Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Euroskeptik, „fašisto-komunista“ nebo strašák Francie. Kdo by mohl usednout v italské vládě?

Euroskeptik, „fašisto-komunista“ nebo strašák Francie. Kdo by mohl usednout v italské vládě?

Nová italská vláda dvou protestních euroskeptických stran – Hnutí pěti hvězd a Ligy – dostala po tomto týdnu první obrysy. Jejím sestavením byl pověřen dosud neznámý advokát Giuseppe Conte, na kterém se obě strany shodly jako na kompromisním kandidátovi. Koncem týdne se pak rozhořel spor o obsazení křesla ministra financí euroskeptikem Paolem Savonou, kterého odmítá jmenovat italský prezident. První napětí tak ukázalo, že sestavování kabinetu bude velký oříšek. Jaká další jména by se mohla v nové vládě objevit, shrnul bruselský server Politico.

Giuseppe Conte zřejmě představí kandidáty na obsazení jednotlivých ministerstev v pátek. Následně musí být celý kabinet schválen jak prezidentem Sergiem Mattarellou, tak oběma komorami parlamentu. Pokud vše poběží jako po drátkách, nová populistická vláda bude mít první příležitost představit se na mezinárodní scéně během setkání G7, které se koná začátkem června v Kanadě. Jaká jména by se mohla objevit v čele klíčových rezortů?  

Ministr financí

Kdo se postaví do čela italského ministerstva financí, sleduje celá Evropa – jméno nového šéfa rezortu by totiž mohlo naznačit, jakým směrem se bude ubírat členství Itálie v eurozóně. Právě Paolo Savona by však Bruselu mohl přidělat nové vrásky.

Dvaaosmdesátiletý uznávaný ekonom a bývalý ministr průmyslu a obchodu byl jedním z těch, kteří pomáhali sjednat Maastrichtskou smlouvu, a působil také v italské centrální bance. Postupem času se ale stal silným kritikem společné evropské měny a vstup do eurozóny označuje za „historickou chybu“. Německo pak obviňuje z toho, že místo tanků zneužívá k získání kontroly nad Evropskou unií euro.

Z těchto jeho postojů má obavy prezident Mattarella, který tento týden vyjádřil jmenování Savony ostrý nesouhlas. Právě hlava státu ale bude mít při sestavování vlády poslední slovo, jednání tak mohou opět skončit v patové situaci. Poslanci Ligy už proto varovali, že v takovém případě hrozí vypsání předčasných voleb.

Zatímco se politici obou stran snaží jméno Savony před prezidentem obhájit, sám ekonom zatím neřekl nic, aby investory uklidnil. Z toho jsou trhy nervózní, píše Politico – jak totiž může ministr vystupující proti euru přesvědčit investory, aby koupili italské dluhopisy? Podle některých odborníků však strany ve skutečnosti opustit euro nechtějí a spíš se budou s Bruselem snažit domluvit na nových podmínkách.

Nord Stream 2Nord Stream 2autor: Info.cz

Ministr zahraničí

Velká pozornost se bude soustředit také na post italského šéfa diplomacie. Nejčastěji skloňovaným jménem je 63letý Giampiero Massolo – bývalý diplomat, kterého bývalý italský prezident Francesco Cossiga označil za „fašisto-komunistu“.

Obě strany rozhodně uvítají Massolovu znalost ruštiny. Hnutí pěti hvězd a především pak Liga tíhnou směrem k Rusku, což naznačuje i jejich koaliční smlouva. Zde se píše, že Rusko není „vojenskou hrozbou“ a vyzývají v ní k ukončení protiruských sankcí.

Ministr infrastruktury

Tento rezort bude podle Politica klíčový hlavně pro Francii a budoucnost plánované vysokorychlostní železniční trati mezi Lyonem a Turínem. Hnutí pěti hvězd se však z ekologických důvodů staví proti jakýmkoliv novým infrastrukturním projektům a v žaludku jim leží právě i plánované železniční spojení.

Šéf Hnutí Pěti hvězd Luigi Di Maio svůj záměr zrušit výstavbu železnice před nedávnem potvrdil s tím, že je připraven odjet do Paříže, aby zde své důvody osvětlil.  V tomto ohledu se ale neshodne s Ligou, která k infrastrukturním projektům zaujímá opačný postoj. Hnutí pěti hvězd chce podle Politica do funkce dosadit jednu ze svých členek Lauru Catelliovou. Zda se mu ale podaří přesvědčit jeho koaličního partnera, je zatím ve hvězdách.

Ministr vnitra

Horkým kandidátem na post ministra vnitra je samotný šéf euroskeptické a silně protiimigrační Ligy Matteo Salvini, který volá po omezení migrace a důsledném navracení migrantů. Pokud by se do čela rezortu skutečně dostal, měl by první příležitost ukázat své ostré lokty při červnovém zasedání evropských ministrů vnitra, kde bude hlavním bodem programu ožehavá reforma azylového systému v EU. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1