„Evropě chybí bezpečnost a stabilita.“ Prioritou rakouského předsednictví EU bude migrace | info.cz

Články odjinud

„Evropě chybí bezpečnost a stabilita.“ Prioritou rakouského předsednictví EU bude migrace

Prioritou rakouského předsednictví Evropské unii v druhé polovině roku bude boj proti ilegální imigraci. Potvrdil to dnes v rakouském parlamentu kancléř Sebastian Kurz. Šéf vlády rovněž naznačil, že toto téma souvisí s bezpečností a stabilitou.

Kurz oznámil hlavní prioritu rakouského předsednictví po svém středečním prohlášení o potřebě vytvořit mezi Římem, Berlínem a Vídní "osu ochotných", tedy zemí odhodlaných řešit uprchlický problém.

„Evropě chybí bezpečnost a stabilita,“ prohlásil Kurz. “To implikuje klást jasný důraz na ochranu hranic,“ citovala kancléře agentura AFP. Proto podle Kurze bude zářijový summit šéfů vlád EU v Salcburku věnován „otázkám bezpečnosti, ochrany hranic a boje proti ilegální migraci“.

Vídeň usiluje zejména o personální a finanční posílení Evropské agentury pro pobřežní a pohraniční stráž (Frontex), a to rychleji, než navrhuje Evropská komise. Ta stanovila, že nejpozději v roce 2027 má Frontex tvořit personál o 10.000 lidech.

Už téměř tři roky od doby, kdy se Evropou přehnala uprchlická vlna, migrační otázka hluboce rozděluje unii. V některých zemích, jako je právě Rakousko a Itálie, situace dopomohla protiimigračním stranám k vládní moci.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud