Články odjinud

Francií zmítají protesty kvůli policii. Hlídka zabila mladíka, který chtěl ujet kontrole

Francií zmítají protesty kvůli policii. Hlídka zabila mladíka, který chtěl ujet kontrole

V západofrancouzském Nantes pokračovaly v noci na dnešek nepokoje, které vypukly v úterý večer v reakci na to, že policie zastřelila mladého muže. Mladík chtěl ujet před dopravní kontrolou. Skupiny výtržníků v noci zapalovaly auta i obchody. Policie 11 lidí zatkla, informovala agentura AFP.

Výtržnosti se odehrávaly v noci ve čtyřech čtvrtích, které policie považuje za problémové, včetně té, kde se úterní incident stal. Nad ránem se policii podařilo situaci uklidnit. Na 18:00 ale chystají známí zastřeleného mladíka demonstraci ve čtvrti, kde se incident stal.

Policisté zastřelili dvaadvacetiletého Aboubakara F., když se pokusil ujet z místa dopravní kontroly. Při couvání mladík srazil a zranil policistu. Tím přiměl jiného policistu, aby na řidiče vystřelil.

Kontrolovaný mladík měl podle francouzských médií za sebou bohatou kriminální minulost v souvislosti s obchodem s drogami, krádežemi a loupežným přepadením. V úterý u něj policie našla ukradené cizí doklady.

V noci se několik výtržností událo i na pařížském předměstí Garges-les-Gonesse, odkud zastřelený mladík podle agentury AFP pocházel. I tam policie zadržela jednoho z účastníků výtržností, při nichž protestující házeli i Molotovovy koktejly.

Do Nantes dnes dorazil i francouzský premiér Édouard Philippe, který násilí výtržníků odsoudil a slíbil vyšetření okolností úterního incidentu.

 

Články odjinud