Europoslankyně kritizuje Česko za nedostatek solidarity: Vaše hranice jsou také na Sicílii | info.cz

Články odjinud

Europoslankyně kritizuje Česko za nedostatek solidarity: Vaše hranice jsou také na Sicílii

V Itálii roste odpor k lidem a státům, kteří nejsou solidární, říká v rozhovoru pro Blesk Zprávy italská europoslankyně Barbara Spinelli, jejíž otec patřil mezi „otce zakladatele evropské integrace“. V souvislosti se zavíráním uprchlíků do detenčních zařízení Spinelli zmínila nacistického vůdce Adolfa Hitlera. Proč o evropských lídrech mluví jako o gangsterech?  

Itálie se skutečně musí s migranty vyrovnávat, Česko ne. Můžete přiblížit náladu Italů, když jim přistávají na pobřeží stovky uprchlíků a některé státy jim nechtějí pomoci?

Doteď Itálie a Řecko musely nést celou tu zátěž příchozích. Ta není rozložena solidárně a proti tomu je v Itálii velký odpor. Nejen proti uprchlíkům, ale také vůči zemím EU, které nejsou solidární. A to řada východoevropských zemí není. Hranice České republiky nejsou na hranicích země. Hranice každé země v EU jsou ten perimetr celé Unie. Takže hranice pro každého občana Česka jsou také na Sicílii a v Řecku a na jeho ostrovech. To jsou naše společné hranice. 

Když slyším, že musíme hranice uzavřít a migranty vracet například do Afriky, abychom zachovali volný pohyb osob uvnitř Evropy, to je lež. Protože už hranice zavíráme, a také hranice Schengenu. Strach je tak veliký, že vidíte, že Rakousko se uzavírá Německu, Francie Itálii… Ztrácíme svou čest, porušujeme všechny mezinárodní zákony na ochranu lidí, kteří hledají azyl. Porušujeme i zákony EU o volném pohybu. Nesetkali jsme se ve Wannsee jako Hitler a nerozhodli jsme se posílat lidi do koncentračních táborů, protože hledají azyl. S tím jsme nikdy nesouhlasili.

Jak hodnotíte výsledky poslední Evropské rady? Všichni ministři, když odjeli domů, tak byli spokojeni s tím výsledkem. Padlo tu velmi pravdivě, že je divné, aby byl spokojen Orbán, váš premiér a Angela Merkelová zároveň…

Stoprocentně souhlasím, i s tím obrazem spokojenosti všech těch lidí. Mně připadají jako gangsteři. Přijeli domů a řekli, že dosáhli… Ničeho nedosáhli. S výjimkou těch zemí východních a také Francie, jejichž zástupci přijeli domů a řekli, že solidarita a redistribuce uprchlíků bude dobrovolná a ‚my se toho účastnit nebudeme‘. To je spokojenost gangsterů, není to normální.

Více si přečtěte na webu Blesk.cz.

Infografika - uprchlíci ve světěInfografika - uprchlíci ve světěautor: Info.cz


 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud