Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Krizi na Slovensku po vraždě novináře Kuciaka řeší europoslanci. Jejich zpráva je znepokojivá

Krizi na Slovensku po vraždě novináře Kuciaka řeší europoslanci. Jejich zpráva je znepokojivá

Za znepokojivé označil předseda největší politické skupiny v Evropském parlamentu Manfred Weber zjištění delegace poslanců o situaci na Slovensku v souvislosti s vraždou novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky. Zpráva šestičlenné delegace byla dnes zveřejněna a europoslanci se jí budou zabývat v rámci odpolední rozpravy.

„Zpráva byla dnes ráno publikována a nejvíce znepokojivé jsou v ní tři věci. Zaprvé je to velká nedůvěra slovenských občanů ve vlastní státní instituce..., jmenovitě policie a prokuratura,“ řekl ČTK Weberův slovenský kolega z frakce Evropská lidová strana (EPP) Ivan Štefanec. „Zadruhé jsou tam podezření na zneužívání eurodotací v zemědělství, což konstatoval i slovenský nejvyšší kontrolní úřad,“ pokračoval. Jako poslední bod zmínil potřebu mezinárodního vyšetřování kauzy.

Pochybnosti ohledně nezávislosti aktuálního vyšetřování vyjádřil i Weber, který ujistil, že iniciativa Evropského parlamentu v této věci bude pokračovat. Rezignaci slovenského ministra vnitra Roberta Kaliňáka označil za pozitivní, avšak nedostatečnou reakci. Obvinění vznesená v posledním Kuciakově článku s ohledem na evropské fondy bude podle Štefance zkoumat speciální parlamentní výbor TAXE 3.

720p 360p
Demonstrace Postavme sa za slušné Slovensko: 50 000 Slováků zpívá národní hymnu na náměstí

Skupina EPP také navrhne vytvořit program stáží pro mladé novináře a pojmenovat jej po Kuciakovi. „Tento návrh oficiálně předloží Evropská lidová strana a my věříme, že se nám jej podaří prosadit,“ uvedl Štefanec.

Památku Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové dnes znovu uctila řada europoslanců, když si na polední blok hlasování přinesli letáky s jejich fotografií a s heslem „AllForJan“ (všichni za Jana).

Znáte orgány Evropské unie? jejich přehledný popis a funkci naleznete zde>>>

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1