Koukat na seriály na Netflixu nebo HBO Go půjde i na dovolené. V EU už od letošních Velikonoc | info.cz

Články odjinud

Koukat na seriály na Netflixu nebo HBO Go půjde i na dovolené. V EU už od letošních Velikonoc

Sledovat předplacené seriály a filmy nebo poslouchat hudbu online půjde od 1. dubna po celé Evropské unii. V evropské osmadvacítce totiž začnou o Velikonocích platit nová pravidla pro poskytování digitálního obsahu, na kterých se už dříve shodly unijní instituce.

Situace, kdy nejde na služební cestě nebo dovolené trávené v Evropě sledovat online pokračování seriálu nebo si pustit živý přenos hokejového zápasu na doma předplaceném televizním kanále, by se už neměla opakovat. Od 1. dubna začnou po celé Evropě platit nová pravidla pro sdílení digitálního obsahu přes hranice členských zemí EU, která tomu dosud bránila.

Podle nového nařízení by měl každý, kdo si předplatil online obsah u poskytovatele služeb ve svém domovském státě, získat přístup ke svému předplatnému v jakékoliv jiné zemi EU. Nová pravidla mají retroaktivní účinek, takže se vztahují i na již předplacené služby.

Změnu by tak měli pocítit zákazníci všech poskytovatelů filmů a videí online, k nimž se v Česku řadí kanál HBO Go (HBO) či Voyo (TV Nova), ale také Netflix nebo Amazon Prime. Dále dopadnou i na poskytovatele streamované hudby v čele se Spotify, Deezer nebo Google Music, a na služby, přes které je možné hrát videohry nebo číst elektronické knížky.

Fungovat to celé bude tak, že služba poskytování digitálního obsahu ověří, že se jedná o konkrétního „zaplaceného“ zákazníka. K tomu využije údaje o jeho platbě, smlouvu o poskytování internetových služeb nebo IP adresu.

Jak ukázal nedávný průzkum Evropského parlamentu, skoro 11 % domácností mělo v roce 2016 předplacené služby, „video na vyžádání (video on demand)“. Podle očekávání Evropské vysílací unie (EBU) se do roku 2020 jejich počet zdvojnásobí. Největším poskytovatelem je v EU Netflix (54 % trhu s předplatnými).

Podle údajů Komise za rok 2016 využívalo internet na stahování her, obrázků, filmů nebo hudby 58,8 % obyvatel Česka. Průměr EU byl 64 %.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud