Juncker: Balkánské státy musí zavést reformy, aby byly členy EU | info.cz

Články odjinud

Juncker: Balkánské státy musí zavést reformy, aby byly členy EU

Jean-Claude Juncker, předseda Evropské komise, na summitu západobalkánských států v bulharské metropoli Sofii řekl, že EU je připravena tyto země přijmout. Zdůraznil ale že v současné chvíli ani jeden ze šesti států, tedy Albánie, Bosna a Hercegovina, Kosovo, Makedonie, Černá Hora a Srbsko, předpoklady pro členství nesplňuje. informovala agentura AP. Lídři těchto zemí se u té příležitosti zavázali, že zavedou příslušné reformy.

Západobalkánské země mají v EU místo, uvedl Juncker s tím, že bude s představiteli států nadále jednat. Zatímco některé ze šesti zemí mají reálnou šanci vstoupit do EU do roku 2025, je nezbytné v nich zavést politické reformy, vyřešit spory se sousedními státy a zesílit boj proti korupci a organizovanému zločinu, zdůraznil šéf EK.

Oficiální rozhovory o členství Brusel zatím vedl pouze se Srbskem a Černou Horou.

Bulharský premiér Bojko Borisov, jehož země v současnosti EU předsedá, uvedl, že západobalkánské státy by měly "využít dosavadní spolupráce a zaměřit se na výstavbu koridorů mezi sebou, a to zejména v oblastech dopravy, energetiky a digitálních technologií". Financování konkrétních projektů podle něj bude předmětem rozhovorů na dalším summitu EU a západobalkánských zemí, který se bude konat v Sofii v květnu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud