Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Europoslankyně kritizuje Česko za nedostatek solidarity: Vaše hranice jsou také na Sicílii

Europoslankyně kritizuje Česko za nedostatek solidarity: Vaše hranice jsou také na Sicílii

V Itálii roste odpor k lidem a státům, kteří nejsou solidární, říká v rozhovoru pro Blesk Zprávy italská europoslankyně Barbara Spinelli, jejíž otec patřil mezi „otce zakladatele evropské integrace“. V souvislosti se zavíráním uprchlíků do detenčních zařízení Spinelli zmínila nacistického vůdce Adolfa Hitlera. Proč o evropských lídrech mluví jako o gangsterech?  

Itálie se skutečně musí s migranty vyrovnávat, Česko ne. Můžete přiblížit náladu Italů, když jim přistávají na pobřeží stovky uprchlíků a některé státy jim nechtějí pomoci?

Doteď Itálie a Řecko musely nést celou tu zátěž příchozích. Ta není rozložena solidárně a proti tomu je v Itálii velký odpor. Nejen proti uprchlíkům, ale také vůči zemím EU, které nejsou solidární. A to řada východoevropských zemí není. Hranice České republiky nejsou na hranicích země. Hranice každé země v EU jsou ten perimetr celé Unie. Takže hranice pro každého občana Česka jsou také na Sicílii a v Řecku a na jeho ostrovech. To jsou naše společné hranice. 

Když slyším, že musíme hranice uzavřít a migranty vracet například do Afriky, abychom zachovali volný pohyb osob uvnitř Evropy, to je lež. Protože už hranice zavíráme, a také hranice Schengenu. Strach je tak veliký, že vidíte, že Rakousko se uzavírá Německu, Francie Itálii… Ztrácíme svou čest, porušujeme všechny mezinárodní zákony na ochranu lidí, kteří hledají azyl. Porušujeme i zákony EU o volném pohybu. Nesetkali jsme se ve Wannsee jako Hitler a nerozhodli jsme se posílat lidi do koncentračních táborů, protože hledají azyl. S tím jsme nikdy nesouhlasili.

Jak hodnotíte výsledky poslední Evropské rady? Všichni ministři, když odjeli domů, tak byli spokojeni s tím výsledkem. Padlo tu velmi pravdivě, že je divné, aby byl spokojen Orbán, váš premiér a Angela Merkelová zároveň…

Stoprocentně souhlasím, i s tím obrazem spokojenosti všech těch lidí. Mně připadají jako gangsteři. Přijeli domů a řekli, že dosáhli… Ničeho nedosáhli. S výjimkou těch zemí východních a také Francie, jejichž zástupci přijeli domů a řekli, že solidarita a redistribuce uprchlíků bude dobrovolná a ‚my se toho účastnit nebudeme‘. To je spokojenost gangsterů, není to normální.

Více si přečtěte na webu Blesk.cz.

Infografika - uprchlíci ve světěInfografika - uprchlíci ve světěautor: Info.cz


 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744