Články odjinud

Krajní pravice na Slovensku vytáhla do boje proti potratům. Ženám chce výrazně zpřísnit pravidla

Krajní pravice na Slovensku vytáhla do boje proti potratům. Ženám chce výrazně zpřísnit pravidla

Krajně pravicová slovenská strana Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) navrhla zákonem výrazně zpřísnit pravidla pro vykonávání interrupcí. Předlohu LSNS na katolickém Slovensku veřejně podpořilo několik desítek kněží i konzervativní občanští aktivisté. Návrh se dostal na program končící schůze sněmovny, poslanci o něm budou ale hlasovat až na další schůzi. Očekává se, že parlament zpřísnění podmínek umělého přerušení těhotenství odmítne, byť předlohu LSNS by mohli podpořit i konzervativní poslanci jiných stran.

LSNS navrhla omezit možnost interrupce pouze na případy, že je ohrožen život ženy, dále do 12. týdne těhotenství, pokud žena otěhotněla kvůli znásilnění, nebo do 24. týdne těhotenství v případě genetické poruchy plodu.

„Cílem je zpřísnit jeden z nejliberálnějších potratových zákonů v členských zemích Evropské unie. Nosnou myšlenkou našeho návrhu není nic jiného, než zvýšit úroveň ochrany života nenarozených dětí na Slovensku,“ řekl v rozpravě předseda LSNS a bývalý hejtman Banskobystrického kraje Marian Kotleba. Jeho strana vystupuje proti členství země v EU a NATO a hlásí se k válečnému slovenskému státu, který byl pod silným vlivem nacistického Německa. 

V rozpravě poslanci upozornili také na Irsko, kde většina občanů minulý týden v referendu odsouhlasila zrušení zákazu potratů. 

Na Slovensku mohou v současnosti ženy požádat o interrupci do 12. týdne těhotenství, v případě genetické poruchy plodu lhůta stanovena není. Slovenský ústavní soud již v roce 2007 odmítl podnět, že umělé přerušení těhotenství je v rozporu s ústavou. V České republice je při ukončení těhotenství na žádost matky nejzazším termínem 12. týden těhotenství, při indikaci genetické vady lze těhotenství ukončit až do 24. týdne. 

Podle sociologů i medií iniciativa LSNS je spíše marketingovým tahem strany, jejíž návrhy poslanci většiny ostatních parlamentních stran obvykle nepodporují. Předlohu LSNS na zpřísnění interrupcí na Slovensku, kde se většina obyvatel hlásí ke katolické církvi, tentokrát podpořilo ve společné výzvě zhruba 70 kněží. Podle nich dobrý zákon je potřeba podpořit bez ohledu na to, kdo ho předkládá.

Počet interrupcí na Slovensku dlouhodobě klesá. Slovenský statistický úřad za loňský rok eviduje 9083 případů, ještě v roce 1993 to bylo zhruba čtyřikrát tolik.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I techto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud