Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Euroskeptik, „fašisto-komunista“ nebo strašák Francie. Kdo by mohl usednout v italské vládě?

Euroskeptik, „fašisto-komunista“ nebo strašák Francie. Kdo by mohl usednout v italské vládě?

Nová italská vláda dvou protestních euroskeptických stran – Hnutí pěti hvězd a Ligy – dostala po tomto týdnu první obrysy. Jejím sestavením byl pověřen dosud neznámý advokát Giuseppe Conte, na kterém se obě strany shodly jako na kompromisním kandidátovi. Koncem týdne se pak rozhořel spor o obsazení křesla ministra financí euroskeptikem Paolem Savonou, kterého odmítá jmenovat italský prezident. První napětí tak ukázalo, že sestavování kabinetu bude velký oříšek. Jaká další jména by se mohla v nové vládě objevit, shrnul bruselský server Politico.

Giuseppe Conte zřejmě představí kandidáty na obsazení jednotlivých ministerstev v pátek. Následně musí být celý kabinet schválen jak prezidentem Sergiem Mattarellou, tak oběma komorami parlamentu. Pokud vše poběží jako po drátkách, nová populistická vláda bude mít první příležitost představit se na mezinárodní scéně během setkání G7, které se koná začátkem června v Kanadě. Jaká jména by se mohla objevit v čele klíčových rezortů?  

Ministr financí

Kdo se postaví do čela italského ministerstva financí, sleduje celá Evropa – jméno nového šéfa rezortu by totiž mohlo naznačit, jakým směrem se bude ubírat členství Itálie v eurozóně. Právě Paolo Savona by však Bruselu mohl přidělat nové vrásky.

Dvaaosmdesátiletý uznávaný ekonom a bývalý ministr průmyslu a obchodu byl jedním z těch, kteří pomáhali sjednat Maastrichtskou smlouvu, a působil také v italské centrální bance. Postupem času se ale stal silným kritikem společné evropské měny a vstup do eurozóny označuje za „historickou chybu“. Německo pak obviňuje z toho, že místo tanků zneužívá k získání kontroly nad Evropskou unií euro.

Z těchto jeho postojů má obavy prezident Mattarella, který tento týden vyjádřil jmenování Savony ostrý nesouhlas. Právě hlava státu ale bude mít při sestavování vlády poslední slovo, jednání tak mohou opět skončit v patové situaci. Poslanci Ligy už proto varovali, že v takovém případě hrozí vypsání předčasných voleb.

Zatímco se politici obou stran snaží jméno Savony před prezidentem obhájit, sám ekonom zatím neřekl nic, aby investory uklidnil. Z toho jsou trhy nervózní, píše Politico – jak totiž může ministr vystupující proti euru přesvědčit investory, aby koupili italské dluhopisy? Podle některých odborníků však strany ve skutečnosti opustit euro nechtějí a spíš se budou s Bruselem snažit domluvit na nových podmínkách.

Nord Stream 2Nord Stream 2autor: Info.cz

Ministr zahraničí

Velká pozornost se bude soustředit také na post italského šéfa diplomacie. Nejčastěji skloňovaným jménem je 63letý Giampiero Massolo – bývalý diplomat, kterého bývalý italský prezident Francesco Cossiga označil za „fašisto-komunistu“.

Obě strany rozhodně uvítají Massolovu znalost ruštiny. Hnutí pěti hvězd a především pak Liga tíhnou směrem k Rusku, což naznačuje i jejich koaliční smlouva. Zde se píše, že Rusko není „vojenskou hrozbou“ a vyzývají v ní k ukončení protiruských sankcí.

Ministr infrastruktury

Tento rezort bude podle Politica klíčový hlavně pro Francii a budoucnost plánované vysokorychlostní železniční trati mezi Lyonem a Turínem. Hnutí pěti hvězd se však z ekologických důvodů staví proti jakýmkoliv novým infrastrukturním projektům a v žaludku jim leží právě i plánované železniční spojení.

Šéf Hnutí Pěti hvězd Luigi Di Maio svůj záměr zrušit výstavbu železnice před nedávnem potvrdil s tím, že je připraven odjet do Paříže, aby zde své důvody osvětlil.  V tomto ohledu se ale neshodne s Ligou, která k infrastrukturním projektům zaujímá opačný postoj. Hnutí pěti hvězd chce podle Politica do funkce dosadit jednu ze svých členek Lauru Catelliovou. Zda se mu ale podaří přesvědčit jeho koaličního partnera, je zatím ve hvězdách.

Ministr vnitra

Horkým kandidátem na post ministra vnitra je samotný šéf euroskeptické a silně protiimigrační Ligy Matteo Salvini, který volá po omezení migrace a důsledném navracení migrantů. Pokud by se do čela rezortu skutečně dostal, měl by první příležitost ukázat své ostré lokty při červnovém zasedání evropských ministrů vnitra, kde bude hlavním bodem programu ožehavá reforma azylového systému v EU. 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1