Články odjinud

Francie přijme uprchlíky z lodí Aquarius a Lifeline. Celkem se jedná o 132 lidí s právem na azyl

Francie přijme uprchlíky z lodí Aquarius a Lifeline. Celkem se jedná o 132 lidí s právem na azyl

Francie přijme přes 130 uprchlíků ze dvou humanitárních lodí, které přepravily stovky migrantů z Afriky do Evropy. Půjde o lidi, na které se vztahuje právo na azyl. Agentuře AFP to dnes řekl generální ředitel francouzského úřadu pro ochranu uprchlíků a osob bez státní příslušnosti (Ofpra) Pascal Brice.

Podle něj jde o občany zejména z Eritreje a Súdánu. Týká se to „asi 80“ uprchlíků z lodě Aquarius a 52 z plavidla Lifeline. Ve Francii budou moci projít procedurou, na jejímž konci by jim úřady měly přiznat status uprchlíků.

Aquarius provozovaný francouzskou humanitární organizací převezl v červnu přes Středozemní moře do Evropy přes 600 lidí. Loď doplula do Španělska poté, co ji Itálie odmítla otevřít své přístavy. Francie z migrantů přijala 135 a u zhruba 80 zjistila, že mají podle všeho právo na azyl, protože pocházejí ze zemí zmítaných konflikty nebo s represivním režimem.

Loď Lifeline provozovanou německou humanitární organizací přijala v červnu po diplomatických tahanicích Malta. I v tomto případě si jejích více než 200 pasažérů přerozdělilo několik evropských zemí. Ofpra v tomto případě vyhodnotila, že azyl může Francie poskytnout více než 50 lidem.

 

Články odjinud