrcholná schůzka EU a šesti západobalkánských států.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud