Články odjinud

Jaký bude osud Mayové a jejího plánu pro brexit? Další vývoj napoví blížící se sjezd konzervativců

Jaký bude osud Mayové a jejího plánu pro brexit? Další vývoj napoví blížící se sjezd konzervativců

Půl roku před odchodem Británie z Evropské unie stále není jasné, jak přesně bude vypadat. Premiérka Theresa Mayová, která se snaží prosadit svou kompromisní představu brexitu sepsanou v plánu z Chequers, utrpěla v uplynulých dnech další ze série porážek a situaci, v níž se nyní jednání s Bruselem nacházejí sama označila za slepou uličku. Po neformálním summitu EU v Salcburku, kterou britská média označila za ponížení Mayové, se opět začaly ozývat hlasy volající po jejím odchodu z funkce. Jaký bude další osud premiérky i jejího brexitového plánu, by se mohlo ukázat už během výročního sjezdu Konzervativní strany, který začne v neděli v Birminghamu.

Británie by měla Evropskou unii opustit už 29. března příštího roku, ale stále není jasné, zda se podaří premiérce Mayové s Bruselem dojednat dohodu, která by obsahovala podmínky "rozvodu" i další spolupráce Británie s evropskou sedmadvacítkou.

O něco jasněji je po tomto týdnu v otázce, jak se k případné dohodě postaví nejsilnější opoziční uskupení v britském parlamentu. Na své konferenci v Liverpoolu totiž labouristé schválili rezoluci, podle které se chystají hlasovat v parlamentu v podstatě proti každé dohodě založené na plánu z Chequers.

Aby byla dohoda schválena, potřebuje premiérka zhruba 320 z 650 hlasů členů Dolní komory. Toryové mají přitom v parlamentu po loňských předčasných volbách, které Mayová v neúspěšné snaze posílit svou pozici v jednáních o brexitu sama vyvolala, jen 316 křesel. Spoléhat tak bude muset stejně jako při sestavování vlády na devět hlasů severoirské Demokratické unionistické strany (DUP).

Ani hlasy DUP by jí ale nemusely dopomoci k vítězství. Nejasné totiž zůstává, zda případnou dohodu podpoří všichni její konzervativci. Podle některých vyjádření by jich proti dohodě uzavřené na základě plánu z Chequers mohlo hlasovat i několik desítek.

Brexit - firmy, infografikaBrexit - firmy, infografikaautor: Info.cz

Mayová se ve vlastní straně ocitla mezi dvěma mlýnskými kameny. Zatímco příznivci tvrdého brexitu považují plán z Chequers za kapitulaci před Bruselem, další křídlo konzervativců bojuje za co nejužší vztahy s unií po brexitu.

Pokud by premiérka v parlamentu nakonec neuspěla, mohlo by to vést k pádu její vlády a předčasným volbám. Opoziční labouristé v rezoluci, kterou tento týden schválili, po předčasných volbách volají. Zároveň si ale chtějí nechat otevřené všechny možnosti řešení dalšího vývoje včetně kampaně za druhé referendum o brexitu. Stínový ministr pro brexit Keir Starmer přitom v úterý na stranické konferenci k překvapení mnohých uvedl, že "nikdo nevylučuje ani setrvání (v EU) jako možnost". U delegátů to vyvolalo bouřlivý potlesk.

Rozdílné názory na brexit totiž nedělí jen konzervativce, ale právě i labouristy. Jejich předseda Jeremy Corbyn je považován za euroskeptika a po předloňském referendu o brexitu čelil kritice, že za setrvání Británie v EU bojoval příliš vlažně. Většina labouristů i jejich voličů přitom hlasovala proti brexitu. Přesto vedení strany v případě druhého referenda nechce pokládat stejnou otázku, na jakou Britové odpovídali v tom prvním, ale zeptat se chce spíše na podmínky odchodu z EU.

Jak se bude situace v Británii dál vyvíjet, v mnohém napoví výroční konference konzervativců v Birminghamu, která začne v neděli. Loňský sjezd měl posílit pozici Mayové, dopadl ale katastrofálně. Premiérčin očekávaný projev narušila její hlasová indispozice i známý komik, který jí předal list papíru s vytištěným formulářem, jenž dostávají v Británii zaměstnanci při propuštění z práce. Letos doufá premiérka v lepší výsledek sjezdu.

Ačkoli se Mayová bude chtít na konferenci věnovat především domácím tématům, brexit bude nepochybně stejně jako u labouristů sjezdu dominovat. Podle pozorovatelů je pravděpodobné, že akce využijí odpůrci Mayové v čele s bývalým ministrem zahraničí Borisem Johnsonem, aby opět napadli plán z Chequers. Důvěru v premiérčin plán ale ztratila i u některých konzervativců, kteří jsou zastánci členství v EU. Například bývalá členka kabinetu Justine Greeningová navrhla, aby spor mezi politiky opět rozhodli občané v referendu. Podobného názoru je i konzervativní ministryně vnitra Amber Ruddová.

Mayová trvá na tom, že její plán je jedinou možností, jak dosáhnout odchodu Británie z Evropské unie a zároveň zachovat "hluboké a zvláštní partnerství" s EU v budoucnosti.

 

 

Články odjinud

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818