Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Evropa momentálně nemá žádnou alternativu k jaderné dohodě s Íránem, shodli se europoslanci

Evropa momentálně nemá žádnou alternativu k jaderné dohodě s Íránem, shodli se europoslanci

Evropská unie nemá rozumnou a udržitelnou alternativu k dohodě, která brání Íránu ve vývoji jaderné zbraně. Velká většina poslanců Evropského parlamentu v dnešní debatě s šéfkou evropské diplomacie Federikou Mogheriniovou podpořila zachování smlouvy, od níž v květnu odstoupil americký prezident Donald Trump. Někteří však varovali před možným prohlubováním rozporů s USA kvůli snaze udržet evropské firmy na íránském trhu.

"Ta dohoda není dokonalá... Ale funguje a bránila a stále brání Íránu získat jadernou zbraň," prohlásila Mogheriniová, podle níž Brusel pracuje na tom, aby dosavadní smlouva mohla fungovat i bez účasti Washingtonu. Prioritou je sice bezpečnostní rozměr dohody, velmi důležitý je však její ekonomický přínos, uvedla Mogheriniová. Unie podle ní začala od členských zemí shromažďovat seznam důležitých bodů, které by podle nich měla dohoda v budoucnu řešit.

Infografika: Dohoda s ÍránemInfografika: Dohoda s Íránemautor: Info.cz

Zvláště důležitá jsou podle Mogheriniové současná jednání o spolupráci v rámci bankovního sektoru. EU se pokouší dosáhnout toho, aby Írán účinně bránil praní špinavých peněz a financování terorismu, což by mohlo pomoci v přílivu evropských investic, uvedla šéfka unijní diplomacie.

Europoslanci její postoje vesměs podpořili a zdůrazňovali, že zachování dohody je v zájmu bezpečnosti nejen Evropy, ale i Spojených států. "Trump vyslal signál dalším jaderným mocnostem. Nesmíme nechat jednoho prezidenta, který nemá rád mnohostranné smlouvy, zničit dohodu, která je v zájmu bezpečnosti světa," prohlásil britský zástupce parlamentní skupiny konzervativců Charles Tannock.

Evropské země se teď snaží zajistit, aby mohly v Íránu dále působit firmy, které mají v zemi zajímavé kontrakty například v dopravě, strojírenství či ropném průmyslu. Společnosti jako Airbus, Shell, Total, Renault či Siemens čelí hrozbě, že po zavedení ohlášených amerických sankcí budou muset své aktivity zrušit, aby se nevystavily riziku postihu ze strany USA.

Obchod s ÍránemObchod s Íránemautor: Info.cz

"Nemůžeme jednoduše akceptovat, že Spojené státy skrze své sankce diktují evropským firmám," podpořila nizozemská liberální poslankyně Marietje Schaakeová snahu pokračovat v hospodářských aktivitách v Íránu.

Méně početná část poslanců, zvláště z okrajových formací, naproti tomu zastává názor, že Brusel by se neměl snažit dohodu držet při životě. Podle některých je smlouva špatná a neřeší zásadní otázky, jako je například porušování práv obyvatel Íránu či íránskou podporu jemenským rebelům či útoky na Izrael. Další zase vidí velká rizika v prohloubení neshod se Spojenými státy.

"Evropská investiční banka (EIB) není podle mých informací nadšená z unijního postoje, neboť má zájmy ve Spojených státech... Neměli bychom stavět zeď mezi námi a našim strategickým partnerem USA. Jaderná dohoda s Íránem je mrtvá," podotkl nezávislý poslanec Mike Hookem, který reprezentuje britskou protiunijní stranu UKIP.

Brusel se snaží s USA dále vyjednávat bez ohledu na zostřující se spory mezi Trumpem a západními spojenci Washingtonu po víkendovém zasedání skupiny ekonomicky nejvyspělejších zemí G7. Podle evropských diplomatů by na některé z příštích jednání ministrů zahraničí EU měl přijet šéf americké diplomacie Mike Pompeo.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1