Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Eurokomisaři si mají potají pořádně přilepšit. Na odchod můžou dostat až třikrát víc než dnes

Eurokomisaři si mají potají pořádně přilepšit. Na odchod můžou dostat až třikrát víc než dnes

Evropskou komisí otřásá skandál. Vychází najevo, že eurokomisaři by si mohli naprosto zásadně přilepšit v případě, že skončí jejich mandát. Kauzu otevřel jeden z nejuznávanějších novinářů působících v Bruselu Jean Quatremer, který píše pro francouzský deník Liberation. Začal se zabývat podivuhodným vzestupem dosavadního šéfa kabinetu současného předsedy komise Jeana-Clauda Junckera. Martin Selmayr, považovaný za šedou eminenci Bruselu se zákulisním vlivem, má za sebou dlouhou kariéru v unijních institucích. V únoru zažil poslední kariérní postup a stal se generálním tajemníkem komise, důležitý post ovšem obsadil za podivuhodných okolností. Na pozadí je podezření, že se personální manévry točí právě kolem navýšení tzv. zlatých padáků pro eurokomisaře. Komise ale informace deníku Liberation popírá. 

Martin Selmayr byl nejspíš povýšen v rozporu s pravidly komise, jejíž zástupci mlžili, když tvrdili, že měl protikandidáty. To je přitom jedna z podmínek pro konání podobných výběrových řízení.

Mluvčí komise nejdříve uvedl, že ve výběrovém řízení bylo „několik kandidátů“, pak „méně než čtyři kandidáti“, „dva kandidáti“ a nakonec jeden kandidát, který ale odstoupil ještě před uzavřením výběrového řízení. Je poměrně pravděpodobné, že byl zfalšován i zápis ze zasedání kolegia komisařů, kteří podle dokumentu, na nějž se Jean Quatremer odvolává, „posoudili schopnosti jednotlivých kandidátů“.

Jak Quatremer informoval, odstoupivším kandidátem byla Selmayrova někdejší zástupkyně Clara Martinez Alberola, která ho nahrazuje na předchozím postu v čele Junckerovy kanceláře.

Manévry se Selmayrovým povýšením mají pravděpodobně jeden zásadní důvod, kterým je citelné vylepšení podmínek, za nichž z funkcí odcházejí eurokomisaři. A jde přitom o přilepšení, které unijní instituce nepamatují. Důvodem přifouknutí jejich „zlatého padáku“ je údajně snaha zabránit, aby neodcházeli tak rychle do soukromého sektoru, protože disponují velmi citlivými a cennými informacemi.

V současnosti eurokomisaři dostávají 40 až 65 procent jejich základního platu po dobu dvou let po odchodu z Evropské komise. Celková částka se pohybuje mezi 8400 a 13 500 eury měsíčně. K tomu dostávají ještě příspěvek na stěhování ve výši jednoho platu. Nově by měli dočasný „důchod“ dostávat tři až pět let. Ke všem předchozím benefitům ovšem přibydou ještě další. Mají získat kancelář v Evropské komisi (dříve měl tento nárok jen předseda Evropské komise), služební vůz s řidičem a k tomu ještě dva asistenty. V součtu si tak přilepší dvakrát až třikrát oproti současnosti.

Informace deníku Liberation, které převzal také bruselský server Politico.eu, ale Evropská komise odmítá. Na dotaz INFO.CZ, zda se uvažuje nad tím, že by se eurokomisařům po odchodu skutečně přilepšilo, odkázalo Zastoupení Evropské komise v ČR na tweet mluvčího Komise Alexandera Wintersteina. „Ztrojnásobení plateb bývalým komisařům je nesmysl. Takové plány neexistují a ani by to nebylo právně možné: je to Rada samotná, která stanovuje výši těchto plateb,“ píše na twitteru mluvčí Komise.

Z postupu, který Junckerova komise přijala, je však zřejmé, že se snažila vyhnout jakémukoliv zasahování členských států EU. Je pravděpodobné, že by k němu došlo, ale představitelé národních vlád nedostali šanci. „Likviduje to důvěru v úřední postupy. (Selmayrovo) Jmenování jen podporuje dojem, že se unijní instituce stávají stále více a více německým protektorátem,“ řekl belgickému deníku Echo bývalý soudce Soudního dvora EU Franklin Dehousse.

Respektovaný deník Politico na konto novinářových odhalení uvádí, že informace vyvolaly v Bruselu pozdvižení a je obrazně řečeno oheň na střeše. „Znechucení sílilo od Selmayrova jmenování 21. února a zdá se, že komisi zaskočilo nepřipravenou,“ uvádí server.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1