Články odjinud

EXKLUZIVNĚ: Jourová chce být i příští českou eurokomisařkou, s Babišem o tom už mluvila

EXKLUZIVNĚ: Jourová chce být i příští českou eurokomisařkou, s Babišem o tom už mluvila

Pokud ji vláda nominuje, nebude se bránit. Česká eurokomisařka Věra Jourová má zájem pokračovat v práci v nové Evropské komisi, o jejímž složení bude jasno na podzim příštího roku. Dnes odpoledne to řekla redakci INFO.CZ v Bruselu. V případě, že by v Evropské komisi měla i druhý mandát, vzrostla by její šance získat vlivné portfolio a stát se místopředsedkyní.

„S panem předsedou Babišem jsme o tom už několikrát mluvili. Pokud mi vláda dá nominaci, tak do toho půjdu. Ale je tam to pokud,“ řekla Jourová redakci INFO.CZ. O novém složení Evropské komise se bude rozhodovat přesně za rok – v návaznosti na výsledky voleb do Evropského parlamentu, které proběhnou na konci května 2019 a v nichž lidé kromě europoslanců vyberou i budoucího šéfa Evropské komise.

Celý proces jmenování a schvalování komisařů a Komise trvá několik měsíců. Evropské komisaře a komisařky totiž nejprve jmenují vlády národních států a následně je schvaluje Evropský parlament. O tom, jakým tématům se budou v Komisi věnovat, rozhoduje její předseda. Věra Jourová, kterou do Bruselu v roce 2014 vyslala tehdejší koaliční vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD, ANO a KDU-ČSL), má v nynějším období na starosti oblast spravedlnosti, ochrany spotřebitele a rovnosti žen a mužů. Podle pravidel unijních institucí je vyloučené, aby komisař získal stejné portfolio i v dalším období.

Na druhou stranu je nepsaným pravidlem, že komisaři a komisařky se zkušeností s prací v unijní exekutivě mají vyšší šance na prestižnější a vlivnější portfolia a mohou se stát místopředsedy celé instituce. Místopředsedové Komise stojí v čele projektových týmů „řadových“ komisařů.

„Objektivně vzato, za těch pět let tady s institucí srostete, jste známější a máte kontakty. Pro zemi je pak racionálním řešením nechat člověka (který tam vykonává funkci komisaře; pozn. red.), aby v té práci pokračoval,“ uvedla Jourová.

Evropská komise má v současnosti 28 komisařů. Po odchodu Spojeného království z EU, ke kterému dojde na jaře příštího roku, se jejich počet sníží. Současnou Komisi vede Lucemburčan Jean-Claude Juncker. I když z každé země EU je v Komisi jeden člen, jejich úkolem je hájit zájmy EU jako celku, nikoli zájmy jednotlivých členských států.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud