„Jsme a vždy budeme blízcí přátelé.“ Mogheriniová připomněla, že pro EU jsou USA jednoznačně partneři | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Jsme a vždy budeme blízcí přátelé.“ Mogheriniová připomněla, že pro EU jsou USA jednoznačně partneři

„Jsme a vždy budeme blízcí přátelé.“ Mogheriniová připomněla, že pro EU jsou USA jednoznačně partneři

Evropská unie jednoznačně počítá Spojené státy za svého přítele, řekla před jednáním ministrů zahraničí EU šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová. Také zástupci několika členských států evropského bloku dali při příchodu před dnešní schůzkou amerického prezidenta Donalda Trumpa s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem najevo, že vztahy mezi USA a Evropou pokládají za partnerské.

Místopředseda české vlády pověřený řízením ministerstva zahraničí Jan Hamáček novinářům řekl, že je dobře, že se helsinská schůzka odehrává. „Vždy je dobré vyjednávat. Žádná konkrétní očekávání nemám,“ podotkl.

Trump, který svým jednáním překvapil evropské partnery už minulý týden na summitu NATO, označil nedávno EU za nepřítele své země, především v souvislosti s obchodní problematikou. Americký prezident opakovaně poukazuje především na Německo.

„Bylo by celkem dobré, zeptat se ho, koho vlastně pokládá za přátele,“ poznamenala dnes Mogheriniová k Trumpovým výrokům. Evropské unii je podle ní zcela jasné, kdo jsou její přátelé. Změna americké administrativy přátelství EU a Spojených států podle ní neohrozila. „Jsme a vždy budeme přátelé a blízcí partneři. Ale ve světě máme také mnoho dalších přátel: Kanadu, Jižní Koreu, Japonsko - zítra (v úterý) s nimi podepisujeme obchodní dohodu - Austrálii, Nový Zéland,“ připomněla Mogheriniová.

Belgický ministr zahraničí Didier Reynders poznamenal, že před Trumpovou schůzkou s Putinem je potřeba připomenout trvající evropskou podporu Ukrajině a Gruzii. „Máme tu anexi Krymu, nepokoje na Donbasu, na východě Ukrajiny a máme tu známou situaci v Gruzii. Je pro nás zásadní potvrdit naši solidaritu s Ukrajinou a Gruzií,“ poznamenal.

„Myslím, že Spojené státy nejsou prezident Trump a Trump není USA,“ poznamenal lucemburský ministr Jean Asselborn. Jeho maltský kolega Carmelo Abela poznamenal, že nevidí nepřátele, ale jen partnery, byť by s některými bylo možné spolupracovat lépe. „V zásadě doufám, že některé otázky, kterých se oba lídři (v Helsinkách) dotknou, udělají ze světa hezčí místo,“ dodal.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.