Euroskeptik, „fašisto-komunista“ nebo strašák Francie. Kdo by mohl usednout v italské vládě? | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Euroskeptik, „fašisto-komunista“ nebo strašák Francie. Kdo by mohl usednout v italské vládě?

Euroskeptik, „fašisto-komunista“ nebo strašák Francie. Kdo by mohl usednout v italské vládě?

Nová italská vláda dvou protestních euroskeptických stran – Hnutí pěti hvězd a Ligy – dostala po tomto týdnu první obrysy. Jejím sestavením byl pověřen dosud neznámý advokát Giuseppe Conte, na kterém se obě strany shodly jako na kompromisním kandidátovi. Koncem týdne se pak rozhořel spor o obsazení křesla ministra financí euroskeptikem Paolem Savonou, kterého odmítá jmenovat italský prezident. První napětí tak ukázalo, že sestavování kabinetu bude velký oříšek. Jaká další jména by se mohla v nové vládě objevit, shrnul bruselský server Politico.

Giuseppe Conte zřejmě představí kandidáty na obsazení jednotlivých ministerstev v pátek. Následně musí být celý kabinet schválen jak prezidentem Sergiem Mattarellou, tak oběma komorami parlamentu. Pokud vše poběží jako po drátkách, nová populistická vláda bude mít první příležitost představit se na mezinárodní scéně během setkání G7, které se koná začátkem června v Kanadě. Jaká jména by se mohla objevit v čele klíčových rezortů?  

Ministr financí

Kdo se postaví do čela italského ministerstva financí, sleduje celá Evropa – jméno nového šéfa rezortu by totiž mohlo naznačit, jakým směrem se bude ubírat členství Itálie v eurozóně. Právě Paolo Savona by však Bruselu mohl přidělat nové vrásky.

Dvaaosmdesátiletý uznávaný ekonom a bývalý ministr průmyslu a obchodu byl jedním z těch, kteří pomáhali sjednat Maastrichtskou smlouvu, a působil také v italské centrální bance. Postupem času se ale stal silným kritikem společné evropské měny a vstup do eurozóny označuje za „historickou chybu“. Německo pak obviňuje z toho, že místo tanků zneužívá k získání kontroly nad Evropskou unií euro.

Z těchto jeho postojů má obavy prezident Mattarella, který tento týden vyjádřil jmenování Savony ostrý nesouhlas. Právě hlava státu ale bude mít při sestavování vlády poslední slovo, jednání tak mohou opět skončit v patové situaci. Poslanci Ligy už proto varovali, že v takovém případě hrozí vypsání předčasných voleb.

Zatímco se politici obou stran snaží jméno Savony před prezidentem obhájit, sám ekonom zatím neřekl nic, aby investory uklidnil. Z toho jsou trhy nervózní, píše Politico – jak totiž může ministr vystupující proti euru přesvědčit investory, aby koupili italské dluhopisy? Podle některých odborníků však strany ve skutečnosti opustit euro nechtějí a spíš se budou s Bruselem snažit domluvit na nových podmínkách.

Nord Stream 2Nord Stream 2autor: Info.cz

Ministr zahraničí

Velká pozornost se bude soustředit také na post italského šéfa diplomacie. Nejčastěji skloňovaným jménem je 63letý Giampiero Massolo – bývalý diplomat, kterého bývalý italský prezident Francesco Cossiga označil za „fašisto-komunistu“.

Obě strany rozhodně uvítají Massolovu znalost ruštiny. Hnutí pěti hvězd a především pak Liga tíhnou směrem k Rusku, což naznačuje i jejich koaliční smlouva. Zde se píše, že Rusko není „vojenskou hrozbou“ a vyzývají v ní k ukončení protiruských sankcí.

Ministr infrastruktury

Tento rezort bude podle Politica klíčový hlavně pro Francii a budoucnost plánované vysokorychlostní železniční trati mezi Lyonem a Turínem. Hnutí pěti hvězd se však z ekologických důvodů staví proti jakýmkoliv novým infrastrukturním projektům a v žaludku jim leží právě i plánované železniční spojení.

Šéf Hnutí Pěti hvězd Luigi Di Maio svůj záměr zrušit výstavbu železnice před nedávnem potvrdil s tím, že je připraven odjet do Paříže, aby zde své důvody osvětlil.  V tomto ohledu se ale neshodne s Ligou, která k infrastrukturním projektům zaujímá opačný postoj. Hnutí pěti hvězd chce podle Politica do funkce dosadit jednu ze svých členek Lauru Catelliovou. Zda se mu ale podaří přesvědčit jeho koaličního partnera, je zatím ve hvězdách.

Ministr vnitra

Horkým kandidátem na post ministra vnitra je samotný šéf euroskeptické a silně protiimigrační Ligy Matteo Salvini, který volá po omezení migrace a důsledném navracení migrantů. Pokud by se do čela rezortu skutečně dostal, měl by první příležitost ukázat své ostré lokty při červnovém zasedání evropských ministrů vnitra, kde bude hlavním bodem programu ožehavá reforma azylového systému v EU. 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.