Články odjinud

Jobbik je na hraně rozpadu. Radikální křídlo se mstí za vyloučení šéfa

Jobbik je na hraně rozpadu. Radikální křídlo se mstí za vyloučení šéfa

Nejsilnější maďarská opoziční formace Hnutí za lepší Maďarsko(Jobbik) stojí před rozpadem na dvě strany, které mají přibližně stejnou voličskou podporu. Radikální křídlo hrozící vystoupením z hnutí po vyloučení svého šéfa podporuje podobný počet voličů Jobbiku, jako jeho umírněnou větev, která v současnosti hnutí ovládá. Podle agentury MTI to vyplývá z dnes zveřejněného průzkumu institutu Nezopont.

Sváry v Jobbiku začaly po dubnových volbách, v nichž sice hnutí skončilo druhé za suverénně vítěznou koalicí strany premiéra Viktora Orbána Fidesz a křesťanských demokratů. Jobbik však zaostal za očekáváním a získal jen 25 křesel ve 199členném sboru. V reakci na to odstoupil předseda Gábor Vona a začal spor o nástupnictví.

O to se v květnové volbě ucházel vůdce radikálního křídla této nacionalistické strany László Toroczkai, avšak těsně zvítězil umírněný Tamás Sneider. Toroczkai se poté pokusil založit nezávislou stranickou platformu a byl ze strany vyloučen. Odchod v reakci na to oznámilo několik dalších poslanců. Maďarská média nyní píší o rozpadu Jobbiku jako o téměř hotové věci.

Podle průzkumu institutu Nezopont by 36 procent sympatizantů tohoto hnutí volilo dosavadní vedení, hlas případnému novému Toroczkaiovu uskupení by dalo 35 procent z nich. Zbylá necelá třetina je nerozhodnuta.

Dříve krajně pravicový Jobbik používající xenofobní hesla v kampani před letošními volbami zmírnil rétoriku ve snaze oslovit větší množství umírněných pravicových voličů. Výsledek však nesplnil očekávání a spory umírněného křídla a radikálů nespokojených se směřováním Jobbiku přivedly hnutí na pokraj rozpadu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I techto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud