Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Koukat na seriály na Netflixu nebo HBO Go půjde i na dovolené. V EU už od letošních Velikonoc

Koukat na seriály na Netflixu nebo HBO Go půjde i na dovolené. V EU už od letošních Velikonoc

Sledovat předplacené seriály a filmy nebo poslouchat hudbu online půjde od 1. dubna po celé Evropské unii. V evropské osmadvacítce totiž začnou o Velikonocích platit nová pravidla pro poskytování digitálního obsahu, na kterých se už dříve shodly unijní instituce.

Situace, kdy nejde na služební cestě nebo dovolené trávené v Evropě sledovat online pokračování seriálu nebo si pustit živý přenos hokejového zápasu na doma předplaceném televizním kanále, by se už neměla opakovat. Od 1. dubna začnou po celé Evropě platit nová pravidla pro sdílení digitálního obsahu přes hranice členských zemí EU, která tomu dosud bránila.

Podle nového nařízení by měl každý, kdo si předplatil online obsah u poskytovatele služeb ve svém domovském státě, získat přístup ke svému předplatnému v jakékoliv jiné zemi EU. Nová pravidla mají retroaktivní účinek, takže se vztahují i na již předplacené služby.

Změnu by tak měli pocítit zákazníci všech poskytovatelů filmů a videí online, k nimž se v Česku řadí kanál HBO Go (HBO) či Voyo (TV Nova), ale také Netflix nebo Amazon Prime. Dále dopadnou i na poskytovatele streamované hudby v čele se Spotify, Deezer nebo Google Music, a na služby, přes které je možné hrát videohry nebo číst elektronické knížky.

Fungovat to celé bude tak, že služba poskytování digitálního obsahu ověří, že se jedná o konkrétního „zaplaceného“ zákazníka. K tomu využije údaje o jeho platbě, smlouvu o poskytování internetových služeb nebo IP adresu.

Jak ukázal nedávný průzkum Evropského parlamentu, skoro 11 % domácností mělo v roce 2016 předplacené služby, „video na vyžádání (video on demand)“. Podle očekávání Evropské vysílací unie (EBU) se do roku 2020 jejich počet zdvojnásobí. Největším poskytovatelem je v EU Netflix (54 % trhu s předplatnými).

Podle údajů Komise za rok 2016 využívalo internet na stahování her, obrázků, filmů nebo hudby 58,8 % obyvatel Česka. Průměr EU byl 64 %.

 

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1