Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Europoslanci schválili přísnější pravidla pro dočasnou práci v zahraničí. Čechům stoupnou náklady a přibude papírování

Europoslanci schválili přísnější pravidla pro dočasnou práci v zahraničí. Čechům stoupnou náklady a přibude papírování

Pravidla pro vyslané pracovníky budou přísnější. Evropský parlament dal zelenou nové směrnici, která upravuje regule pro zaměstnance, které jejich domovská firma vyšle na časově omezenou dobu do zahraničí. Změny mají podle Bruselu přispět k větší sociální ochraně pracovníků a narovnání podmínek v Evropě. Podle českých europoslanců, kteří kontroverzní návrh kritizují od samého počátku, se něco takového nestane. České firmy se naopak musí připravit na vyšší náklady a administrativu. Reálně proto hrozí, že budou přicházet o zakázky, říkají.

„Stejná mzda za stejnou práci na stejném místě“. Tak Evropská komise ve zkratce nazvala nová pravidla, která představila před dvěma lety. Upravit stávající evropskou legislativu bylo podle ní nutné hlavně proto, aby se srovnaly podmínky v Evropě a zvětšila se sociální ochrana tzv. vyslaných pracovníků. Změnu pravidel v tomto duchu otevřeně prosazovaly některé západoevropské země v čele s Francií, Belgií a Nizozemskem, zatímco státy ze střední a východní Evropy to vnímaly jako snahu bránit se jejich konkurenci.

O přísnějších pravidlech pro tzv. vyslané pracovníky, tedy zaměstnance, které jejich firma pošle za časově omezenou prací do zahraničí, jednali několik měsíců unijní instituce a výsledný kompromis dnes prošel Evropským parlamentem.

Někteří čeští europoslanci se ale postavili ostře proti. Od samého začátku považovali návrh směrnice za kontroverzní a obávali se, že místo slibovaného zlepšení situace naruší fungování volného pohybu služeb a konkurenceschopnost uvnitř EU a povede k ještě hlubšímu rozdělení kontinentu.

„Revize směrnice o vysílání pracovníků otevřela téma, které se v Evropě dlouhodobě drželo pod pokličkou, a to citlivou otázku rozdílů mezi zeměmi a jejich mzdovými hladinami. Populární heslo, které směrnici zviditelnilo napříč státy, mělo najednou, ze dne na den, všechno narovnat. Opravdu si někdo myslí, že se tímto postupem zázračně vyřeší veškeré problémy na trhu práce? Já si to nemyslím,“ řekla při dnešní debatě v Evropském parlamentu česká europoslankyně Martina Dlabajová (ANO/ALDE).

„Chápu snahu o snižování rozdílů ve mzdách mezi západem a východem. Zdá se, že by z nových pravidel měli mít prospěch vysílaní zaměstnanci. Obávám se, že tomu tak ale nebude,“ dodala k tomu další česká europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL/EPP).

Nová pravidla budou totiž po firmách požadovat, aby vyplácely svým zaměstnancům v cizině odměnu, která bude v sobě zahrnovat všechny složky předepsané v hostitelské zemi včetně kolektivních smluv. „Firmy se už nyní potýkají při práci v zahraničí se zvýšenými finančními náklady a tímto krokem ještě narostou. V případě stavebních společností by náklady mohly skočit až o 60 %, což by znamenalo jasnou ztrátu konkurenceschopnosti v Evropě,“ vysvětluje Dlabajová.

Kromě vyšších nákladů podle kritiků přibude také byrokracie a papírování. „Nová pravidla zvýší administrativní zátěž malým a středním podnikům a vystaví je větší právní nejistotě,“ zdůrazňuje Šojdrová.

Problematické bude podle ní také dodržování pravidel v případě zmiňovaných kolektivních smluv. „Firmy nebudou mít reálnou šanci tato pravidla nastudovat,“ uvedla pro INFO.CZ. Europoslankyně se obává, že to všechno může vést k tomu, že se firmám vysílání pracovníků nevyplatí a zaměstnanci přijdou o práci. „Tato směrnice jde proti myšlence jednotného trhu a volného pohybu služeb,“ zopakovala.

Dlabajová je přesvědčená, že přísnější pravidla pocítí í samotní vyslaní pracovníci, kterým se sice zvednou mzdy, ale po jejich práci klesne v zahraničí poptávka. „Musíme brát v potaz ekonomickou situaci a zvážit dopad našich rozhodnutí na všechny, tedy i na podnikatele a zaměstnavatele, kteří jsou páteří evropské ekonomiky“.

Nová směrnice počítá také s tím, že vyslání pracovníka může trvat pouze 12 měsíců s tím, že jej lze prodloužit. V původním návrhu se však počítalo s dvojnásobkem. V překladu to znamená, že zaměstnavatel bude muset po uplynutí této doby pracovníka stáhnout zpět domů a vyměnit ho za jeho kolegu. V opačném případě by totiž musel splnit mnohem náročnější pracovněprávní podmínky dané země. Problém pocítí například stavebnictví, kde zakázky běžně trvají déle než 12 měsíců.

Budou se pravidla vztahovat na řidiče kamionů?

Jedním z nejkontroverznějších témat, která zaznívala v průběhu debat mezi institucemi EU, bylo zahrnutí sektoru dopravy pod novou směrnici. Instituce se nakonec shodly na tom, že řidiči kamionů budou spadat do zvláštní kategorie a přechodně se na ně bude vztahovat směrnice v původním znění. To bude trvat do doby, než vznikne speciální legislativní úprava, na které nyní pracuje Evropský parlament.

Podle zjištění redakce se ale výjimka pro dopravce stala zejména v poslední době předmětem sporů mezi poslanci ze západní a střední a východní  Evropy. To potvrzuje i eurposlankyně Dlabajová. „Západ se snaží kompromisní dohodu opět bojkotovat. Přitom vůbec nerespektuje specifičnost odvětví ani jeho mobilní povahu“.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1