Koukat na seriály na Netflixu nebo HBO Go půjde i na dovolené. V EU už od letošních Velikonoc | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Koukat na seriály na Netflixu nebo HBO Go půjde i na dovolené. V EU už od letošních Velikonoc

Koukat na seriály na Netflixu nebo HBO Go půjde i na dovolené. V EU už od letošních Velikonoc

Sledovat předplacené seriály a filmy nebo poslouchat hudbu online půjde od 1. dubna po celé Evropské unii. V evropské osmadvacítce totiž začnou o Velikonocích platit nová pravidla pro poskytování digitálního obsahu, na kterých se už dříve shodly unijní instituce.

Situace, kdy nejde na služební cestě nebo dovolené trávené v Evropě sledovat online pokračování seriálu nebo si pustit živý přenos hokejového zápasu na doma předplaceném televizním kanále, by se už neměla opakovat. Od 1. dubna začnou po celé Evropě platit nová pravidla pro sdílení digitálního obsahu přes hranice členských zemí EU, která tomu dosud bránila.

Podle nového nařízení by měl každý, kdo si předplatil online obsah u poskytovatele služeb ve svém domovském státě, získat přístup ke svému předplatnému v jakékoliv jiné zemi EU. Nová pravidla mají retroaktivní účinek, takže se vztahují i na již předplacené služby.

Změnu by tak měli pocítit zákazníci všech poskytovatelů filmů a videí online, k nimž se v Česku řadí kanál HBO Go (HBO) či Voyo (TV Nova), ale také Netflix nebo Amazon Prime. Dále dopadnou i na poskytovatele streamované hudby v čele se Spotify, Deezer nebo Google Music, a na služby, přes které je možné hrát videohry nebo číst elektronické knížky.

Fungovat to celé bude tak, že služba poskytování digitálního obsahu ověří, že se jedná o konkrétního „zaplaceného“ zákazníka. K tomu využije údaje o jeho platbě, smlouvu o poskytování internetových služeb nebo IP adresu.

Jak ukázal nedávný průzkum Evropského parlamentu, skoro 11 % domácností mělo v roce 2016 předplacené služby, „video na vyžádání (video on demand)“. Podle očekávání Evropské vysílací unie (EBU) se do roku 2020 jejich počet zdvojnásobí. Největším poskytovatelem je v EU Netflix (54 % trhu s předplatnými).

Podle údajů Komise za rok 2016 využívalo internet na stahování her, obrázků, filmů nebo hudby 58,8 % obyvatel Česka. Průměr EU byl 64 %.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.