Články odjinud

Juncker nechce opakovat řecký scénář a tak vyslal vzkaz do Berlína: Musíme Itálii prokázat úctu

Juncker nechce opakovat řecký scénář a tak vyslal vzkaz do Berlína: Musíme Itálii prokázat úctu

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker dnes v rozhovoru s německými novináři nabádal nepoučovat Řím a respektovat Itálii a její vládu, tvořenou koalicí populistů a extrémní pravice. „Musíme prokázat úctu vůči Itálii,“ řekl podle agentury AFP Juncker novinářům z mediální skupiny Funke Mediengruppe.

Stalo se tak den poté, co přísahu složil nový kabinet v čele s Giuseppem Contem. Třiapadesátiletý právník, akademik a politický nováček stanul v čele první vlády v západní Evropě, kterou vytvořily populistické strany, a to Liga a Hnutí pěti hvězd (M5S). Nová vláda má zavést program zaměřený proti úsporám a na bezpečnost, jak se tyto strany dohodly před téměř dvěma týdny.

Juncker na otázku týkající se obrovského zadlužení Itálie - Itálie je teď po Řecku nejzadluženější zemí eurozóny - odpověděl, že vůbec není nakloněn poučování Říma. Vybídl neopakovat chyby, které se dělaly vůči Řecku v době, kdy se na počátku roku 2015 dostal k moci premiér Alexis Tsipras z levicového uskupení SYRIZA a Atény dostávaly lekce „zejména z německy mluvících zemí“, tedy hlavně z Německa.

„Důstojnost řeckého lidu byla pošlapána, a to by se s Itálií nemělo opakovat,“ naléhal šéf EK. „Prosazuji klidný způsob jednání a rozhodně nechci zasahovat do otázek italské domácí politiky,“ dodal.

„Velice si vážím prezidenta (Sergia) Mattarelly, ale v souvislosti s (vládní) krizí jsem s ním nemluvil. Jsem rád, že jsem nezasáhl, přestože pokušení bylo veliké,“ poznamenal předseda Evropské komise. „Italové dobře vědí, co je pro jejich zemi dobré. Dostanou se z toho,“ usoudil Jean-Claude Juncker.