Krajní pravice na Slovensku vytáhla do boje proti potratům. Ženám chce výrazně zpřísnit pravidla | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Krajní pravice na Slovensku vytáhla do boje proti potratům. Ženám chce výrazně zpřísnit pravidla

Krajní pravice na Slovensku vytáhla do boje proti potratům. Ženám chce výrazně zpřísnit pravidla

Krajně pravicová slovenská strana Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) navrhla zákonem výrazně zpřísnit pravidla pro vykonávání interrupcí. Předlohu LSNS na katolickém Slovensku veřejně podpořilo několik desítek kněží i konzervativní občanští aktivisté. Návrh se dostal na program končící schůze sněmovny, poslanci o něm budou ale hlasovat až na další schůzi. Očekává se, že parlament zpřísnění podmínek umělého přerušení těhotenství odmítne, byť předlohu LSNS by mohli podpořit i konzervativní poslanci jiných stran.

LSNS navrhla omezit možnost interrupce pouze na případy, že je ohrožen život ženy, dále do 12. týdne těhotenství, pokud žena otěhotněla kvůli znásilnění, nebo do 24. týdne těhotenství v případě genetické poruchy plodu.

„Cílem je zpřísnit jeden z nejliberálnějších potratových zákonů v členských zemích Evropské unie. Nosnou myšlenkou našeho návrhu není nic jiného, než zvýšit úroveň ochrany života nenarozených dětí na Slovensku,“ řekl v rozpravě předseda LSNS a bývalý hejtman Banskobystrického kraje Marian Kotleba. Jeho strana vystupuje proti členství země v EU a NATO a hlásí se k válečnému slovenskému státu, který byl pod silným vlivem nacistického Německa. 

V rozpravě poslanci upozornili také na Irsko, kde většina občanů minulý týden v referendu odsouhlasila zrušení zákazu potratů. 

Na Slovensku mohou v současnosti ženy požádat o interrupci do 12. týdne těhotenství, v případě genetické poruchy plodu lhůta stanovena není. Slovenský ústavní soud již v roce 2007 odmítl podnět, že umělé přerušení těhotenství je v rozporu s ústavou. V České republice je při ukončení těhotenství na žádost matky nejzazším termínem 12. týden těhotenství, při indikaci genetické vady lze těhotenství ukončit až do 24. týdne. 

Podle sociologů i medií iniciativa LSNS je spíše marketingovým tahem strany, jejíž návrhy poslanci většiny ostatních parlamentních stran obvykle nepodporují. Předlohu LSNS na zpřísnění interrupcí na Slovensku, kde se většina obyvatel hlásí ke katolické církvi, tentokrát podpořilo ve společné výzvě zhruba 70 kněží. Podle nich dobrý zákon je potřeba podpořit bez ohledu na to, kdo ho předkládá.

Počet interrupcí na Slovensku dlouhodobě klesá. Slovenský statistický úřad za loňský rok eviduje 9083 případů, ještě v roce 1993 to bylo zhruba čtyřikrát tolik.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.