Houpe se pod Seehoferem židle? Odchod ministra vnitra si přejí téměř dvě třetiny Němců | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Houpe se pod Seehoferem židle? Odchod ministra vnitra si přejí téměř dvě třetiny Němců

Houpe se pod Seehoferem židle? Odchod ministra vnitra si přejí téměř dvě třetiny Němců

Téměř dvě třetiny německých občanů vidí ve svém ministrovi vnitra Horstu Seehoferovi politického kverulanta, který už není způsobilý stát v čele resortu. V průzkumu společnosti Forsa pro zpravodajskou televizi n-tv se tak vyjádřilo 62 procent dotázaných. Demisi Seehofera, který je známý prosazováním ostrých opatření proti migraci, požaduje dokonce i 56 procent příznivců bavorské Křesťanskosociální unie (CSU), jejímž je Seehofer předsedou.

Kontroverzní politik má většinovou podporu pouze u jedné strany. Čtyřiaosmdesát procent podporovatelů protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD), která bývá označována za krajně pravicovou, se domnívá, že Seehofer je čestný politik a pro 90 procent příznivců AfD je jako ministr vnitra přijatelný.

V aktuální žebříčku nejoblíbenějších politiků si tři měsíce před bavorskými zemskými volbami výrazně pohoršili na spolkové úrovni i v Bavorsku jak Seehofer, tak i bavorský premiér Markus Söder (CSU). Za nimi jsou už jen spolupředsedové AfD Alice Weidelová a Alexander Gauland.

Nejpopulárnější političkou Německa zůstává německá kancléřka a předsedkyně Křesťanskodemokratické unie (CDU) Angela Merkelová. Pokud by se nyní konaly volby do Spolkového sněmu, získal by konzervativní blok CDU/CSU 31 procent hlasů, jejich nynější koaliční partner Sociálnědemokratická strana Německa 17 procent, AfD 16 procent, Zelení 13 procent a liberální FDP a krajně levicová Levice po devíti procentech.

Seehofer v poslední době málem rozklížil německou koalici hrozbou jednostranného vracení migrantů z německo-rakouské hranice. Proslul také kontroverzními výroky, jako když si minulý týden liboval, že na jeho 69. narozeniny bylo z Německa vyhoštěno 69 Afghánců.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.