Írán stále porušuje lidská práva. Evropská unie mu prodloužila sankce o další rok | info.cz

Články odjinud

Írán stále porušuje lidská práva. Evropská unie mu prodloužila sankce o další rok

Evropská unie dnes prodloužila sankce vůči Íránu v reakci na závažné porušování lidských práv v zemi. Sankce byly prodlouženy o rok do 13. dubna 2019, informoval Brusel ve svém tiskovém prohlášení.

Sankce zahrnují zákaz cestování po Evropské unii pro 82 osob a zmrazení jejich majetku, tato sankce se týká i jedné právnické osoby. Dále také platí zákaz dovážet do Íránu zboží, které by mohlo být použito k represím, a zařízení pro sledování telekomunikačních sítí. Tyto sankce vůči Teheránu byly poprvé zavedeny již v roce 2011, uvádí se v prohlášení členských zemí Evropské unie.

Část sankcí vůči Íránu byla již v roce 2016 zrušena poté, co Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) dospěla k závěru, že Teherán splnil veškeré požadavky dohody s velmocemi z roku 2015 ohledně svého jaderného programu.

Írán tehdy dohodu o omezení svého jaderného programu uzavřel se šesti velmocemi (Francie, Británie, USA, Rusko, Čína a Německo). Zavázal se k vyřazení části centrifug na obohacování uranu, k vyvezení většiny už obohaceného uranu, k přestavbě některých svých zařízení na výzkumná pracoviště a k přestavbě těžkovodního reaktoru v Aráku.

Před měsícem se ale objevily informace, že Británie, Francie a Německo navrhují opět nové sankce vůči Teheránu kvůli íránskému balistickému programu a roli země v syrské válce, kde podporuje režim prezidenta Bašára Asada.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud