Články odjinud

„Jsme a vždy budeme blízcí přátelé.“ Mogheriniová připomněla, že pro EU jsou USA jednoznačně partneři

„Jsme a vždy budeme blízcí přátelé.“ Mogheriniová připomněla, že pro EU jsou USA jednoznačně partneři

Evropská unie jednoznačně počítá Spojené státy za svého přítele, řekla před jednáním ministrů zahraničí EU šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová. Také zástupci několika členských států evropského bloku dali při příchodu před dnešní schůzkou amerického prezidenta Donalda Trumpa s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem najevo, že vztahy mezi USA a Evropou pokládají za partnerské.

Místopředseda české vlády pověřený řízením ministerstva zahraničí Jan Hamáček novinářům řekl, že je dobře, že se helsinská schůzka odehrává. „Vždy je dobré vyjednávat. Žádná konkrétní očekávání nemám,“ podotkl.

Trump, který svým jednáním překvapil evropské partnery už minulý týden na summitu NATO, označil nedávno EU za nepřítele své země, především v souvislosti s obchodní problematikou. Americký prezident opakovaně poukazuje především na Německo.

„Bylo by celkem dobré, zeptat se ho, koho vlastně pokládá za přátele,“ poznamenala dnes Mogheriniová k Trumpovým výrokům. Evropské unii je podle ní zcela jasné, kdo jsou její přátelé. Změna americké administrativy přátelství EU a Spojených států podle ní neohrozila. „Jsme a vždy budeme přátelé a blízcí partneři. Ale ve světě máme také mnoho dalších přátel: Kanadu, Jižní Koreu, Japonsko - zítra (v úterý) s nimi podepisujeme obchodní dohodu - Austrálii, Nový Zéland,“ připomněla Mogheriniová.

Belgický ministr zahraničí Didier Reynders poznamenal, že před Trumpovou schůzkou s Putinem je potřeba připomenout trvající evropskou podporu Ukrajině a Gruzii. „Máme tu anexi Krymu, nepokoje na Donbasu, na východě Ukrajiny a máme tu známou situaci v Gruzii. Je pro nás zásadní potvrdit naši solidaritu s Ukrajinou a Gruzií,“ poznamenal.

„Myslím, že Spojené státy nejsou prezident Trump a Trump není USA,“ poznamenal lucemburský ministr Jean Asselborn. Jeho maltský kolega Carmelo Abela poznamenal, že nevidí nepřátele, ale jen partnery, byť by s některými bylo možné spolupracovat lépe. „V zásadě doufám, že některé otázky, kterých se oba lídři (v Helsinkách) dotknou, udělají ze světa hezčí místo,“ dodal.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I techto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud