Články odjinud

Europoslanci schválili přísnější pravidla pro dočasnou práci v zahraničí. Čechům stoupnou náklady a přibude papírování

Europoslanci schválili přísnější pravidla pro dočasnou práci v zahraničí. Čechům stoupnou náklady a přibude papírování

Pravidla pro vyslané pracovníky budou přísnější. Evropský parlament dal zelenou nové směrnici, která upravuje regule pro zaměstnance, které jejich domovská firma vyšle na časově omezenou dobu do zahraničí. Změny mají podle Bruselu přispět k větší sociální ochraně pracovníků a narovnání podmínek v Evropě. Podle českých europoslanců, kteří kontroverzní návrh kritizují od samého počátku, se něco takového nestane. České firmy se naopak musí připravit na vyšší náklady a administrativu. Reálně proto hrozí, že budou přicházet o zakázky, říkají.

„Stejná mzda za stejnou práci na stejném místě“. Tak Evropská komise ve zkratce nazvala nová pravidla, která představila před dvěma lety. Upravit stávající evropskou legislativu bylo podle ní nutné hlavně proto, aby se srovnaly podmínky v Evropě a zvětšila se sociální ochrana tzv. vyslaných pracovníků. Změnu pravidel v tomto duchu otevřeně prosazovaly některé západoevropské země v čele s Francií, Belgií a Nizozemskem, zatímco státy ze střední a východní Evropy to vnímaly jako snahu bránit se jejich konkurenci.

O přísnějších pravidlech pro tzv. vyslané pracovníky, tedy zaměstnance, které jejich firma pošle za časově omezenou prací do zahraničí, jednali několik měsíců unijní instituce a výsledný kompromis dnes prošel Evropským parlamentem.

Někteří čeští europoslanci se ale postavili ostře proti. Od samého začátku považovali návrh směrnice za kontroverzní a obávali se, že místo slibovaného zlepšení situace naruší fungování volného pohybu služeb a konkurenceschopnost uvnitř EU a povede k ještě hlubšímu rozdělení kontinentu.

„Revize směrnice o vysílání pracovníků otevřela téma, které se v Evropě dlouhodobě drželo pod pokličkou, a to citlivou otázku rozdílů mezi zeměmi a jejich mzdovými hladinami. Populární heslo, které směrnici zviditelnilo napříč státy, mělo najednou, ze dne na den, všechno narovnat. Opravdu si někdo myslí, že se tímto postupem zázračně vyřeší veškeré problémy na trhu práce? Já si to nemyslím,“ řekla při dnešní debatě v Evropském parlamentu česká europoslankyně Martina Dlabajová (ANO/ALDE).

„Chápu snahu o snižování rozdílů ve mzdách mezi západem a východem. Zdá se, že by z nových pravidel měli mít prospěch vysílaní zaměstnanci. Obávám se, že tomu tak ale nebude,“ dodala k tomu další česká europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL/EPP).

Nová pravidla budou totiž po firmách požadovat, aby vyplácely svým zaměstnancům v cizině odměnu, která bude v sobě zahrnovat všechny složky předepsané v hostitelské zemi včetně kolektivních smluv. „Firmy se už nyní potýkají při práci v zahraničí se zvýšenými finančními náklady a tímto krokem ještě narostou. V případě stavebních společností by náklady mohly skočit až o 60 %, což by znamenalo jasnou ztrátu konkurenceschopnosti v Evropě,“ vysvětluje Dlabajová.

Kromě vyšších nákladů podle kritiků přibude také byrokracie a papírování. „Nová pravidla zvýší administrativní zátěž malým a středním podnikům a vystaví je větší právní nejistotě,“ zdůrazňuje Šojdrová.

Problematické bude podle ní také dodržování pravidel v případě zmiňovaných kolektivních smluv. „Firmy nebudou mít reálnou šanci tato pravidla nastudovat,“ uvedla pro INFO.CZ. Europoslankyně se obává, že to všechno může vést k tomu, že se firmám vysílání pracovníků nevyplatí a zaměstnanci přijdou o práci. „Tato směrnice jde proti myšlence jednotného trhu a volného pohybu služeb,“ zopakovala.

Dlabajová je přesvědčená, že přísnější pravidla pocítí í samotní vyslaní pracovníci, kterým se sice zvednou mzdy, ale po jejich práci klesne v zahraničí poptávka. „Musíme brát v potaz ekonomickou situaci a zvážit dopad našich rozhodnutí na všechny, tedy i na podnikatele a zaměstnavatele, kteří jsou páteří evropské ekonomiky“.

Nová směrnice počítá také s tím, že vyslání pracovníka může trvat pouze 12 měsíců s tím, že jej lze prodloužit. V původním návrhu se však počítalo s dvojnásobkem. V překladu to znamená, že zaměstnavatel bude muset po uplynutí této doby pracovníka stáhnout zpět domů a vyměnit ho za jeho kolegu. V opačném případě by totiž musel splnit mnohem náročnější pracovněprávní podmínky dané země. Problém pocítí například stavebnictví, kde zakázky běžně trvají déle než 12 měsíců.

Budou se pravidla vztahovat na řidiče kamionů?

Jedním z nejkontroverznějších témat, která zaznívala v průběhu debat mezi institucemi EU, bylo zahrnutí sektoru dopravy pod novou směrnici. Instituce se nakonec shodly na tom, že řidiči kamionů budou spadat do zvláštní kategorie a přechodně se na ně bude vztahovat směrnice v původním znění. To bude trvat do doby, než vznikne speciální legislativní úprava, na které nyní pracuje Evropský parlament.

Podle zjištění redakce se ale výjimka pro dopravce stala zejména v poslední době předmětem sporů mezi poslanci ze západní a střední a východní  Evropy. To potvrzuje i eurposlankyně Dlabajová. „Západ se snaží kompromisní dohodu opět bojkotovat. Přitom vůbec nerespektuje specifičnost odvětví ani jeho mobilní povahu“.

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818