Kaczyński chtěl nelegálně obohatit vlastní stranu, upozorňují polská média | info.cz

Články odjinud

Kaczyński chtěl nelegálně obohatit vlastní stranu, upozorňují polská média

Rakouský podnikatel Gerald Birgfellner se obrátil na varšavskou prokuraturu, protože nedostal zaplaceno za služby poskytnuté v souvislosti s projektem dvou mrakodrapů, které v centru Varšavy chtěl nechat postavit předseda polské vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński. Deník Gazeta Wyborcza dnes zveřejnil nahrávky, které spojují Kaczyńského a jeho PiS se společností Srebrna, která měla budovy stavět.

Polská ústava přitom politickým stranám zakazuje provádět hospodářskou činnost, upozorňuje deník. Případ poodhaluje snahy Kaczyńského o využití svého vlivu a kontaktů ve prospěch obohacení vlastní strany.

Společnost Srebrna plánovala v centru Varšavy postavit dva mrakodrapy vysoké 190 metrů. Měly v nich být kancelářské prostory, byty, hotel a sídlo nadace Lecha Kaczyńského, bývalého prezidenta a tragicky zesnulého bratra-dvojčete stranického šéfa. Majitelem společnosti Srebrna je právě nadace Lecha Kaczyńského, v jejíž radě zasedá Jaroslaw Kaczyński a podle polských médií má na činnost společnosti prostřednictvím svých lidí silný vliv.

„V praxi funguje personální unie mezi PiS a Srebrnou - žádná jiná strana nemá takovou svoji firmu,“ uvádí internetový portál Onet.pl.

Podle listu Gazeta Wyborcza měla na stavbu komplexu zvaného K-Tower (prý podle příjmení Kaczyński) přispět částkou 15,5 milionu eur (téměř 400 milionů Kč) a úvěrem 300 milionů eur (7,7 miliardy Kč) státní banka Pekao. Společnosti s polským kapitálem v bance Pekao převzaly kontrolu v roce 2017 v rámci takzvané repolonizace bankovního sektoru, což byl jeden z plánů PiS, jež se dostala k moci po vítězných volbách z podzimu 2015.

„Společnost Srebrna - čili PiS - mohla vydělat na mrakodrapu stovky milionů zlotých, zatímco nyní má PiS jako největší politické uskupení zajištěné financování od státu skoro 20 milionů ročně,“ napsal o projektu portál Onet.pl.

Ke stavbě ale údajně chybělo povolení varšavských úřadů. „Pokud nevyhrajeme volby, nepostavíme mrakodrap ve Varšavě,“ řekl podle médií na nahrávce Kaczyński. Strana v hlavním městě v místních volbách loni na podzim prohrála, vedení města si udržela na celostátní úrovni nejsilnější opoziční strana Občanská platforma.

Mluvčí PiS Beata Mazurková dnes tvrzení deníku Gazeta Wyborcza označila za pomluvu a spekulace.

Deník Rzeczpospolita na svých internetových stránkách uvedl, že případ „předsedova mrakodrapu“ vyvrací mýtus Kaczyńského coby „politického mnicha“, za kterého se snažil vydávat. Padá i mýtus o čistých rukách PiS, která se snaží ničit propojení mezi politikou a byznysem. „Už víme, že PiS vadí cizí pikle, vlastní ale ne,“ píše Rzeczpospolita.

Jde o další ze série ran, jež pověst této národně-konzervativní strany utrpěla. V poslední době jí uškodila například aféra kolem guvernéra Polské národní banky (NBP) Adama Glapińského, který patří mezi blízké známé Kaczyńského. Vyšlo najevo, že blízké spolupracovnice Glapińského pobírají neobvykle vysoké platy. Předminulý týden Kaczyński nepřišel, když se v parlamentu držela minuta ticha za zavražděného starostu Gdaňsku Pawla Adamowicze.

Podnikatel Gerald Birgfellner podle rakouských médií do podniku již vložil 1,5 milionu eur (38,7 milionu Kč). Za odvedené přípravné práce na stavbě nedostal od firmy Srebrna zaplaceno a ve věci se šestnáctkrát sešel s šéfem PiS. Minulý pátek informoval varšavské státní zastupitelství o podezření na trestný čin Kaczyńského. Toho se politik mohl podle něj dopustit tím, že podnikatele včas neinformoval o nerealizovatelnosti stavebního projektu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud