Írán stále porušuje lidská práva. Evropská unie mu prodloužila sankce o další rok | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Írán stále porušuje lidská práva. Evropská unie mu prodloužila sankce o další rok

Írán stále porušuje lidská práva. Evropská unie mu prodloužila sankce o další rok

Evropská unie dnes prodloužila sankce vůči Íránu v reakci na závažné porušování lidských práv v zemi. Sankce byly prodlouženy o rok do 13. dubna 2019, informoval Brusel ve svém tiskovém prohlášení.

Sankce zahrnují zákaz cestování po Evropské unii pro 82 osob a zmrazení jejich majetku, tato sankce se týká i jedné právnické osoby. Dále také platí zákaz dovážet do Íránu zboží, které by mohlo být použito k represím, a zařízení pro sledování telekomunikačních sítí. Tyto sankce vůči Teheránu byly poprvé zavedeny již v roce 2011, uvádí se v prohlášení členských zemí Evropské unie.

Část sankcí vůči Íránu byla již v roce 2016 zrušena poté, co Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) dospěla k závěru, že Teherán splnil veškeré požadavky dohody s velmocemi z roku 2015 ohledně svého jaderného programu.

Írán tehdy dohodu o omezení svého jaderného programu uzavřel se šesti velmocemi (Francie, Británie, USA, Rusko, Čína a Německo). Zavázal se k vyřazení části centrifug na obohacování uranu, k vyvezení většiny už obohaceného uranu, k přestavbě některých svých zařízení na výzkumná pracoviště a k přestavbě těžkovodního reaktoru v Aráku.

Před měsícem se ale objevily informace, že Británie, Francie a Německo navrhují opět nové sankce vůči Teheránu kvůli íránskému balistickému programu a roli země v syrské válce, kde podporuje režim prezidenta Bašára Asada.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.