Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

EXKLUZIVNĚ: Jourová chce být i příští českou eurokomisařkou, s Babišem o tom už mluvila

EXKLUZIVNĚ: Jourová chce být i příští českou eurokomisařkou, s Babišem o tom už mluvila

Pokud ji vláda nominuje, nebude se bránit. Česká eurokomisařka Věra Jourová má zájem pokračovat v práci v nové Evropské komisi, o jejímž složení bude jasno na podzim příštího roku. Dnes odpoledne to řekla redakci INFO.CZ v Bruselu. V případě, že by v Evropské komisi měla i druhý mandát, vzrostla by její šance získat vlivné portfolio a stát se místopředsedkyní.

„S panem předsedou Babišem jsme o tom už několikrát mluvili. Pokud mi vláda dá nominaci, tak do toho půjdu. Ale je tam to pokud,“ řekla Jourová redakci INFO.CZ. O novém složení Evropské komise se bude rozhodovat přesně za rok – v návaznosti na výsledky voleb do Evropského parlamentu, které proběhnou na konci května 2019 a v nichž lidé kromě europoslanců vyberou i budoucího šéfa Evropské komise.

Celý proces jmenování a schvalování komisařů a Komise trvá několik měsíců. Evropské komisaře a komisařky totiž nejprve jmenují vlády národních států a následně je schvaluje Evropský parlament. O tom, jakým tématům se budou v Komisi věnovat, rozhoduje její předseda. Věra Jourová, kterou do Bruselu v roce 2014 vyslala tehdejší koaliční vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD, ANO a KDU-ČSL), má v nynějším období na starosti oblast spravedlnosti, ochrany spotřebitele a rovnosti žen a mužů. Podle pravidel unijních institucí je vyloučené, aby komisař získal stejné portfolio i v dalším období.

Na druhou stranu je nepsaným pravidlem, že komisaři a komisařky se zkušeností s prací v unijní exekutivě mají vyšší šance na prestižnější a vlivnější portfolia a mohou se stát místopředsedy celé instituce. Místopředsedové Komise stojí v čele projektových týmů „řadových“ komisařů.

„Objektivně vzato, za těch pět let tady s institucí srostete, jste známější a máte kontakty. Pro zemi je pak racionálním řešením nechat člověka (který tam vykonává funkci komisaře; pozn. red.), aby v té práci pokračoval,“ uvedla Jourová.

Evropská komise má v současnosti 28 komisařů. Po odchodu Spojeného království z EU, ke kterému dojde na jaře příštího roku, se jejich počet sníží. Současnou Komisi vede Lucemburčan Jean-Claude Juncker. I když z každé země EU je v Komisi jeden člen, jejich úkolem je hájit zájmy EU jako celku, nikoli zájmy jednotlivých členských států.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744