Kampaň za brexit dostala pokutu. Překročila povolené výdaje | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kampaň za brexit dostala pokutu. Překročila povolené výdaje

Kampaň za brexit dostala pokutu. Překročila povolené výdaje

Pokutu ve výši 61.000 liber (1,8 milionu korun) dostala kampaň Vote Leave, která před referendem v roce 2016 bojovala za odchod Británie z Evropské unie. Oznámila to dnes britská volební komise, podle které kampaň překročila povolený limit na výdaje o téměř půl milionu liber (14,6 milionu korun). Komise podala rovněž trestní oznámení na představitele Vote Leave.

Kampaň Vote Leave v roce 2016 podporovali mimo jiné bývalý ministr zahraničí Boris Johnson a aktuální ministr životního prostředí Michael Gove. Jich se ovšem přímo vyšetřování volební komise netýkalo.

Podle volební komise kampaň Vote Leave do výdajů nezahrnula částku 675.000 liber (19,7 milionu korun), pomocí kterých financovala další organizaci bojující za brexit BeLeave. Výdajový limit tak nakonec překročila o půl milionu liber.

BeLeave, která navenek vystupovala jako samostatná kampaň, téměř veškeré peníze ze svého rozpočtu vydala na služby kanadské analytické firmy Aggregate IQ. Analytik Christopher Wylie, který před časem odhalil praktiky zneužívání osobních dat uživatelů sociální sítě Facebook, nedávno upozornil, že společnost Aggregate IQ spolupracovala s firmou Cambridge Analytica, která se dostala k údajům o 50 milionech uživatelů sociální sítě Facebook. Aggregate IQ v březnu spojení s Cambridge Analytica, která mezitím přestala existovat, popřela.

„Údajně nestranná komise je motivována politickou agendou spíše než snahou odhalit fakta,“ uvedl v reakci na udělení pokuty mluvčí Vote Leave. Podle něj volební komise své závěry založila na „nepodložených tvrzeních a konspiračních teoriích“ a jejím cílem je zabránit brexitu.

Britská premiérka Theresa Mayová už v březnu uvedla, že výsledky předloňského referenda o odchodu země z EU platí nehledě na obvinění, že Vote Leave měla výhodu v podobě neoprávněného přístupu k datům o milionech uživatelů sociálních sítí. Mluvčí předsedkyně vlády dnes zopakoval, že žádné druhé referendum o brexitu se v Británii konat nebude.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.