Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jaký bude osud Mayové a jejího plánu pro brexit? Další vývoj napoví blížící se sjezd konzervativců

Jaký bude osud Mayové a jejího plánu pro brexit? Další vývoj napoví blížící se sjezd konzervativců

Půl roku před odchodem Británie z Evropské unie stále není jasné, jak přesně bude vypadat. Premiérka Theresa Mayová, která se snaží prosadit svou kompromisní představu brexitu sepsanou v plánu z Chequers, utrpěla v uplynulých dnech další ze série porážek a situaci, v níž se nyní jednání s Bruselem nacházejí sama označila za slepou uličku. Po neformálním summitu EU v Salcburku, kterou britská média označila za ponížení Mayové, se opět začaly ozývat hlasy volající po jejím odchodu z funkce. Jaký bude další osud premiérky i jejího brexitového plánu, by se mohlo ukázat už během výročního sjezdu Konzervativní strany, který začne v neděli v Birminghamu.

Británie by měla Evropskou unii opustit už 29. března příštího roku, ale stále není jasné, zda se podaří premiérce Mayové s Bruselem dojednat dohodu, která by obsahovala podmínky "rozvodu" i další spolupráce Británie s evropskou sedmadvacítkou.

O něco jasněji je po tomto týdnu v otázce, jak se k případné dohodě postaví nejsilnější opoziční uskupení v britském parlamentu. Na své konferenci v Liverpoolu totiž labouristé schválili rezoluci, podle které se chystají hlasovat v parlamentu v podstatě proti každé dohodě založené na plánu z Chequers.

Aby byla dohoda schválena, potřebuje premiérka zhruba 320 z 650 hlasů členů Dolní komory. Toryové mají přitom v parlamentu po loňských předčasných volbách, které Mayová v neúspěšné snaze posílit svou pozici v jednáních o brexitu sama vyvolala, jen 316 křesel. Spoléhat tak bude muset stejně jako při sestavování vlády na devět hlasů severoirské Demokratické unionistické strany (DUP).

Ani hlasy DUP by jí ale nemusely dopomoci k vítězství. Nejasné totiž zůstává, zda případnou dohodu podpoří všichni její konzervativci. Podle některých vyjádření by jich proti dohodě uzavřené na základě plánu z Chequers mohlo hlasovat i několik desítek.

Brexit - firmy, infografikaBrexit - firmy, infografikaautor: Info.cz

Mayová se ve vlastní straně ocitla mezi dvěma mlýnskými kameny. Zatímco příznivci tvrdého brexitu považují plán z Chequers za kapitulaci před Bruselem, další křídlo konzervativců bojuje za co nejužší vztahy s unií po brexitu.

Pokud by premiérka v parlamentu nakonec neuspěla, mohlo by to vést k pádu její vlády a předčasným volbám. Opoziční labouristé v rezoluci, kterou tento týden schválili, po předčasných volbách volají. Zároveň si ale chtějí nechat otevřené všechny možnosti řešení dalšího vývoje včetně kampaně za druhé referendum o brexitu. Stínový ministr pro brexit Keir Starmer přitom v úterý na stranické konferenci k překvapení mnohých uvedl, že "nikdo nevylučuje ani setrvání (v EU) jako možnost". U delegátů to vyvolalo bouřlivý potlesk.

Rozdílné názory na brexit totiž nedělí jen konzervativce, ale právě i labouristy. Jejich předseda Jeremy Corbyn je považován za euroskeptika a po předloňském referendu o brexitu čelil kritice, že za setrvání Británie v EU bojoval příliš vlažně. Většina labouristů i jejich voličů přitom hlasovala proti brexitu. Přesto vedení strany v případě druhého referenda nechce pokládat stejnou otázku, na jakou Britové odpovídali v tom prvním, ale zeptat se chce spíše na podmínky odchodu z EU.

Jak se bude situace v Británii dál vyvíjet, v mnohém napoví výroční konference konzervativců v Birminghamu, která začne v neděli. Loňský sjezd měl posílit pozici Mayové, dopadl ale katastrofálně. Premiérčin očekávaný projev narušila její hlasová indispozice i známý komik, který jí předal list papíru s vytištěným formulářem, jenž dostávají v Británii zaměstnanci při propuštění z práce. Letos doufá premiérka v lepší výsledek sjezdu.

Ačkoli se Mayová bude chtít na konferenci věnovat především domácím tématům, brexit bude nepochybně stejně jako u labouristů sjezdu dominovat. Podle pozorovatelů je pravděpodobné, že akce využijí odpůrci Mayové v čele s bývalým ministrem zahraničí Borisem Johnsonem, aby opět napadli plán z Chequers. Důvěru v premiérčin plán ale ztratila i u některých konzervativců, kteří jsou zastánci členství v EU. Například bývalá členka kabinetu Justine Greeningová navrhla, aby spor mezi politiky opět rozhodli občané v referendu. Podobného názoru je i konzervativní ministryně vnitra Amber Ruddová.

Mayová trvá na tom, že její plán je jedinou možností, jak dosáhnout odchodu Británie z Evropské unie a zároveň zachovat "hluboké a zvláštní partnerství" s EU v budoucnosti.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1