Články odjinud

Evropští zelení vsadí v eurovolbách na gender. O Junckerovo křeslo se poperou muž a žena

Evropští zelení vsadí v eurovolbách na gender. O Junckerovo křeslo se poperou muž a žena

Evropští zelení už vědí, kdo je povede do voleb do Evropského parlamentu, které proběhnou příští rok v květnu. Na víkendovém sjezdu vybrali dvojici stávajících europoslanců – Němku Ska Kellerovou a Nizozemce Base Eickhouta. I přesto, že šance na to, že jeden z nich v křesle vystřídá šéfa Evropské komise Jean-Claudea Junckera, kterého dle nepsaných pravidel bude vybírat nejsilnější strana v novém europarlamentu, je malá, zelení si věří. A důvěru mají i od českých zelených.

„Dvojice kandidátů je dobrou volbou, i čeští Zelení podpořili právě je,“ řekl redakci Michal Berg z českých Zelených, který je také členem vedení European Greens.

Evropská strana Zelených o víkendu vybrala dva kandidáty – muže a ženu, kteří ji na jaře 2019 povedou do voleb do Evropského parlamentu. Jde o německou europoslankyni Francizsku Kellerovou a nizozemského europoslance Base Eickhouta.

Ska Kellerová je poslankyní Evropského parlamentu od roku 2009 a vede europarlamentní skupinu Zelení – Evropská svobodná aliance. V roce 2014 získala spolu s Josém Bovém nejvíce hlasů ve stranických primárkách, které se konaly přes internet ve všech členských státech EU, a stala se lídryní zelených do eurovoleb. Její program se opíral o představu „alternativní Evropy“, která by se soustředila více na lidi než na banky a zisky bankéřů.

Kellerová loni upoutala česká média návrhem, aby se uprchlíci posílali do jednotlivých zemí po celých skupinách, a ne jako jednotlivci. Mluvila také o tom, že by mohly být společně přesunuty například celé syrské vesnice. V rozhovoru pro INFO.CZ později vysvětlovala, že některé její výroky byly špatně interpretovány. Dále v něm kritizovala Česko, Polsko a Maďarsko za to, že odmítají kvóty na uprchlíky.

Druhý lídr evropských zelených Nizozemec Bas Eickhout je poslancem Evropského parlamentu také od roku 2009. Mezi europoslanci platí za jednoho z hlavních zastánců zavedení důkladnějších testů emisí, aby se v budoucnu už neopakoval nedávný skandál v německé automobilce Volkswagen. Jako zástupce Evropského parlamentu vystupoval na několika ekologických konferencích, které pořádala Organizace spojených národů.

Vítr v zádech?

Kromě toho, že se oba stanou tváří kampaně zelených, budou zároveň tzv. Spitzenkandidáty strany. Ty vybírá každá nadnárodní evropská partaj (pokud chce) a jedná se o kandidáty na předsedu Evropské komise. Podle nepsaných pravidel totiž nominanta na šéfa Evropské komise, a s největší pravděpodobností tedy toho, kdo v roce 2019 vystřídá odcházejícího Jean-Claudea Junckera, vybírá nejsilnější strana, která se dostane do Evropského parlamentu.

INFOGRAFIKA: Volba šéfa Evropské komiseINFOGRAFIKA: Volba šéfa Evropské komiseautor: INFO.CZ

Jak v této souvislosti podotýká bruselský server Politico, šance zelených na to, že by to byli oni, kdo bude vybírat příštího šéfa Komise, je příliš nízká. Na druhou stranu výsledky zelených stran a hnutí v některých členských státech EU z poslední doby naznačují, že zelení ještě neřekli své poslední slovo. Možná naopak.

„Zelení na celoevropské úrovni v tuto chvíli dosahují nejlepších výsledků v historii, dá se očekávat zisk zhruba 8 % hlasů,“ myslí si Berg, když hovoří o volbách do Evropského parlamentu, které proběhnou na konci května příštího roku. Zelení mají nyní v Evropském parlamentu 52 křesel a již zmiňované Politico odhaduje, že i poté, co se voleb nebudou moct kvůli brexitu zúčastnit britské ekologické strany, zelení by si mohli v květnových eurovolbách zajistit kolem 45 křesel.

„Cítíme, že máme vítr v zádech,“ citovalo Eickhouta v této souvislosti Politico. „V celé řadě evropských zemí si zelení ve volbách vedou velmi dobře – opravdu jsme dosáhli skvělých výsledků,“ pokračoval Eickhout.

Zelené strany nedávno výrazně bodovaly například v Bavorsku, Belgii nebo Lucembursku. „Volby v těchto třech evropských zemích (proběhly ve druhé polovině října; pozn. aut.) ukazují nový trend, který lze pozorovat na nejrůznějších místech kontinentu. Voliči, kteří hledají alternativu k tradičním stranám, ale odmítají krajně pravicové protiimigrační postoje, nacházejí stále větší oblibu právě u Zelených,“ psali jsme v jednom z dřívějších článků.

„Budeme volbou pro ty, kteří se nechtějí účastnit debaty pouze o tom, zda chceme více nebo méně Evropy, ale že chceme lepší Evropu, která naplní očekávání svých občanů,“ říká k tomu Berg.

Ruku v ruce s Macronem?

Kromě toho, že evropští zelení svůj program staví na proevropské agendě a tématech typických pro zelené strany a hnutí, jako je environmentalismus, boj proti rasismu, rovné postavení žen, legalizace lehkých drog a prvky přímé demokracie, chtějí prosazovat také základní příjem nebo minimální standardy v sociálních právech napříč EU.

V poslední době se spekulovalo, že by zelení mohli jít do voleb v alianci se stranou francouzského prezidenta Emmanuela Macrona La République En Marche. To se ale po víkendovém sjezdu zelených zdá jako nepravděpodobné. Delegáti totiž ostře kritizovali Macrona například za plánované zdražení pohonných hmot, proti kterému v sobotu ve Francii protestovalo až 100 tisíc lidí. Macronovi lidé se navíc nedávno sbližovali s evropskými liberály (ALDE).

„Bojujeme za spravedlivý daňový systém, což je něco, co já v Macronově liberální hospodářské politice nevidím,“ řekl Eickhout. „V pohledu na ekonomiku se od liberálů lišíme. A když se podíváme, co Emmanuel Macron nyní dělá ve Francii, tedy to, že se nic neděje v oblasti ekologie a sociálních práv, tak to je přesný opak toho, po čem voláme my,“ komentovala to Kellerová.

Součástí evropských zelených je i česká Strana zelených, ta se však dosud do Evropského parlamentu neprobojovala a nemá v něm žádného zástupce.

 

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818