Europoslanci vyhlásili válku brčkům i plastovým vidličkám. Co všechno by mělo dostat stopku? | info.cz

Články odjinud

Europoslanci vyhlásili válku brčkům i plastovým vidličkám. Co všechno by mělo dostat stopku?

Evropský parlament dal zelenou sadě opatření, kterými chce EU bojovat proti plastovému odpadu. Ten zamořuje evropské pláže a znečišťuje moře. Směrnice počítá s užším seznamem produktů po roce 2021 a pro zbytek navrhuje různá opatření, od snahy snížit spotřebu až po zavedení povinností pro výrobce.

Směrnice o „omezení dopadu některých plastových výrobků na životní prostředí“ se bude týkat plastového nádobí, příborů, brček, tyčinek do uší nebo tyček k balonkům. Evropská komise, která ji nedávno navrhla, se domnívá, že pro tyto předměty existují cenově přijatelné alternativy v ekologičtějším provedení. Europoslanci dnes schválili rozšíření seznamu zakázaných výrobků o nádoby na jídlo a pití z expandovaného polystyrenu a výrobky z takzvaných oxo-rozložitelných plastů.

Například u jiných typů krabic na jídlo nebo u nápojových kelímků EU dále požaduje po členských zemích „výrazné snížení“ spotřeby. Europoslanci navíc chtějí razantní snížení množství odpadu v podobě cigaretových nedopalků, které rovněž obsahují plasty. Státy by mohly požadavky naplnit vytyčením národních cílů, zpřístupněním šetrnějších alternativ zákazníkům nebo zajištěním toho, že jednorázové plastové výrobky nebudou poskytovány zdarma.

Český europoslanec Stanislav Polčák (EPP) v rozhovoru s ČTK označil nastolené cíle za ambiciózní, ale dosažitelné. „Jsem přesvědčen, že ta směrnice jde dobrým směrem, že skutečně musíme změnit vzorce svého chování,“ uvedl. Také podle něj nemůže být řešení současných problémů s plastovým odpadem pouze na obcích a městech, ale musejí se na něm podílet i výrobci. „Ten skvělý vynález 20. století se může stát naší noční můrou a měli bychom s tím opravdu začít něco dělat,“ dodal Polčák.

Pro výrobky jako jsou vlhčené utěrky, igelitové tašky, různé obaly nebo rybářské vybavení je navrhováno posílení odpovědnosti výrobců v souvislosti s úklidem odpadu a utvářením povědomí o negativních dopadech. Zvláštní opatření navrhuje EU pro plastové lahve, a to zavedení systémů samostatného sběru v členských zemích. Směrnice nastoluje požadavek na míru sběru PET lahví na úrovni 90 procent k roku 2025. Dosáhnout tohoto cíle by státy EU mohly například skrze zavedení vratné zálohy, uvádí návrh směrnice.

Infografika: plastyInfografika: plastyautor: INFO.CZ

Ačkoli jednotlivé členské země už v různém rozsahu zavádějí nebo alespoň zvažují podobná opatření, projednávaná směrnice představuje první celounijní snahu bojovat proti plastovému odpadu. „Vzduch, půda a voda jsou dnes zamořeny neviditelnými fragmenty plastů, které jíme, pijeme i dýcháme, s dosud neznámými zdravotními důsledky. Věřím, že jsme dnes zahájili cestu k celkové změně našich neudržitelných společenských návyků. O naše oblíbené výrobky nepřijdeme, jen dáme přednost šetrnějším alternativám. Evropská unie sice není hlavním znečišťovatelem, ale může stát v čele při jeho řešení,“ uvedl člen výboru EP pro životní prostředí Pavel Poc (ČSSD).

„Plasty jsou v našem každodenním životě všudypřítomné v čím dál větší míře. Evropský podíl na celosvětové produkci plastu, která se neustále zvyšuje, dosahuje téměř pětiny. Žijeme v době plastové a je třeba se problémem zabývat, jinak se opravdu může stát, že v roce 2050 bude v oceánech plavat víc plastů než ryb,“ řekla novinářům česká europoslankyně Dita Charanzová (ALDE). Stejně jako její kolegyně v ALDE Martina Dlabajová se Charanzová při hlasování zdržela.

„Při dnešním hlasování v Evropském parlamentu jsem se ve finálním hlasování zdržela, protože návrh neodpovídá reálným podmínkám. Měli bychom dát trhu více času se přizpůsobit, aby především malé a střední podniky měly dostatek prostoru na zavedení alternativ k těm jednorázovým výrobkům, které budou zakázány,“ vysvětlila Dlabajová. „EU musí být klíčovým aktérem při hledání řešení, ale je potřeba, aby se k tomu připojily i další státy světa. Obrovské množství plastů v oceánech netrápí pouze Evropu, a pokud se k nám nepřidají ostatní, jednalo by se o neefektivní vynakládání prostředků evropských daňových poplatníků," dodala.

Evropská komise uvádí, že plasty tvoří přes 80 procent odpadků na evropských plážích. Co do počtu předmětů pak údajně kolem 70 procent odpadků na plážích tvoří právě rybářské vybavení a deset typů výrobků vyčleněných v navrhované směrnici. Podle Komise dává opatření smysl i z ekonomického hlediska: Ekonomiku unie údajně odpad v mořích a na plážích stojí ročně v přepočtu stovky miliard korun.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud