Europoslanci schválili přísnější pravidla pro dočasnou práci v zahraničí. Čechům stoupnou náklady a přibude papírování | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Europoslanci schválili přísnější pravidla pro dočasnou práci v zahraničí. Čechům stoupnou náklady a přibude papírování

Europoslanci schválili přísnější pravidla pro dočasnou práci v zahraničí. Čechům stoupnou náklady a přibude papírování

Pravidla pro vyslané pracovníky budou přísnější. Evropský parlament dal zelenou nové směrnici, která upravuje regule pro zaměstnance, které jejich domovská firma vyšle na časově omezenou dobu do zahraničí. Změny mají podle Bruselu přispět k větší sociální ochraně pracovníků a narovnání podmínek v Evropě. Podle českých europoslanců, kteří kontroverzní návrh kritizují od samého počátku, se něco takového nestane. České firmy se naopak musí připravit na vyšší náklady a administrativu. Reálně proto hrozí, že budou přicházet o zakázky, říkají.

„Stejná mzda za stejnou práci na stejném místě“. Tak Evropská komise ve zkratce nazvala nová pravidla, která představila před dvěma lety. Upravit stávající evropskou legislativu bylo podle ní nutné hlavně proto, aby se srovnaly podmínky v Evropě a zvětšila se sociální ochrana tzv. vyslaných pracovníků. Změnu pravidel v tomto duchu otevřeně prosazovaly některé západoevropské země v čele s Francií, Belgií a Nizozemskem, zatímco státy ze střední a východní Evropy to vnímaly jako snahu bránit se jejich konkurenci.

O přísnějších pravidlech pro tzv. vyslané pracovníky, tedy zaměstnance, které jejich firma pošle za časově omezenou prací do zahraničí, jednali několik měsíců unijní instituce a výsledný kompromis dnes prošel Evropským parlamentem.

Někteří čeští europoslanci se ale postavili ostře proti. Od samého začátku považovali návrh směrnice za kontroverzní a obávali se, že místo slibovaného zlepšení situace naruší fungování volného pohybu služeb a konkurenceschopnost uvnitř EU a povede k ještě hlubšímu rozdělení kontinentu.

„Revize směrnice o vysílání pracovníků otevřela téma, které se v Evropě dlouhodobě drželo pod pokličkou, a to citlivou otázku rozdílů mezi zeměmi a jejich mzdovými hladinami. Populární heslo, které směrnici zviditelnilo napříč státy, mělo najednou, ze dne na den, všechno narovnat. Opravdu si někdo myslí, že se tímto postupem zázračně vyřeší veškeré problémy na trhu práce? Já si to nemyslím,“ řekla při dnešní debatě v Evropském parlamentu česká europoslankyně Martina Dlabajová (ANO/ALDE).

„Chápu snahu o snižování rozdílů ve mzdách mezi západem a východem. Zdá se, že by z nových pravidel měli mít prospěch vysílaní zaměstnanci. Obávám se, že tomu tak ale nebude,“ dodala k tomu další česká europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL/EPP).

Nová pravidla budou totiž po firmách požadovat, aby vyplácely svým zaměstnancům v cizině odměnu, která bude v sobě zahrnovat všechny složky předepsané v hostitelské zemi včetně kolektivních smluv. „Firmy se už nyní potýkají při práci v zahraničí se zvýšenými finančními náklady a tímto krokem ještě narostou. V případě stavebních společností by náklady mohly skočit až o 60 %, což by znamenalo jasnou ztrátu konkurenceschopnosti v Evropě,“ vysvětluje Dlabajová.

Kromě vyšších nákladů podle kritiků přibude také byrokracie a papírování. „Nová pravidla zvýší administrativní zátěž malým a středním podnikům a vystaví je větší právní nejistotě,“ zdůrazňuje Šojdrová.

Problematické bude podle ní také dodržování pravidel v případě zmiňovaných kolektivních smluv. „Firmy nebudou mít reálnou šanci tato pravidla nastudovat,“ uvedla pro INFO.CZ. Europoslankyně se obává, že to všechno může vést k tomu, že se firmám vysílání pracovníků nevyplatí a zaměstnanci přijdou o práci. „Tato směrnice jde proti myšlence jednotného trhu a volného pohybu služeb,“ zopakovala.

Dlabajová je přesvědčená, že přísnější pravidla pocítí í samotní vyslaní pracovníci, kterým se sice zvednou mzdy, ale po jejich práci klesne v zahraničí poptávka. „Musíme brát v potaz ekonomickou situaci a zvážit dopad našich rozhodnutí na všechny, tedy i na podnikatele a zaměstnavatele, kteří jsou páteří evropské ekonomiky“.

Nová směrnice počítá také s tím, že vyslání pracovníka může trvat pouze 12 měsíců s tím, že jej lze prodloužit. V původním návrhu se však počítalo s dvojnásobkem. V překladu to znamená, že zaměstnavatel bude muset po uplynutí této doby pracovníka stáhnout zpět domů a vyměnit ho za jeho kolegu. V opačném případě by totiž musel splnit mnohem náročnější pracovněprávní podmínky dané země. Problém pocítí například stavebnictví, kde zakázky běžně trvají déle než 12 měsíců.

Budou se pravidla vztahovat na řidiče kamionů?

Jedním z nejkontroverznějších témat, která zaznívala v průběhu debat mezi institucemi EU, bylo zahrnutí sektoru dopravy pod novou směrnici. Instituce se nakonec shodly na tom, že řidiči kamionů budou spadat do zvláštní kategorie a přechodně se na ně bude vztahovat směrnice v původním znění. To bude trvat do doby, než vznikne speciální legislativní úprava, na které nyní pracuje Evropský parlament.

Podle zjištění redakce se ale výjimka pro dopravce stala zejména v poslední době předmětem sporů mezi poslanci ze západní a střední a východní  Evropy. To potvrzuje i eurposlankyně Dlabajová. „Západ se snaží kompromisní dohodu opět bojkotovat. Přitom vůbec nerespektuje specifičnost odvětví ani jeho mobilní povahu“.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.