„Hleďte více na ideje humanismu než migraci.“ Bono jednal v Bruselu, vyzval EU ke spolupráci s Afrikou | info.cz

Články odjinud

„Hleďte více na ideje humanismu než migraci.“ Bono jednal v Bruselu, vyzval EU ke spolupráci s Afrikou

Evropská unie by měla co nejdříve zahájit spolupráci s africkými státy, která je pro evropské země důležitá nejen kvůli migraci, ale i jako příležitost určovat budoucí podobu světa. Prohlásil to dnes irský zpěvák a aktivista Bono, který o tématu v Bruselu jednal s předsedou Evropského parlamentu Antoniem Tajanim. Šéf EP zdůraznil, že evropské země pracují na vytvoření takzvaného Marshallova plánu pomoci africkým státům.

„Amerika si vybírá dovolenou od velkých myšlenek, a tak bychom si měli sednout ke stolu s našimi africkými partnery jako sobě rovnými a převzít svět do svých rukou,“ řekl novinářům v Evropském parlamentu zpěvák skupiny U2 v narážce na kroky amerického prezidenta Donalda Trumpa, který omezuje zahraniční rozvojovou pomoc své země.

Lídři evropských zemí se na zářijovém neformálním summitu v Salcburku shodli na poskytnutí finanční podpory africkým státům výměnou za jejich snahu snížit počet migrantů mířících do Evropy. Někteří politici včetně Tajaniho hovoří o vzniku evropského Marshallova plánu pro Afriku.

Podle Bona by však spolupráce měla jít do větší hloubky a EU by neměla hovořit o tom, co udělat „pro Afriku“, ale jak spolupracovat „s Afrikou“. „Mělo by to být nové partnerství, po němž volají Afričané,“ prohlásil hudebník, který je mluvčím mezinárodní kampaně ONE bojující proti chudobě a šíření nemocí zvláště na africkém kontinentu.

Spolupráce s africkými zeměmi by podle něho neměla Evropě přinést jen snížení počtu migrantů, ale vést i k dalšímu zlepšení podmínek v Africe. „Lidé jsou nervózní z neřízené migrace z jihu, čemuž rozumím...Ale Evropa je myšlenkou, která by se měla změnit v pocit, a já jako umělec tomu hodlám posloužit,“ apeloval Bono na to, aby evropští politici více hleděli na ideje humanismu než na migraci jako téma pro své voliče.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud