Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jsou data Evropanů v bezpečí? Evropský parlament bude řešit skandál Facebooku a Cambridge Analytica

Evropský parlament bude schvalovat mimo jiné směrnice o recyklaci odpadů, které by během několika let měly zvýšit podíl tříděného odpadu a výrazně snížit množství komunálních odpadu na skládkách. Europoslanci budou také diskutovat o ochraně dat a soukromí občanů v souvislosti s nedávnou kauzou kolem sociální sítě Facebook a firmy Cambridge Analytica.

Balík reforem o odpadech a skládkách se týká takzvaného oběhového hospodářství, jehož smyslem je minimalizovat produkci odpadu. Podle europoslanců by reformy měly prospět nejen životnímu prostředí, ale i pracovnímu trhu - recyklováním a zpracováním odpadů se vytvoří nová pracovní místa.

Podle nové legislativy, kterou budou muset do dvou let členské země zapracovat do svých právních řádů, by mělo být do roku 2035 určeno k uložení na skládku pouze deset procent komunálního odpadu a už v roce 2025 by mělo být minimálně 55 procent komunálního odpadu v zemích EU recyklováno.

Europoslanci dnes budou také debatovat o ochraně dat a soukromí občanů. V této souvislosti jim mají zástupci členských zemí a Evropské komise představit prohlášení těchto dvou institucí ke kauze firmy Cambridge Analytica. Ta podle nedávného odhalení v minulosti neoprávněně získala informace o desítkách milionů uživatelů sociální sítě Facebook a využila je mimo jiné při vývoji softwarových nástrojů pro podporu volební kampaně Donalda Trumpa.

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg přiznal, že firma chybovala, omluvil se uživatelům a slíbil zvýšit kontrolu přístupu internetových vývojářských firem k uživatelským datům.

720p 360p
Proč: Facebook a data, která na vás má

 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1