Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Krajní pravice z AfD dostala před konferencí vyhazov z hotelů. Nehodlaly trpět xenofoby

Krajní pravice z AfD dostala před konferencí vyhazov z hotelů. Nehodlaly trpět xenofoby

Část členů krajně pravicové německé strany Alternativa pro Německo (AfD) narazila při pokusu sehnat ubytování před konferencí v Augsburgu. Dva tamní hoteliéři jim tři týdny před událostí zrušili rezervace. Mezi dotčenými jsou i čelní představitelé partaje.

Dva hotely Drei Mohren a Holiday Inn Express zrušily rezervaci členům AfD s odvoláním na obavy o bezpečnost a to, že hosté nejsou vítaní, jelikož nechtějí otevřenou společnost.

Zrušení pobytu se týká i šéfa strany Alexandera Gaulanda, předsedkyně klubu v Bundestagu Alice Weidelové či místopředsedkyně uskupení Beatrix von Storchové.

„Hosté, kteří jsou v rozporu s našimi hlavními hodnotami otevřené společnosti, byli odmítnuti i v minulosti,“ konstatoval výkonný ředitel společnosti Success Hotel Management, která provozuje Holiday Inn Express, Michael Friedrich pro list Die Welt.

AfD rozhodnutí považuje za skandál a zkoumá, jaké má právní možnosti se proti němu bránit. Není to poprvé, co se strana dostala do problémů s ubytováním. Loni jí Maritim hotel v Kolíně nad Rýnem zakázal vstup kvůli jeho kritice památníku holokaustu.

Gauland se navíc před pár dny stal terčem útoku, když mu během koupání v jezeře v Postupimi zloděj ukradl oblečení. Vykřikoval přitom, že „náckové žádné potěšení u vody nepotřebují“. Činili se i aktivisté, kteří před měsícem blokovali stranické ústředí v Berlíně obřími kostkami ledu. Symbolizovat měly chladný postoj k německým hodnotám.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1