Eurokomisaři si mají potají pořádně přilepšit. Na odchod můžou dostat až třikrát víc než dnes | info.cz

Články odjinud

Eurokomisaři si mají potají pořádně přilepšit. Na odchod můžou dostat až třikrát víc než dnes

Evropskou komisí otřásá skandál. Vychází najevo, že eurokomisaři by si mohli naprosto zásadně přilepšit v případě, že skončí jejich mandát. Kauzu otevřel jeden z nejuznávanějších novinářů působících v Bruselu Jean Quatremer, který píše pro francouzský deník Liberation. Začal se zabývat podivuhodným vzestupem dosavadního šéfa kabinetu současného předsedy komise Jeana-Clauda Junckera. Martin Selmayr, považovaný za šedou eminenci Bruselu se zákulisním vlivem, má za sebou dlouhou kariéru v unijních institucích. V únoru zažil poslední kariérní postup a stal se generálním tajemníkem komise, důležitý post ovšem obsadil za podivuhodných okolností. Na pozadí je podezření, že se personální manévry točí právě kolem navýšení tzv. zlatých padáků pro eurokomisaře. Komise ale informace deníku Liberation popírá. 

Martin Selmayr byl nejspíš povýšen v rozporu s pravidly komise, jejíž zástupci mlžili, když tvrdili, že měl protikandidáty. To je přitom jedna z podmínek pro konání podobných výběrových řízení.

Mluvčí komise nejdříve uvedl, že ve výběrovém řízení bylo „několik kandidátů“, pak „méně než čtyři kandidáti“, „dva kandidáti“ a nakonec jeden kandidát, který ale odstoupil ještě před uzavřením výběrového řízení. Je poměrně pravděpodobné, že byl zfalšován i zápis ze zasedání kolegia komisařů, kteří podle dokumentu, na nějž se Jean Quatremer odvolává, „posoudili schopnosti jednotlivých kandidátů“.

Jak Quatremer informoval, odstoupivším kandidátem byla Selmayrova někdejší zástupkyně Clara Martinez Alberola, která ho nahrazuje na předchozím postu v čele Junckerovy kanceláře.

Manévry se Selmayrovým povýšením mají pravděpodobně jeden zásadní důvod, kterým je citelné vylepšení podmínek, za nichž z funkcí odcházejí eurokomisaři. A jde přitom o přilepšení, které unijní instituce nepamatují. Důvodem přifouknutí jejich „zlatého padáku“ je údajně snaha zabránit, aby neodcházeli tak rychle do soukromého sektoru, protože disponují velmi citlivými a cennými informacemi.

V současnosti eurokomisaři dostávají 40 až 65 procent jejich základního platu po dobu dvou let po odchodu z Evropské komise. Celková částka se pohybuje mezi 8400 a 13 500 eury měsíčně. K tomu dostávají ještě příspěvek na stěhování ve výši jednoho platu. Nově by měli dočasný „důchod“ dostávat tři až pět let. Ke všem předchozím benefitům ovšem přibydou ještě další. Mají získat kancelář v Evropské komisi (dříve měl tento nárok jen předseda Evropské komise), služební vůz s řidičem a k tomu ještě dva asistenty. V součtu si tak přilepší dvakrát až třikrát oproti současnosti.

Informace deníku Liberation, které převzal také bruselský server Politico.eu, ale Evropská komise odmítá. Na dotaz INFO.CZ, zda se uvažuje nad tím, že by se eurokomisařům po odchodu skutečně přilepšilo, odkázalo Zastoupení Evropské komise v ČR na tweet mluvčího Komise Alexandera Wintersteina. „Ztrojnásobení plateb bývalým komisařům je nesmysl. Takové plány neexistují a ani by to nebylo právně možné: je to Rada samotná, která stanovuje výši těchto plateb,“ píše na twitteru mluvčí Komise.

Z postupu, který Junckerova komise přijala, je však zřejmé, že se snažila vyhnout jakémukoliv zasahování členských států EU. Je pravděpodobné, že by k němu došlo, ale představitelé národních vlád nedostali šanci. „Likviduje to důvěru v úřední postupy. (Selmayrovo) Jmenování jen podporuje dojem, že se unijní instituce stávají stále více a více německým protektorátem,“ řekl belgickému deníku Echo bývalý soudce Soudního dvora EU Franklin Dehousse.

Respektovaný deník Politico na konto novinářových odhalení uvádí, že informace vyvolaly v Bruselu pozdvižení a je obrazně řečeno oheň na střeše. „Znechucení sílilo od Selmayrova jmenování 21. února a zdá se, že komisi zaskočilo nepřipravenou,“ uvádí server.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud