EU se chce za každou cenu držet jaderné dohody s Íránem, Trumpovým hrozbám navzdory | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

EU se chce za každou cenu držet jaderné dohody s Íránem, Trumpovým hrozbám navzdory

EU se chce za každou cenu držet jaderné dohody s Íránem, Trumpovým hrozbám navzdory

Evropská unie se soustředí na udržení stávající jaderné dohody s Íránem i poté, co se Spojené státy rozhodly od ní odstoupit. Novinářům to dnes řekla mluvčí unijní diplomacie Federica Mogheriniová v souvislosti s chystaným úterním jednáním ministrů zahraničí trojice unijních signatářů dohody, tedy Británie, Francie a Německa, s jejich íránským kolegou Mohammadem Džavádem Zarífem.

„Mohu potvrdit, že v danou chvíli se držíme existující dohody,“ poznamenala mluvčí. Se Zarífem chtějí Boris Johnson z Británie, Jean-Yves Le Drian z Francie a Heiko Mass z Německa spolu s šéfkou unijní diplomacie Federicou Mogheriniovou hovořit právě o tom, jak s dvanáct let domlouvanou dohodou dál poté, co se americký prezident Donald Trump rozhodl jí vypovědět.

720p 360p
„Smrt Americe!“ Na Blízkém východě to vře, spustí pád íránské dohody jaderné zbrojení?

Evropská unie opakovaně zdůrazňuje, že smlouvu uzavřenou za Trumpova předchůdce Baracka Obamy pokládá za klíčovou pro svou vlastní bezpečnost i pro situaci v regionu. Trumpovi a jeho administrativě vadí, že dohoda se týká jen íránského jaderného programu a neřeší kontroverzní roli Teheránu v oblasti či třeba balistický program země.

Mluvčí diplomacie EU dnes bez dalších podrobností připustila, že íránská role v širším regionu může být důvodem ke znepokojení. „Chceme o tom vést dialog,“ poznamenala jen.

Infografika: Dohoda s ÍránemInfografika: Dohoda s Íránemautor: Info.cz

Postup USA vůči jaderné dohodě s Íránem, ale také možné důsledky obnovených amerických sankcí pro evropské společnosti, budou ve středu večer probírat šéfové států a vlád zemí EU na večeři v Sofii. Ve čtvrtek se tam uskuteční vrcholná schůzka EU a šesti západobalkánských států.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.