Články odjinud

Eurokomisař Šefčovič: Továrny Tesly za těmi českými i slovenskými zaostávají, to je naše šance

Eurokomisař Šefčovič: Továrny Tesly za těmi českými i slovenskými zaostávají, to je naše šance

Zatímco v USA vyrábějí nejznámější vozy na elektrický pohon značky Tesla a hlavním dodavatelem baterií do nich jsou asijské země, Evropa na první pohled nemá mnoho co nabídnout. „Je nejvyšší čas, aby se probudila,“ říká v rozhovoru pro server E15.cz Maroš Šefčovič, místopředseda Evropské komise a komisař pro energetickou unii. V čem ale dle něho české a slovenské továrny Teslu předčí? 


Proč nemá Evropa vlastní Teslu?

Evropa se dlouhodobě zaměřovala na vývoj dieselových automobilů, které byly ve svém čase považované za nejčistější automobily s nejnižšími emisemi a spotřebou pohonných látek. Automobilový průmysl nepředpokládal, že může elektromobilita přijít tak rychle. Proto jsme začali s takovým zpožděním. To byl i důvod, proč přišla Evropská komise s dost přísnou regulací, která předpokládá, že v roce 2030 bude mít každé třetí auto na evropských cestách elektrický element.

Buď půjde o elektromobil, nebo hybrid. Hlavní je, abychom trend zachytili. Očekávám, že v příštích dvou až třech letech budeme mít osmdesát nových modelů právě elektromobilů nebo hybridů v Evropě.

Futuristické fotografie nové elektrické škodovky vypadají výborně. Musíme ovšem zabezpečit, aby se v Evropě vyráběly nejen elektromobily, ale také baterie. Proto jsem navrhl vytvoření „Airbusu“ pro baterie – Evropskou alianci pro výrobu baterií, abychom je nedováželi z daleké Asie, ale byli schopni je produkovat zde a ve vyšší kvalitě. Důležitým úkolem pro Evropskou unii a členské státy je zabezpečení dostatečné nabíjecí infrastruktury, aby lidé neměli obavu z toho, že zůstanou na půli cesty bez šťávy.

Více si přečtěte na webu E15.cz. 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I techto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud