„Evropě chybí bezpečnost a stabilita.“ Prioritou rakouského předsednictví EU bude migrace | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Evropě chybí bezpečnost a stabilita.“ Prioritou rakouského předsednictví EU bude migrace

„Evropě chybí bezpečnost a stabilita.“ Prioritou rakouského předsednictví EU bude migrace

Prioritou rakouského předsednictví Evropské unii v druhé polovině roku bude boj proti ilegální imigraci. Potvrdil to dnes v rakouském parlamentu kancléř Sebastian Kurz. Šéf vlády rovněž naznačil, že toto téma souvisí s bezpečností a stabilitou.

Kurz oznámil hlavní prioritu rakouského předsednictví po svém středečním prohlášení o potřebě vytvořit mezi Římem, Berlínem a Vídní "osu ochotných", tedy zemí odhodlaných řešit uprchlický problém.

„Evropě chybí bezpečnost a stabilita,“ prohlásil Kurz. “To implikuje klást jasný důraz na ochranu hranic,“ citovala kancléře agentura AFP. Proto podle Kurze bude zářijový summit šéfů vlád EU v Salcburku věnován „otázkám bezpečnosti, ochrany hranic a boje proti ilegální migraci“.

Vídeň usiluje zejména o personální a finanční posílení Evropské agentury pro pobřežní a pohraniční stráž (Frontex), a to rychleji, než navrhuje Evropská komise. Ta stanovila, že nejpozději v roce 2027 má Frontex tvořit personál o 10.000 lidech.

Už téměř tři roky od doby, kdy se Evropou přehnala uprchlická vlna, migrační otázka hluboce rozděluje unii. V některých zemích, jako je právě Rakousko a Itálie, situace dopomohla protiimigračním stranám k vládní moci.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.