Články odjinud

Extrémní pravice v Německu loni zvolnila, pořád ale měla na kontě přes tisícovku násilných akcí

Extrémní pravice v Německu loni zvolnila, pořád ale měla na kontě přes tisícovku násilných akcí

Násilných činů pravicových extremistů v Německu loni ve srovnání s předchozím rokem ubylo o 34 procent na 1054. Ve východoněmeckých spolkových zemích byl podle předběžné zprávy německé vlády zaznamenán pokles o čtvrtinu, informovala dnes agentura DPA.

Statistika je součástí ročenky o německé jednotě, kterou má ve středu schválit kabinet. Ještě v roce 2016 bylo pravicovým extremistům připisováno 1600 násilných činů, z toho 774 v nových spolkových zemích. Loni už jich bylo v celém Německu zaznamenáno 1054, z toho 572 ve východoněmeckých regionech. Na východě Německa tak byl pokles méně výrazný než v celém Německu, o 26 procent.

Tento pokles proto podle vládního dokumentu také nezakládá "důvod pro to polevovat v boji proti pravicově extremistickým tendencím".

V přepočtu na celkový počet německé populace je počet takových trestných činů na území někdejší komunistické Německé demokratické republiky vyšší než na západě, neboť ve východní části žije pouze šestina německých obyvatel.

Na východě Německa vyvolala nedávná vražda Němce v Chemnitzu (Saské Kamenici), připisovaná žadatelům o azyl, demonstrace krajní pravice, provázené i neonacistickými projevy a údajným napadáním přistěhovalců. Ve východní části Německa se těší silné podpoře protiimigrační parlamentní strana Alternativa pro Německo (AfD) a protiimigrační hnutí jako Pegida.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I techto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud