Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Evropa momentálně nemá žádnou alternativu k jaderné dohodě s Íránem, shodli se europoslanci

Evropa momentálně nemá žádnou alternativu k jaderné dohodě s Íránem, shodli se europoslanci

Evropská unie nemá rozumnou a udržitelnou alternativu k dohodě, která brání Íránu ve vývoji jaderné zbraně. Velká většina poslanců Evropského parlamentu v dnešní debatě s šéfkou evropské diplomacie Federikou Mogheriniovou podpořila zachování smlouvy, od níž v květnu odstoupil americký prezident Donald Trump. Někteří však varovali před možným prohlubováním rozporů s USA kvůli snaze udržet evropské firmy na íránském trhu.

"Ta dohoda není dokonalá... Ale funguje a bránila a stále brání Íránu získat jadernou zbraň," prohlásila Mogheriniová, podle níž Brusel pracuje na tom, aby dosavadní smlouva mohla fungovat i bez účasti Washingtonu. Prioritou je sice bezpečnostní rozměr dohody, velmi důležitý je však její ekonomický přínos, uvedla Mogheriniová. Unie podle ní začala od členských zemí shromažďovat seznam důležitých bodů, které by podle nich měla dohoda v budoucnu řešit.

Infografika: Dohoda s ÍránemInfografika: Dohoda s Íránemautor: Info.cz

Zvláště důležitá jsou podle Mogheriniové současná jednání o spolupráci v rámci bankovního sektoru. EU se pokouší dosáhnout toho, aby Írán účinně bránil praní špinavých peněz a financování terorismu, což by mohlo pomoci v přílivu evropských investic, uvedla šéfka unijní diplomacie.

Europoslanci její postoje vesměs podpořili a zdůrazňovali, že zachování dohody je v zájmu bezpečnosti nejen Evropy, ale i Spojených států. "Trump vyslal signál dalším jaderným mocnostem. Nesmíme nechat jednoho prezidenta, který nemá rád mnohostranné smlouvy, zničit dohodu, která je v zájmu bezpečnosti světa," prohlásil britský zástupce parlamentní skupiny konzervativců Charles Tannock.

Evropské země se teď snaží zajistit, aby mohly v Íránu dále působit firmy, které mají v zemi zajímavé kontrakty například v dopravě, strojírenství či ropném průmyslu. Společnosti jako Airbus, Shell, Total, Renault či Siemens čelí hrozbě, že po zavedení ohlášených amerických sankcí budou muset své aktivity zrušit, aby se nevystavily riziku postihu ze strany USA.

Obchod s ÍránemObchod s Íránemautor: Info.cz

"Nemůžeme jednoduše akceptovat, že Spojené státy skrze své sankce diktují evropským firmám," podpořila nizozemská liberální poslankyně Marietje Schaakeová snahu pokračovat v hospodářských aktivitách v Íránu.

Méně početná část poslanců, zvláště z okrajových formací, naproti tomu zastává názor, že Brusel by se neměl snažit dohodu držet při životě. Podle některých je smlouva špatná a neřeší zásadní otázky, jako je například porušování práv obyvatel Íránu či íránskou podporu jemenským rebelům či útoky na Izrael. Další zase vidí velká rizika v prohloubení neshod se Spojenými státy.

"Evropská investiční banka (EIB) není podle mých informací nadšená z unijního postoje, neboť má zájmy ve Spojených státech... Neměli bychom stavět zeď mezi námi a našim strategickým partnerem USA. Jaderná dohoda s Íránem je mrtvá," podotkl nezávislý poslanec Mike Hookem, který reprezentuje britskou protiunijní stranu UKIP.

Brusel se snaží s USA dále vyjednávat bez ohledu na zostřující se spory mezi Trumpem a západními spojenci Washingtonu po víkendovém zasedání skupiny ekonomicky nejvyspělejších zemí G7. Podle evropských diplomatů by na některé z příštích jednání ministrů zahraničí EU měl přijet šéf americké diplomacie Mike Pompeo.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1