Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Europoslanci propírali Facebook: Úniky dat se nesmí opakovat, panují obavy z ovlivnění voleb

Na sociální síť Facebook opět dopadla pozornost Evropského parlamentu. Europoslanci, kteří v těchto dnech zasedají ve Štrasburku, na internetovém gignatu nenechali nit suchou. Vadí jim stále přítomné riziko úniku osobních dat uživatelů a také riziko šíření falešných zpráv. To může být obzvlášť nebezpečné v souvislosti s blížícími se volbami v květnu příštího roku, na které se Evropský parlament začíná připravovat. Diskuse o usnesení europarlamentu k dopadu skandálu Facebooku a analytické společnosti Cambridge Analytica se zúčastnila i česká eurokomisařka Věra Jourová.

Právě díky skandálu, při kterém vyšlo najevo, že poradenská společnost Cambridge Analytica protiprávně a neeticky využívala osobní údaje desítek milionů uživatelů Facebooku po celém světě, se EU probudila. Na plenárním zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku to uvedla česká eurokomisařka pro spravedlnost a ochranu spotřebitele Věra Jourová. „Uvědomili jsme si, že v digitálním světě je možné osobní údaje využívat, používat i zneužívat proti naší vůli,“ řekla europoslancům na konto této kauzy.

Cambridge Analytica využila volných podmínek pro vývojáře aplikací na Facebooku, které se už před lety změnily, a získala tak přístup k osobním údajům 87 milionů uživatelů. Údaje pak zřejmě využila pro velmi přesně cílené politické kampaně.

Právě na to při ranní rozpravě upozorňovala řada europoslanců, včetně českých. „Skandál představoval varování pro nás všechny, co se může stát, když dojde ke zneužití osobních údajů,“ řekla česká europoslankyně Dita Charanzová (ALDE). Europoslankyně připomněla, že nebezpečí šíření falešných zpráv roste hlavně v souvislosti s blížícími se volbami do Evropského parlamentu. Ty po celé EU proběhnou v květnu příštího roku. „Chceme, aby internet zůstal i nadále svobodným a otevřeným, ale musíme se naučit rozeznávat právě to falešné, co na internetu je.“

„Nadcházející volby budou jiné, než ty předtím. Musíme k nim podle toho přistupovat,“ řekla k tomu Jourová. Současné volební zákony podle ní vycházejí z „nedigitální“ minulosti a platnost příslušných pravidel je potřeba rozšířit i na online sféru. „Pravidla z doby offline musíme prosadit i v době online,“ dodala.

„V dnešním světě, ve kterém jsou dezinformační kampaně v řadě nedemokratických zemí centrálně organizovány na státní úrovni, lidé musí vědět, kdy si čtou populární příspěvek a kdy jsou předmětem cílené propagandy,“ uvedl ještě před rozpravou jiný český europoslanec Jaromír Štětina (EPP), který rovněž působí ve Výboru pro občanské svobody (LIBE). Právě tento výbor nedávno schválil usnesení, o kterém bude ve čtvrtek hlasovat celé plénum Evropského parlamentu.

Europoslanci v jeho textu žádají mj. o nezávislé prošetření skandálu Facebooku s únikem dat nebo o to, aby sociální sít udělala „výrazné změny“ na své platformě, čímž by začala naplňovat evropskou směrnici o ochraně osobních údajů GDPR. Europoslanci dále v usnesení vyzvali k řadě opatření ve jménu větší transparentnosti v internetové politické reklamě. Text navíc uvádí, že politická reklama by neměla být cílena na jednotlivé uživatele na základě analýzy jejich profilů.

 

 

Kdo je Andrej Babiš mladší? Bývalý pilot, který se přes únos na Krym dostal až do Švýcarska

Kolem osoby Andreje Babiše juniora a jeho údajného únosu na Krym se zatím objevuje více otázek než odpovědí. Informací o synovi českého premiéra a šéfa hnutí ANO ve veřejném prostoru příliš není. Projděte si alespoň základní údaje o jeho životě.

Podle reportáže novinářů ze Seznam Zpráv, kteří s Babišem mladším osobně mluvili, žije dnes politikův syn ve Švýcarsku a drží místní občanství. Před několika měsíci se ocitl podle svých slov nedobrovolně na Krymu, kam ho měl odvést spolupracovník premiéra Babiše Petr Protopopov. Podle Babiše mladšího chtěl premiér, aby jeho syn po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo zmizel.

Link

Dita Protopopová a její posudek

Šéf hnutí ANO tvrdí, že je jeho syn „psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku“. Na záběrech Seznam Zpráv je opravdu vidět i někdejší Babišova manželka.

Situace ohledně psychického stavu Babiše mladšího ale není úplně jasná. „Posudek“ před časem sepsala lékařka Dita Prototopopová, která za hnutí ANO kandidovala v Praze 8.

5350772:article:true:true:true

Bývalý pilot, který náhle psychicky onemocněl

Podle iRozhlas.cz policisté hodnotí „výmluvu“ Babiše mladšího na zdravotní stav jako účelovou a obstrukční. Odkazují se přitom na to, že ještě nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Podle iRozhlas.cz si policisté tento fakt ověřili u Úřadu civilního letectví.

Babiš mladší létal pro společnost Travel Service, z níž měl být podle zpráv médií – například týdeníku Aha! - vyhozen.

Z médií lze ještě vyčíst, že si Babiš junior před několika lety pořídil dům na kraji Prahy za necelých třináct milionů korun. Konkrétně šlo o vilu v pražských Ďáblicích.Link

Nemocná má být údajně i sestra Adriana Bobeková

Prvorozený syn šéfa hnutí ANO se narodil v roce 1983 politikově první manželce Beatě, rozené Adamovičové. Pár má společně ještě dceru Adrianu. Se svou současnou manželkou Monikou má premiér další dvě děti: dceru Vivien a syna Frederika.

Babiš junior i jeho starší sestra figurují ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš v pondělí zopakoval, že psychickými problémy trpí i jeho dcera Adriana Bobeková, konkrétně má jít v jejím případě o bipolární poruchu.

Andrej Babiš mladší: Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu>>>

ONLINE Syn i dcera jsou nemocní, brání se Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu chtějí jeho demisi. Sledujte zde>>>

37867