Články odjinud

Evropská unie chce další sbližování s Moldavskem, předložila ale klíčové podmínky

Evropská unie chce další sbližování s Moldavskem, předložila ale klíčové podmínky

Evropská unie má zájem na dalším politickém sbližování a hospodářské integraci mezi EU a Moldavskem. Uvedli to dnes ministři zahraničí členských zemí bloku, kteří se sešli v Bruselu. Zdůraznili klíčový význam reforem v zemi, které začaly v roce 2016, ale upozornili také, že nový moldavský volební zákon neřeší některá klíčová doporučení Rady Evropy a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

Ministři v závěrech svého dnešního jednání o dění v Moldavsku před blížícími se volbami v zemi připomněli, že věrohodné, transparentní a pro všechny otevřené hlasování je na místní i centrální úrovni zásadní věcí.

Unie dnes také připomněla, že svoboda a pluralita médií jsou předpokladem demokratické společnosti. Ministři proto vyzvali Moldavsko, aby řešilo pochybnosti týkající se vlastnictví médií v zemi a zajistilo svobodu projevu a pluralitu sdělovacích prostředků.

Asociační dohoda EU a Moldavska začala platit v létě 2016. Unie na jejím základě podporuje modernizační snahy země a její reformy směrem k lepší hospodářské situaci a většímu respektu k lidským právům a demokratické společnosti. EU také poskytuje makrofinanční pomoc za předem jasně daných podmínek, včetně těch, které se týkají politiky.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud