Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

EU vyjednala obchodní dohody s Japonskem a Singapurem. Exportéři na japonský trh ročně ušetří okolo miliardy eur

EU vyjednala obchodní dohody s Japonskem a Singapurem. Exportéři na japonský trh ročně ušetří okolo miliardy eur

Evropská komise ukončila jednání o obchodních dohodách s Japonskem a Singapurem a dnes je předložila k potvrzení členským zemím bloku a europarlamentu. Významná je především dohoda s Japonskem, která představuje největší dvoustrannou obchodní smlouvu, již se dosud EU podařilo vyjednat.

Jednání s Tokiem začala v roce 2013 a smlouva má už při vstupu v platnost ihned zaručit zrušení přes 90 procent celních poplatků, které exportéři z EU v Japonsku platí. Po jejím plném uplatnění to u zboží z EU bude až 97 procent a pro zbývající položky budou platit snížené sazby či celní kvóty. Exportéři tak ročně ušetří okolo miliardy eur (přes 25 miliard Kč).

„Dohoda o partnerství bude znamenat velké obchodní příležitosti pro obě strany,“ řekl na tiskové konferenci Katainen. Komise o dokumentu jednala na základě mandátu, který schválily členské země, průlom nastal loni v létě na summitu EU-Japonsko v Bruselu a vyjednavači svou práci ukončili na počátku prosince.

Dál ale budou pokračovat jednání s Tokiem o normách ochrany investic a řešení sporů v této oblasti. Podle komise mají obě strany zájem tuto otázku vyřešit co nejdříve.

Komise dnes upozornila, že smlouva nic nemění na unijním zákazu veškerého dovozu velrybích produktů, který trvá už přes 35 let, naopak má být dalším základem pro pokračující dialog EU a dalších zemí s Japonskem ohledně souvislostí mezi obchodem a ochranou životního prostředí.

Po souhlasu členských zemí a následně také europarlamentu by dohoda mohla začít platit ještě za mandátu stávající komise, tedy v příštím roce. Pokud se to podaří do odchodu Británie z EU, bude se také na Brity tato smlouva vztahovat v předpokládaném přechodném období do konce roku 2020.

Například na japonský trh, který je čtvrtým největším odbytištěm pro unijní zemědělský export, bude možné dovážet bezcelně okolo 85 procent zemědělských a potravinářských výrobků.

Zároveň dohoda chrání před napodobováním asi 200 evropských zemědělských výrobků s takzvaným zeměpisným označením, v ČR jsou takto chráněny třeba olomoucké tvarůžky nebo některá piva.

Smlouva se týká i odstranění některých dalších překážek vzájemného obchodu. Zajišťuje například, že u motorových vozidel budou obě strany dodržovat stejné mezinárodní normy týkající se bezpečnosti výrobků i ochrany životního prostředí. Na automobily z EU se tak budou stejné požadavky vztahovat v EU i v Japonsku, nebude je při exportu tedy nutné znovu certifikovat a vývoz se zjednoduší.

Evropské společnosti se budou nově moci ucházet v Japonsku o veřejné zakázky ve 48 velkých městech za stejných podmínek jako jejich japonské protějšky, zrušeny budou překážky při zadávání veřejných zakázek v železniční dopravě.

Také obchodní dohoda se Singapurem odstraňuje okolo 80 procent celních bariér a některé další necelní a technické překážky obchodu, včetně uznávání certifikací u motorových vozidel a elektroniky. Uchazeči z EU se budou moci v Singapuru více účastnit otevřených nabídkových řízení na veřejné zakázky.

Uvažujete nad dovolenou v Singapuru? Důvody, proč se vydat za exotikou, čtěte zde>>>

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1