Články odjinud

Evropa momentálně nemá žádnou alternativu k jaderné dohodě s Íránem, shodli se europoslanci

Evropa momentálně nemá žádnou alternativu k jaderné dohodě s Íránem, shodli se europoslanci

Evropská unie nemá rozumnou a udržitelnou alternativu k dohodě, která brání Íránu ve vývoji jaderné zbraně. Velká většina poslanců Evropského parlamentu v dnešní debatě s šéfkou evropské diplomacie Federikou Mogheriniovou podpořila zachování smlouvy, od níž v květnu odstoupil americký prezident Donald Trump. Někteří však varovali před možným prohlubováním rozporů s USA kvůli snaze udržet evropské firmy na íránském trhu.

"Ta dohoda není dokonalá... Ale funguje a bránila a stále brání Íránu získat jadernou zbraň," prohlásila Mogheriniová, podle níž Brusel pracuje na tom, aby dosavadní smlouva mohla fungovat i bez účasti Washingtonu. Prioritou je sice bezpečnostní rozměr dohody, velmi důležitý je však její ekonomický přínos, uvedla Mogheriniová. Unie podle ní začala od členských zemí shromažďovat seznam důležitých bodů, které by podle nich měla dohoda v budoucnu řešit.

Infografika: Dohoda s ÍránemInfografika: Dohoda s Íránemautor: Info.cz

Zvláště důležitá jsou podle Mogheriniové současná jednání o spolupráci v rámci bankovního sektoru. EU se pokouší dosáhnout toho, aby Írán účinně bránil praní špinavých peněz a financování terorismu, což by mohlo pomoci v přílivu evropských investic, uvedla šéfka unijní diplomacie.

Europoslanci její postoje vesměs podpořili a zdůrazňovali, že zachování dohody je v zájmu bezpečnosti nejen Evropy, ale i Spojených států. "Trump vyslal signál dalším jaderným mocnostem. Nesmíme nechat jednoho prezidenta, který nemá rád mnohostranné smlouvy, zničit dohodu, která je v zájmu bezpečnosti světa," prohlásil britský zástupce parlamentní skupiny konzervativců Charles Tannock.

Evropské země se teď snaží zajistit, aby mohly v Íránu dále působit firmy, které mají v zemi zajímavé kontrakty například v dopravě, strojírenství či ropném průmyslu. Společnosti jako Airbus, Shell, Total, Renault či Siemens čelí hrozbě, že po zavedení ohlášených amerických sankcí budou muset své aktivity zrušit, aby se nevystavily riziku postihu ze strany USA.

Obchod s ÍránemObchod s Íránemautor: Info.cz

"Nemůžeme jednoduše akceptovat, že Spojené státy skrze své sankce diktují evropským firmám," podpořila nizozemská liberální poslankyně Marietje Schaakeová snahu pokračovat v hospodářských aktivitách v Íránu.

Méně početná část poslanců, zvláště z okrajových formací, naproti tomu zastává názor, že Brusel by se neměl snažit dohodu držet při životě. Podle některých je smlouva špatná a neřeší zásadní otázky, jako je například porušování práv obyvatel Íránu či íránskou podporu jemenským rebelům či útoky na Izrael. Další zase vidí velká rizika v prohloubení neshod se Spojenými státy.

"Evropská investiční banka (EIB) není podle mých informací nadšená z unijního postoje, neboť má zájmy ve Spojených státech... Neměli bychom stavět zeď mezi námi a našim strategickým partnerem USA. Jaderná dohoda s Íránem je mrtvá," podotkl nezávislý poslanec Mike Hookem, který reprezentuje britskou protiunijní stranu UKIP.

Brusel se snaží s USA dále vyjednávat bez ohledu na zostřující se spory mezi Trumpem a západními spojenci Washingtonu po víkendovém zasedání skupiny ekonomicky nejvyspělejších zemí G7. Podle evropských diplomatů by na některé z příštích jednání ministrů zahraničí EU měl přijet šéf americké diplomacie Mike Pompeo.