Články odjinud

Houpe se pod Seehoferem židle? Odchod ministra vnitra si přejí téměř dvě třetiny Němců

Houpe se pod Seehoferem židle? Odchod ministra vnitra si přejí téměř dvě třetiny Němců

Téměř dvě třetiny německých občanů vidí ve svém ministrovi vnitra Horstu Seehoferovi politického kverulanta, který už není způsobilý stát v čele resortu. V průzkumu společnosti Forsa pro zpravodajskou televizi n-tv se tak vyjádřilo 62 procent dotázaných. Demisi Seehofera, který je známý prosazováním ostrých opatření proti migraci, požaduje dokonce i 56 procent příznivců bavorské Křesťanskosociální unie (CSU), jejímž je Seehofer předsedou.

Kontroverzní politik má většinovou podporu pouze u jedné strany. Čtyřiaosmdesát procent podporovatelů protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD), která bývá označována za krajně pravicovou, se domnívá, že Seehofer je čestný politik a pro 90 procent příznivců AfD je jako ministr vnitra přijatelný.

V aktuální žebříčku nejoblíbenějších politiků si tři měsíce před bavorskými zemskými volbami výrazně pohoršili na spolkové úrovni i v Bavorsku jak Seehofer, tak i bavorský premiér Markus Söder (CSU). Za nimi jsou už jen spolupředsedové AfD Alice Weidelová a Alexander Gauland.

Nejpopulárnější političkou Německa zůstává německá kancléřka a předsedkyně Křesťanskodemokratické unie (CDU) Angela Merkelová. Pokud by se nyní konaly volby do Spolkového sněmu, získal by konzervativní blok CDU/CSU 31 procent hlasů, jejich nynější koaliční partner Sociálnědemokratická strana Německa 17 procent, AfD 16 procent, Zelení 13 procent a liberální FDP a krajně levicová Levice po devíti procentech.

Seehofer v poslední době málem rozklížil německou koalici hrozbou jednostranného vracení migrantů z německo-rakouské hranice. Proslul také kontroverzními výroky, jako když si minulý týden liboval, že na jeho 69. narozeniny bylo z Německa vyhoštěno 69 Afghánců.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I techto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud