Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Fico se stává novým Orbánem, zní z Bruselu. Europoslanci odložili cestu na Slovensko kvůli vraždě novináře

Fico se stává novým Orbánem, zní z Bruselu. Europoslanci odložili cestu na Slovensko kvůli vraždě novináře

Na žádost socialistické frakce Evropského parlamentu odložili evropští poslanci o jeden den cestu na Slovensko, kam se chystají kvůli vraždě slovenského novináře Jána Kuciaka. Dnes to oznámil na svém webu europoslanec Sven Giegold ze Skupiny Zelených/Evropské svobodné aliance. Poslanci měli na Slovensko dorazit ve středu, ale podle Giegolda přijedou až ve čtvrtek.

Evropské socialistické strany se podle tohoto europoslance musejí "konečně jednoznačně distancovat" od slovenského premiéra Roberta Fica (Směr-sociální demokracie). Ficovy urážky novinářů a vyjádření týkající se amerického finančníka a filantropa George Sorose jsou nepřijatelné, uvedl Giegold. „Fico se stává slovenským Orbánem,“ dodal s odkazem na maďarského premiéra Viktora Orbána.

Narážel tak na Ficovu kritiku prezidenta Andreje Kisky za jeho loňskou schůzku se Sorosem. Finančník maďarského původu Soros se v poslední době dostal do centra pozornosti před dubnovými parlamentními volbami v Maďarsku. Orbán ve své kampani zdůraznil téma migrace a obvinil Sorose, že jeho záměrem je zaplavit Evropu migranty.

O přesném programu europoslanců na Slovensku se podle Giegolda rozhodne ve středu. Původní středeční program počítal s debatou s aktivisty z nevládních organizací, které se angažují v boji proti korupci, a se setkáním s novináři. Ve čtvrtek se měli europoslanci potkat s Ficem a ministrem vnitra Robertem Kaliňákem.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1