Jourová k dohodě o brexitu: Pracujeme na plánu B. Česko by mělo situace využít ve svůj prospěch | info.cz

Články odjinud

Jourová k dohodě o brexitu: Pracujeme na plánu B. Česko by mělo situace využít ve svůj prospěch

Poté, co lídři unijních zemí v neděli posvětili klíčovou dohodu o odchodu Spojeného království z Evropské unie, je míč na straně britského parlamentu. Britští poslanci jsou ale v pohledu na brexit hluboce rozdělení. Mnozí z nich kritizují dohodu od samého počátku a hrozba, že vyjednanou smlouvu během hlasování 11. prosince sestřelí, sílí každým dnem. Na takovou variantu se připravuje i česká eurokomisařka Věra Jourová.

Evropská unie s napětím očekává, jak se k dohodě o brexitu po odsouhlasení textu unijními lídry vyjádří britský parlament. Signály poslanců Spojeného království totiž naznačují, že přes ně smlouva neprojde. Zatímco Británie je v pohledu na brexit hluboce rozdělená, v unii prozatím vládne nebývalá jednota. Na vzácný jev upozornila také česká eurokomisařka Věra Jourová během setkání s novináři v Bruselu.

„Jedním z průvodních jevů vyjednávání o vystoupení Británie z EU je naprostá jednota sedmadvacítky. Je to velice zajímavý a výrazný faktor, uvážíte-li, že různé státy mají různé zájmy. Takže se dá předpokládat, že ratifikace ze strany Rady EU projde. To samozřejmě nemluvím o ratifikaci na straně Velké Británie, která bude probíhat podle jejích ústavních pravidel. A všichni jsme zvědaví, jak se ke smlouvě britský parlament postaví,“ uvedla v úterý Jourová.

Celá Evropa se proto připravuje na možnost odchodu Británie bez dohody. Od léta probíhají jednání o takzvaném plánu připravenosti, který se snaží postihnout ty nejkritičtější problémy v případě, kdy by Británie nakonec připravený text smetla ze stolu. Pokud by totiž došlo na „neřízený“ brexit, přestaly by platit například dohody o letecké dopravě, kdy by se letecké spojení mezi Spojeným královstvím a unií téměř ze dne na den zastavilo.

Brexit - firmy, infografikaBrexit - firmy, infografikaautor: Info.cz

Takových kritických oblastí je však mnohem víc, členské státy proto jednají o jakýchsi  pohotovostních opatření, která mají zabránit tomu, aby náhlý šok z odchodu bez dohody nebyl tak radikální. Jednání přitom se sílícím napětím v současnosti nabírá na intenzitě, potvrzuje zdroj blízký vyjednávání v Bruselu.

Na „plán B“ se připravuje i česká eurokomisařka a její tým. „My se samozřejmě zodpovědně připravujeme na variantu bez dohody – to znamená na něco, jako je kontingenční plán nebo plán pro případ nedohody. Budeme na něm intenzivně pracovat i nadále, abychom byli připraveni na to, aby po odchodu Velké Británie nenastal tvrdý náraz a měli jsme vyřešené alespoň základní principiální věci,“ říká Jourová s tím, že si takový scénář samozřejmě nikdo nepřeje.

Mnozí na evropské straně totiž doufají v to, že pokud dohoda neprojde v britském parlamentu napoprvé, mohlo by dojít ještě na jedno hlasování, kdy by už smlouva s EU prošla. Někteří odborníci však spekulují také o možnosti druhého referenda o brexitu, na takovou variantu ale komisařka nevsází.

„To jsou spekulace. Jak znám britskou povahu, britskou hrdost a úctu k hlasu lidu, řekla bych, že to není na pořadu dne – že k tomu prostě nedojde. Je to ale jen můj osobní názor,“ řekla novinářům v Bruselu. Podle ní by však Česko mělo „smutného odchodu Velké Británie využít“ i ve vlastní prospěch. S brexitem totiž unie přijde o významného člena a síly v Evropě se začnou „rekonfigurovat“, Česko by tak mělo zapracovat na diplomacii a být víc slyšet stejně jako podobně velké země – například Dánsko nebo Nizozemsko.

„Rekonfigurace bude probíhat, to je zřejmé. Britové nám budou velmi chybět, protože mají podobný přístup k evropským věcem v tom, že dávají přednost spíš umírněným řešením. Mají silný cit pro přiměřenost legislativy, což je hodně blízké i nám. A i proto si myslím, že by bylo dobré, když budeme v diplomatické rovině posilovat,“ míní Jourová.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud