Itálie a boj s migrací: Poskytne Libyi 12 hlídkových lodí, věří, že to omezí proud uprchlíků

HalfPageAd-1

ČTK, nek

03. 07. 2018 • 13:39

Italská vláda se rozhodla v pondělí večer poskytnout 12 hlídkových lodí libyjské pobřežní stráži, aby jí pomohla snadněji zasahovat proti pokusům migrantů dostat se do Itálie z libyjského pobřeží. Informovala o tom dnes agentura AFP. Vláda uvedla, že chce posílit provozní kapacitu libyjské pobřežní stráže, aby dokázala zvládnout „dynamiku migračních fenoménů“.

Mobile-rectangle-3

„Prioritou je boj proti obchodu s lidmi, zajištění ochrany lidských životů na moři a zastavení migračního tlaku,“ píše se dále ve vládním komuniké.

Není jasné, zda Itálie lodě daruje, nebo jen zapůjčí. Italský kabinet každopádně slíbil, že zajistí pro letošek údržbu lodí a výcvik libyjským posádkám, které na nich budou sloužit.

Podle italského ministerstva dopravy a infrastruktury, pod které spadají italské pobřežní hlídky, vyjdou celkové náklady na tuto podporu asi na 2,5 milionu eur (přes 65 milionů Kč).

Infografika - uprchlíci ve světě

Příliv migrantů do Evropy zaznamenal vrchol v roce 2015, kdy podle údajů Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) dorazilo více než 1,1 milionu lidí. Většina z nich zamířila do Německa. Loni jich bylo 185.000 a v první polovině letošního roku kolem 50.000.

SDÍLET

Billboard-bottom-1