Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Eurokomisař Šefčovič: Továrny Tesly za těmi českými i slovenskými zaostávají, to je naše šance

Eurokomisař Šefčovič: Továrny Tesly za těmi českými i slovenskými zaostávají, to je naše šance

Zatímco v USA vyrábějí nejznámější vozy na elektrický pohon značky Tesla a hlavním dodavatelem baterií do nich jsou asijské země, Evropa na první pohled nemá mnoho co nabídnout. „Je nejvyšší čas, aby se probudila,“ říká v rozhovoru pro server E15.cz Maroš Šefčovič, místopředseda Evropské komise a komisař pro energetickou unii. V čem ale dle něho české a slovenské továrny Teslu předčí? 


Proč nemá Evropa vlastní Teslu?

Evropa se dlouhodobě zaměřovala na vývoj dieselových automobilů, které byly ve svém čase považované za nejčistější automobily s nejnižšími emisemi a spotřebou pohonných látek. Automobilový průmysl nepředpokládal, že může elektromobilita přijít tak rychle. Proto jsme začali s takovým zpožděním. To byl i důvod, proč přišla Evropská komise s dost přísnou regulací, která předpokládá, že v roce 2030 bude mít každé třetí auto na evropských cestách elektrický element.

Buď půjde o elektromobil, nebo hybrid. Hlavní je, abychom trend zachytili. Očekávám, že v příštích dvou až třech letech budeme mít osmdesát nových modelů právě elektromobilů nebo hybridů v Evropě.

Futuristické fotografie nové elektrické škodovky vypadají výborně. Musíme ovšem zabezpečit, aby se v Evropě vyráběly nejen elektromobily, ale také baterie. Proto jsem navrhl vytvoření „Airbusu“ pro baterie – Evropskou alianci pro výrobu baterií, abychom je nedováželi z daleké Asie, ale byli schopni je produkovat zde a ve vyšší kvalitě. Důležitým úkolem pro Evropskou unii a členské státy je zabezpečení dostatečné nabíjecí infrastruktury, aby lidé neměli obavu z toho, že zůstanou na půli cesty bez šťávy.

Více si přečtěte na webu E15.cz. 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1