Články odjinud

Evropské věznice se mění v líhně radikálů. Belgie volí cestu izolace, Německo chce vězně napravovat

Mešity pod vedením radikálních imámů nebo internet jsou místa, kde se nejčastěji rodí noví islámští radikálové. Bezpečnostní analytici však dlouhodobě varují, že líhní nových teroristů jsou i věznice, kde radikálové lákají do svých řad frustrované mladíky bez výhledu na lepší budoucnost. Poté, co se stovky Evropanů vrátily z oblastí Sýrie a Iráku ovládaných Islámským státem, problém ještě zesílil. Velká část z nich totiž skončila za mřížemi a hrozí, že budou své radikální myšlenky předávat mezi ostatní vězně. Řada evropských věznic proto musela změnit své fungování. Jak se evropské státy snaží radikalizaci ve vězeních bránit?

Benjamin Herman vyrostl ve francouzsky mluvící katolické rodině na předměstí jednoho z belgických měst. Přestože by ho na islámského radikála nikdo netipoval, evropskými médii letos v květnu obletěla zpráva, podle které za doprovodu volání „Allahu akbar“ smrtelně pobodal dvě policistky a zastřelil dvaadvacetiletého mladíka. Následně odjel ke škole, kde vzal jednu ze zaměstnankyň jako rukojmí, aby byl nakonec během přestřelky zastřelen.

Následné vyšetřování ukázalo, že se Benjamin Herman zřejmě radikalizoval během svého dřívějšího pobytu ve vězení, kam ho poslali kvůli drobným krádežím, násilnickým činům a obchodu s drogami. Dostal se zde totiž do kontaktu s islamisty, kteří ho zlákali do svých řad. Tragický případ starý jen pár měsíců tak v Belgii opět vyvolal diskusi, jak bránit tomu, aby věznice nevychovávaly nové generace teroristů.

„Nikdy jsme neměli tolik lidí odsouzených za činy souvisejícími s terorismem a nikdy jsme neviděli tolik těchto vězňů pohromadě,“ upozorňuje belgický odborník na terorismus z Královského institutu pro mezinárodní vztahy Thomas Renard s tím, že vězení usnadňuje radikálům nábor nových islamistů. „ A to je něco, s čím se budeme potýkat dlouho,“ varuje podle amerického deníku Washington Post.

Jak tedy zabránit, aby se věznice staly výcvikovými tábory pro budoucí teroristy? Každá země od Belgie, přes Nizozemsko až po Německo volí vlastní způsob řešení, který zahrnuje jak úplnou izolaci radikálních vězňů, tak zapojení do nápravných výukových programů. Jejich úsilí je však závod s časem – mnozí z radikálů, kteří se za mříže dostali kvůli připojení se k Islámskému státu v Sýrii a Iráku, mohou být propuštěni i za méně než dva roky.

„Někteří z nich mohou být lidské bomby,“ tvrdí jeden z belgických úředníků, kteří dohlížejí na nápravu zadržených islamistů. „Když se ale jejich trest nachýlí ke konci, nemáme jinou možnost, než je propustit,“ stěžuje si pro WP.

Jednou z belgických věznic se speciálními celami, které mají radikální vězně izolovat od ostatních, je zařízení v Ittre nedaleko od Bruselu. Sekce pro zvlášť nebezpečné islamisty nese název DeRadex, kde vězni tráví většinu času na samotce. Do kontaktu s ostatními vězni ze stejné sekce se dostávají jen v určitých hodinách a vždy jsou pod přísným dohledem dozorců. Právě izolace je v Belgii základním stavebním kamenem nového přístupu řešení radikalizace ve věznicích. Extremistické ideje ve vězních zůstávají, nemohou s nimi však nakazit své okolí.

720p 360p
Stovky teroristů Islámského státu se vrací do Evropy. Kde jich je nejvíc?

Vězni sice mají možnost navštěvovat poradenské kurzy proti násilí, o změnu extremistických náboženských myšlenek a deradikalizaci se však vedení věznice nijak nesnaží. „Je velice obtížné změnit něčí přesvědčení,“ tvrdí šéfka věznice Valérie Lebrunová s tím, že věznice jsou pro náboženské kurzy špatně vybaveny. „Ale snaha přesvědčit je, aby k obraně svých idejí nebrali do rukou zbraně, je mnohem dosažitelnější,“ dodává.

Někteří kritici však tvrdí, že na cestě za deradikalizací chybí Belgii v první řadě snaha. „Věznice se snaží virus udržet v karanténě, tím ale problém nijak neřeší,“ říká Iljas Zarmoni – jeden z bruselských imámů, který se snaží bojovat proti šíření extremistických islamistických myšlenek. „Potřebujeme experty na ideologii a psychologii. Náklady budou vysoké, není to ale nic ve srovnání s tím, s čím se budeme muset vypořádat, až se tito lidé dostanou ven,“ varuje imám.

Sousední Německo volí zcela opačný přístup, než na izolaci zaměřená Belgie. Dokazuje to frankfurtská věznice, kde žádné zvláštní cely oddělující radikalizované vězně od ostatních nenajdete. Všichni zde sdílejí stejný prostor avšak za extrémně blízkého dohledu dozorců, kteří jsou speciálně trénovaní pro odhalování znaků radikalizace. Německé věznice, které ve srovnání se sousedními státy disponují mnohem větším rozpočtem a armádou specialistů, usilují především o vymýcení radikálních idejí.

Příkladem je hesenský program zvaný NeDis, který se doslova snaží změnit myšlení vězňů. Ti, kteří jsou označeni za radikály – ať už to jsou islamisté, nebo členové krajně pravicových skupin – jsou pod neustálým dohledem, věznice jim nabízí různá poradenství nebo terapie včetně setkání s imámy či kaplany a klíčové je i zapojení do nápravných programů poté, co jsou z věznice propuštěni na svobodu.

„Každý radikální islamistický odsouzenec bude jednoho dne z nápravného zařízení propuštěn. Pokud bychom nevyužili období výkonu trestu k deradikalizačním aktivitám, abychom tyto osoby nějakým způsobem ovlivnili, riskujeme, že pustíme mezi německou veřejnost radikální islamisty, kteří nemají žádnou osobní perspektivu,“ vysvětluje záměry německého přístupu hesenská ministryně spravedlnosti Eva Kühne-Hörnmannová.

Přestože chalífát vyhlášený samozvaným Islámským státem prakticky už dávno neexistuje, přinesl Evropě řadu závažných problémů, se kterými se bude potýkat ještě řadu let. Z oblastí Blízkého východu se zradikalizovaní Evropané vracejí zpět a končí za mřížemi. Počet vězňů odsouzených za činy spojené s terorismem v porovnání s předchozími lety roste – zatímco v roce 2014 to bylo 395 lidí, loni číslo narostlo na 705 radikálních vězňů, ukazují data Europolu.

Mnozí z odsouzených za cestu na území Islámského státu se však brzy dostanou na svobodu – například v Belgii je průměrný trest za podporu teroristických skupin odnětí svobody na pět let. „Měli jsme problém, že mladí lidé odcházeli do chalífátu. Teď máme jiný problém – vracejí se zpět,“ říká imám a ředitel neziskové organizace, která se snaží napravovat zradikalizované vězně. „V našich věznicích jsou jich stovky a 150 z nich může být skutečně nebezpečných. Moje organizace má ale v současnosti prostředky asi jen pro deset takových,“ říká pro Washington Post.

INFOGRAFIKA DNE: Migrace do EU v prvním pololetí roku 2018INFOGRAFIKA DNE: Migrace do EU v prvním pololetí roku 2018autor: INFO.CZ

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818