Kiska se zastal nespokojených farmářů. Kritizují zejména systém dotací

ČTK, nek

20. 06. 2018 • 18:44

Slovenský prezident Andrej Kiska se zastal nespokojených farmářů, kteří na podporu svých požadavků například v oblasti pronájmu půdy a vyplácení dotací uspořádali protestní jízdu desítkami traktorů napříč celým Slovenskem a dnes přijeli k úřadu vlády v Bratislavě. Ústupky zemědělcům ohlásil kabinet premiéra Petera Pellegriniho.

Část farmářů na Slovensku se již v dubnu obrátila na slovenské úřady se seznamem požadavků včetně změn v podmínkách přidělování státní půdy farmářům či ohledně vyplácení dotací za hospodaření na pozemcích. Menší farmáři v uplynulých měsících upozornili na případy, kdy jim spekulanti brání v přístupu k pronajaté půdě či blokují čerpání přímých plateb. Tvrdili také, že se jim nedostalo pomoci od příslušných úřadů.

„Situace je vážná. Stát selhává při vynucování práva. Potřebujeme vrátit vládu zákona na venkov. Potřebujeme vyjasnit majetková práva k pozemkům, protože ta vytvářejí půdu pro spekulanty, aby dostávali dotace,“ řekl Kiska, když jako první vysoký politik na Slovensku přijal zástupce nespokojených farmářů během jejich protestní akce.

Hlava slovenského státu ocenila, že ve zmíněné záležitosti vláda učinila první kroky. Ministryně vnitra Denisa Saková dříve během dne ohlásila, že bude vytvořen zvláštní tým z příslušníků policie a prokurátorů, kteří se budou zabývat případy, na které upozornili farmáři.

Zemědělcům se kromě jiného nezamlouvá, že slovenská zemědělská platební agentura (PPA) vyplácí dotace na půdu těm osobám, které na pozemku hospodaří, byť k parcelám nemají vlastnické ani jiné právo. „PPA nezajímá, kdo má k pozemkům právní titul. Proto dochází hlavně na východním Slovensku k fyzickým napadením (farmářů), aby subjekt, který chce žádat o dotace, vytlačil oprávněného žadatele z pozemku,“ řekl po schůzce s hlavou státu jeden z nespokojených zemědělců František Oravec.

Protestní jízdu z východního Slovenska do Bratislavy zahájili zemědělci v pondělí. Právě drobní farmáři z východní části země upozornili na případy, kdy se je spekulanti snažili vytlačit z pozemků, aby se dostali k dotacím. Upozornili také, že konkurence záměrně podala žádost o dotace na pozemky, na kterých hospodaří jiný farmář. To vedlo k tomu, že PPA na daný pozemek peníze nevyplatila žádnému z žadatelů, na což prý doplatili hlavně menší zemědělci.

Drobných farmářů se již dříve zastal slovenský generální prokurátor Jaromír Čižnár, který řekl, že stávající nastavení systému dotací je nenormální. Ministerstvo zemědělství tehdy v reakci uvedlo, že úřad pracuje na zlepšení podmínek pro farmáře a že většinu zmiňovaných problémů zemědělců by měla projednat policie, prokuratura a soudy.

SDÍLET