Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

EU se postavila na stranu Íránu proti USA. Obejde sankce uvalené Trumpem

EU se postavila na stranu Íránu proti USA. Obejde sankce uvalené Trumpem

Evropská unie, Čína a Rusko mají plán, který jim pomůže obejít americké sankce uvalené na Írán. Americký prezident Donald Trump chce prostřednictvím sankcí donutit íránský režim k jednání o změně některých parametrů dohody, kterou s Íránem uzavřel jeho předchůdce Barack Obama. EU a další velmi se ovšem obávají, že sankce zlikvidují už tak slabou íránskou ekonomiku a ve skutečnosti k ničemu dobrému nepovedou.

Dohoda EU, Číny, Ruska a Íránu tak povede podle deníku Guardian k vytvoření speciálního systému či společností, přes něž bude možné platit za zboží dovezené z Íránu. Šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová uvedla, že půjde především o platby za ropu a další zboží, které dováží do EU firmy na základě standardních unijních zákonů. Nový systém bude ovšem přístupný i firmám ze zemí mimo evropskou osmadvacítku.

Íránský prezident Hasan Rúhání na právě konaném zasedání Valného shromáždění OSN upozornil, že jeho země je nadále odhodlána plnit původní dohodu, která mimo jiné vedla k tomu, že se Írán vzdal dalšího vývoje jaderných zbraní. „Útočit na multilateralismus není ukázka síly. Je to spíše symptom nízkého intelektu. Podtrhuje neschopnost rozumět komplexnímu a vzájemně propojenému světu,“ uvedl Rúhání.

Klička, která má pomoci obejít íránské sankce, nicméně může poškodit vztahy EU a USA. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo uvedl, že je unijním plánem hluboce zklamán. „Tohle je jedno z nejvíce kontraproduktivních opatření pro udržení regionálního a globálního míru či bezpečnosti,“ dodal při vystoupení na akci spolku zaměřeného proti Íránu.

Zatím ovšem není úplně jasné, jak celý systém bude fungovat. Guardian píše o velmi sofistikovaných barterech (výměně zboží za zboží či za služby). Írán by tak například mohl vyvézt ropu pro jednu z francouzských firem, za což by získal kredit, který by pak mohl použít třeba za platbu zboží dovezeného z Itálie. Přes bankovní systém by tak neprotekly žádné finanční prostředky, které by mohly být v rámci sankcí zabaveny.

EU také nejspíš založí finanční společnost, za níž budou ručit členské státy, a jejímž jediným účelem bude vypořádávat transakce pro společnosti, které obchodují s Íránem. Žádná z transakcí nebude „viditelná“ pro americké úřady, přičemž platby budou probíhat jen v eurech či v librách. Ani takový systém ovšem není bez rizika.

Novou dohodu kritizoval například bývalý člen Obamovy administrativy Richard Nephew, podle nějž se musí evropské firmy připravit, že ponesou následky obchodování s Íránem. Řada z nich má totiž americké zaměstnance či přímo pobočky v USA a sankce se jich mohou snáze dotknout. Předpokládá tak, že jen málo firem bude chtít něco takového riskovat.

Souhlasí s ním i další z Obamových mužů – Jarret Blanc. Podle něj rizika existují, ale ze strany Unie jde spíše o gesto. Ve skutečnosti totiž Íránu stačí udržet obchodu s Čínou, Indií a Tureckem. „Celý platební mechanismus ovšem otvírá dveře k oslabení amerického sankčního mechanismu,“ varuje zároveň Blanc.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1