Jaký bude osud Mayové a jejího plánu pro brexit? Další vývoj napoví blížící se sjezd konzervativců | info.cz

Články odjinud

Jaký bude osud Mayové a jejího plánu pro brexit? Další vývoj napoví blížící se sjezd konzervativců

Půl roku před odchodem Británie z Evropské unie stále není jasné, jak přesně bude vypadat. Premiérka Theresa Mayová, která se snaží prosadit svou kompromisní představu brexitu sepsanou v plánu z Chequers, utrpěla v uplynulých dnech další ze série porážek a situaci, v níž se nyní jednání s Bruselem nacházejí sama označila za slepou uličku. Po neformálním summitu EU v Salcburku, kterou britská média označila za ponížení Mayové, se opět začaly ozývat hlasy volající po jejím odchodu z funkce. Jaký bude další osud premiérky i jejího brexitového plánu, by se mohlo ukázat už během výročního sjezdu Konzervativní strany, který začne v neděli v Birminghamu.

Británie by měla Evropskou unii opustit už 29. března příštího roku, ale stále není jasné, zda se podaří premiérce Mayové s Bruselem dojednat dohodu, která by obsahovala podmínky "rozvodu" i další spolupráce Británie s evropskou sedmadvacítkou.

O něco jasněji je po tomto týdnu v otázce, jak se k případné dohodě postaví nejsilnější opoziční uskupení v britském parlamentu. Na své konferenci v Liverpoolu totiž labouristé schválili rezoluci, podle které se chystají hlasovat v parlamentu v podstatě proti každé dohodě založené na plánu z Chequers.

Aby byla dohoda schválena, potřebuje premiérka zhruba 320 z 650 hlasů členů Dolní komory. Toryové mají přitom v parlamentu po loňských předčasných volbách, které Mayová v neúspěšné snaze posílit svou pozici v jednáních o brexitu sama vyvolala, jen 316 křesel. Spoléhat tak bude muset stejně jako při sestavování vlády na devět hlasů severoirské Demokratické unionistické strany (DUP).

Ani hlasy DUP by jí ale nemusely dopomoci k vítězství. Nejasné totiž zůstává, zda případnou dohodu podpoří všichni její konzervativci. Podle některých vyjádření by jich proti dohodě uzavřené na základě plánu z Chequers mohlo hlasovat i několik desítek.

Brexit - firmy, infografikaBrexit - firmy, infografikaautor: Info.cz

Mayová se ve vlastní straně ocitla mezi dvěma mlýnskými kameny. Zatímco příznivci tvrdého brexitu považují plán z Chequers za kapitulaci před Bruselem, další křídlo konzervativců bojuje za co nejužší vztahy s unií po brexitu.

Pokud by premiérka v parlamentu nakonec neuspěla, mohlo by to vést k pádu její vlády a předčasným volbám. Opoziční labouristé v rezoluci, kterou tento týden schválili, po předčasných volbách volají. Zároveň si ale chtějí nechat otevřené všechny možnosti řešení dalšího vývoje včetně kampaně za druhé referendum o brexitu. Stínový ministr pro brexit Keir Starmer přitom v úterý na stranické konferenci k překvapení mnohých uvedl, že "nikdo nevylučuje ani setrvání (v EU) jako možnost". U delegátů to vyvolalo bouřlivý potlesk.

Rozdílné názory na brexit totiž nedělí jen konzervativce, ale právě i labouristy. Jejich předseda Jeremy Corbyn je považován za euroskeptika a po předloňském referendu o brexitu čelil kritice, že za setrvání Británie v EU bojoval příliš vlažně. Většina labouristů i jejich voličů přitom hlasovala proti brexitu. Přesto vedení strany v případě druhého referenda nechce pokládat stejnou otázku, na jakou Britové odpovídali v tom prvním, ale zeptat se chce spíše na podmínky odchodu z EU.

Jak se bude situace v Británii dál vyvíjet, v mnohém napoví výroční konference konzervativců v Birminghamu, která začne v neděli. Loňský sjezd měl posílit pozici Mayové, dopadl ale katastrofálně. Premiérčin očekávaný projev narušila její hlasová indispozice i známý komik, který jí předal list papíru s vytištěným formulářem, jenž dostávají v Británii zaměstnanci při propuštění z práce. Letos doufá premiérka v lepší výsledek sjezdu.

Ačkoli se Mayová bude chtít na konferenci věnovat především domácím tématům, brexit bude nepochybně stejně jako u labouristů sjezdu dominovat. Podle pozorovatelů je pravděpodobné, že akce využijí odpůrci Mayové v čele s bývalým ministrem zahraničí Borisem Johnsonem, aby opět napadli plán z Chequers. Důvěru v premiérčin plán ale ztratila i u některých konzervativců, kteří jsou zastánci členství v EU. Například bývalá členka kabinetu Justine Greeningová navrhla, aby spor mezi politiky opět rozhodli občané v referendu. Podobného názoru je i konzervativní ministryně vnitra Amber Ruddová.

Mayová trvá na tom, že její plán je jedinou možností, jak dosáhnout odchodu Británie z Evropské unie a zároveň zachovat "hluboké a zvláštní partnerství" s EU v budoucnosti.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud