Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kriminalisté budou vyšetřovat kampaň za brexit. Zaplatily ji stamiliony s nejasným původem

Kriminalisté budou vyšetřovat kampaň za brexit. Zaplatily ji stamiliony s nejasným původem

Činnost osob a skupin stojících za kampaní za odchod Británie z Evropské unie včetně milionáře Arrona Bankse bude vyšetřovat britský Národní kriminální úřad (NCA). Ten to oznámil poté, co mu britská volební komise ohlásila podezření ohledně řady trestných činů v rámci financování kampaně Leave.EU. Několik prounijních britských poslanců v reakci vyzvalo k pozastavení brexitu, než bude záležitost řádně vyšetřena.

Britský úřad pro dohled nad politickými stranami uvedl, že má "opodstatněné důvody pro podezření", že osm milionů liber (234,65 milionu korun), kterými Banks podpořil Leave.EU, ve skutečnosti nepocházelo od něj. Organizaci Better for the Country (BFTC), jež kampaň pro brexit financovala, údajně dva miliony liber půjčil Banks společně se skupinou svých pojišťovnických firem. Volební komise se zabývala také dalšími šesti miliony liber, které podle všeho BFTC sám podnikatel přímo věnoval.

Volební komise se domnívá, že peníze mohly pocházet z "nepřípustných" zdrojů a že Banks a ředitelka Leave.EU Liz Bilneyová jejich původ úmyslně skryli. "To je významné, protože alespoň 2,9 milionů z těchto prostředků bylo použito k pokrytí výdajů spojených s referendem a na dary během období před referendem podléhajícího regulacím," řekl jeden z šéfů dohledového orgánu Bob Posner.

Zpravodajská společnost BBC dodává, že nepřípustnými jsou v britském právu dary a půjčky registrovaným kampaním pocházející ze zahraničí.

Posner vysvětlil, že volební komise předala případ NCA, protože její vyšetřování odhalilo důkazy, které naznačují spáchání trestných činů "přesahujících rámec kompetencí komise". NCA může vyšetřovat mezinárodní trestnou činnost, uvádí BBC. Úřad v prohlášení sdělil, že ačkoli se prohřešky proti volebním zákonům běžně nezabývá, v tomto případě své zapojení vidí jako náležité vzhledem k "povaze potřebných úkonů a potenciálu prohřešků proti jiným než volebním předpisům".

Otřesy na politické scéně

"My toto vyšetřování vítáme jako příležitost, abychom záležitost vyjasnili," řekl Banks. V souvislosti s financováním kampaně se hovořilo o vazbách Bankse na Rusko. Dnes podnikatel uvedl, že "je britským daňovým poplatníkem a nikdy nedostal žádné dary ze zahraničí". Úřad pro dohled nad politickými stranami obvinil z toho, že jedná pod "intenzivním politickým tlakem" zastánců setrvání Británie v EU.

Několik britských poslanců kritizujících brexit považuje nová obvinění proti Leave.EU za důvod k pozastavení procesu odchodu z Unie. "Brexit musí počkat, dokud nebudeme znát rozsah těchto zločinů proti naší demokracii," napsal na twitter labouristický zákonodárce David Lammy. Podobně se vyjádřily jeho stranické kolegyně Helen Hayesová a Catherine Westová či poslankyně Skotské národní strany (SNP) Kirsty Blackmanová.

Banks je považován za jednoho z nejvýznamnějších politických mecenášů v historii Británie, když zřejmě Straně nezávislosti Spojeného království (UKIP) a Leave.EU daroval celkem 9,6 milionů liber. Jeho skupina prosazující brexit zároveň už v květnu dostala od volební komise pokutu 70.000 liber (přes dva miliony korun) mimo jiné za překročení limitu pro výdaje na kampaň. Stejného prohřešku se údajně dopustila oficiální brexitová kampaň Vote Leave vedená pozdějšími členy vlády Borisem Johnsonem a Michaelem Govem.

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1