Články odjinud

EU se postavila na stranu Íránu proti USA. Obejde sankce uvalené Trumpem

EU se postavila na stranu Íránu proti USA. Obejde sankce uvalené Trumpem

Evropská unie, Čína a Rusko mají plán, který jim pomůže obejít americké sankce uvalené na Írán. Americký prezident Donald Trump chce prostřednictvím sankcí donutit íránský režim k jednání o změně některých parametrů dohody, kterou s Íránem uzavřel jeho předchůdce Barack Obama. EU a další velmi se ovšem obávají, že sankce zlikvidují už tak slabou íránskou ekonomiku a ve skutečnosti k ničemu dobrému nepovedou.

Dohoda EU, Číny, Ruska a Íránu tak povede podle deníku Guardian k vytvoření speciálního systému či společností, přes něž bude možné platit za zboží dovezené z Íránu. Šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová uvedla, že půjde především o platby za ropu a další zboží, které dováží do EU firmy na základě standardních unijních zákonů. Nový systém bude ovšem přístupný i firmám ze zemí mimo evropskou osmadvacítku.

Íránský prezident Hasan Rúhání na právě konaném zasedání Valného shromáždění OSN upozornil, že jeho země je nadále odhodlána plnit původní dohodu, která mimo jiné vedla k tomu, že se Írán vzdal dalšího vývoje jaderných zbraní. „Útočit na multilateralismus není ukázka síly. Je to spíše symptom nízkého intelektu. Podtrhuje neschopnost rozumět komplexnímu a vzájemně propojenému světu,“ uvedl Rúhání.

Klička, která má pomoci obejít íránské sankce, nicméně může poškodit vztahy EU a USA. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo uvedl, že je unijním plánem hluboce zklamán. „Tohle je jedno z nejvíce kontraproduktivních opatření pro udržení regionálního a globálního míru či bezpečnosti,“ dodal při vystoupení na akci spolku zaměřeného proti Íránu.

Zatím ovšem není úplně jasné, jak celý systém bude fungovat. Guardian píše o velmi sofistikovaných barterech (výměně zboží za zboží či za služby). Írán by tak například mohl vyvézt ropu pro jednu z francouzských firem, za což by získal kredit, který by pak mohl použít třeba za platbu zboží dovezeného z Itálie. Přes bankovní systém by tak neprotekly žádné finanční prostředky, které by mohly být v rámci sankcí zabaveny.

EU také nejspíš založí finanční společnost, za níž budou ručit členské státy, a jejímž jediným účelem bude vypořádávat transakce pro společnosti, které obchodují s Íránem. Žádná z transakcí nebude „viditelná“ pro americké úřady, přičemž platby budou probíhat jen v eurech či v librách. Ani takový systém ovšem není bez rizika.

Novou dohodu kritizoval například bývalý člen Obamovy administrativy Richard Nephew, podle nějž se musí evropské firmy připravit, že ponesou následky obchodování s Íránem. Řada z nich má totiž americké zaměstnance či přímo pobočky v USA a sankce se jich mohou snáze dotknout. Předpokládá tak, že jen málo firem bude chtít něco takového riskovat.

Souhlasí s ním i další z Obamových mužů – Jarret Blanc. Podle něj rizika existují, ale ze strany Unie jde spíše o gesto. Ve skutečnosti totiž Íránu stačí udržet obchodu s Čínou, Indií a Tureckem. „Celý platební mechanismus ovšem otvírá dveře k oslabení amerického sankčního mechanismu,“ varuje zároveň Blanc.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I techto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud