Články odjinud

Karty jsou rozdány. Kampaň před italskými volbami skončila, voliči v neděli rozhodnou o budoucnosti země

Karty jsou rozdány. Kampaň před italskými volbami skončila, voliči v neděli rozhodnou o budoucnosti země

V Itálii dnes vrcholí kampaň před nedělními parlamentními volbami. V Římě, Miláně a Florencii se konaly mítinky třech ze čtyř nejvýznamnější politických stran: populistického Hnutí pěti hvězd, protiimigrantské a euroskeptické Ligy severu ze středopravé koalice a vládnoucí Demokratické strany. Expremiér Silvio Berlusconi, šéf strany Vzhůru, Itálie, poskytoval rozhovory ze své vily.

Předák nejsilnější italské strany, Hnutí pěti hvězd, 31letý Lugi Di Maio na římském náměstí s odvoláním na neoficiální průzkum předvídal volební vítězství a konec působení v opozici.

Volební průzkumy už se podle zákona nesmějí zveřejňovat. Poslední prognózy favorizovaly středopravou koalici, jíž vévodí Berlusconi (37-38 procent hlasů); nejsilnější straně, tedy Hnutí pěti hvězd, přisuzovaly průzkumy 28 procent hlasů. Vládnoucí Demokratické straně se podle agentury Reuters nepodařilo využít hospodářského oživení a její obliba klesla (podle posledních průzkumů 23 procent hlasů); ztratila hlavně na jihu země.

Agentura Reuters s odkazem na neoficiální statistiky upozornila na to, že populistické strany - Hnutí pěti hvězd a Liga severu - by mohly být ve volbách úspěšnější, než se očekávalo. Pokud Liga severu v rámci středopravé koalice předstihne Berlusconiho stranu, premiérem země by se mohl stát Matteo Salvini - muž, který před kamerami mluvil o "kontrolovaném etnickém čištění" italských měst od imigrantů.

Jestliže v rámci středopravé koalice získá více hlasů Berlusconiho strana, milánský mediální magnát chce za premiéra navrhnout předsedu Evropského parlamentu Antonia Tajaniho. Ten dnes na jeho nabídku kývl. Berlusconi se sám premiérem stát nemůže, protože v roce 2013 byl pravomocně odsouzen za daňové úniky a šest let nemůže vykonávat žádnou veřejnou funkci. Média v průběhu kampaně spekulovala o tom, že mu dochází síly: nepořádal příliš mítinků a neprodíral se davy, ale o to více se zjevoval v rádiích, televizích i tisku.

Matteo Renzi, vůdčí postava Demokratické strany, dnes nedělní volby označil za výběr mezi "těmi, kdo chtějí hospodářský růst, a těmi, co sází na extremismus".

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I techto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud