Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Laboratoř Česko: Umíme jít příkladem a fungovat, říká česká europoslankyně. Pozvala kolegy, ať se přiučí

Laboratoř Česko: Umíme jít příkladem a fungovat, říká česká europoslankyně. Pozvala kolegy, ať se přiučí

V Česku v těchto dnech probíhá mimořádná mise několika zahraničních poslanců z Evropského parlamentu. Zkoumají tu, jak si vedeme na trhu práce nebo jak se nám daří v projektech podpořených z Evropského sociálního fondu a z fondu na podporu zaměstnanosti mladých lidí. „Mise, které běžně organizuje Evropský parlament, bývají kontrolní a obvykle se snaží napravovat to, co někde nefunguje. Já jsem přesvědčená, že je dobré se podívat také na příklady dobré praxe, které jsou důležité pro ostatní členské státy. Je dobré na vlastní oči vidět, jak to funguje a co je toho základ,“ říká v rozhovoru česká europoslankyně Martina Dlabajová (ALDE), která poslance do ČR pozvala.

Do Česka přijela mise poslanců z výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL) v Evropském parlamentu. Proč?

Na úvod bych zdůraznila, že je to vůbec poprvé, kdy podobná mise do Česka přijela. Jejím cílem je podívat se, co u nás funguje, a vzít si z toho příklad.

Co poslance zajímá nejvíce?

Česko se může v první řadě chlubit nejnižší nezaměstnaností v celé Evropě. Úřad práce ČR dnes dokonce zveřejnil zprávu, že nezaměstnanost v Česku v dubnu klesla na 3,2 %. To je velký úspěch, protože to bude vůbec poprvé, kdy počet volných míst bude převyšovat počet registrovaných nezaměstnaných.

Dále mé kolegy zajímá aktivní politika zaměstnanosti nebo slaďování dovedností s potřebami trhu práce – to se nám v Česku také daří. Misi jsme odstartovali kulatým stolem se sociálními partnery, a to i proto, že jejich komunikace v Česku funguje výborně. Může to být odrazový můstek, abychom se podívali na konkrétní témata a dozvěděli se, jak o nich Česko smýšlí.

Jak je poslanecká mise složena?

Je tu šest poslanců napříč politickým spektrem z různých členských zemí, konkrétně ze Španělska, Polska, Bulharska nebo Velké Británie. Každý z nich v Evropském parlamentu pracuje na konkrétních tématech. Výbor pro zaměstnanost má v tomto mandátu na starosti široké spektrum legislativy, která je velmi zásadní třeba pro budoucí pracovní mobilitu a zaměstnanost mladých lidí. Řeší se tu rovnováha mezi pracovním a soukromým životem, koordinace systémů sociálního zabezpečení, vysílání pracovníků, vysílání řidičů, nový evropský orgán pro pracovní záležitosti, nebo také to, jak bude vypadat nová agenda dovedností, které budou potřeba na budoucím trhu práce.

To všechno chcete tady v Česku stihnout?

Určitě to nejde obsáhnout za jednu jedinou schůzku. Během celé mise budou mít europoslanci možnost navštívit konkrétní projekty a podívat se i do regionů. Budeme ve Středočeském a Ústeckém kraji a setkáme se také s českými poslanci a senátory. Je to i příležitost pro nás se dozvědět něco o tom, jak to funguje v jiných členských státech EU.

S iniciativou pozvat zahraniční europoslance do Česka a ukázat jim, že jsme v něčem dobří, jste přišla vy. Co vás k tomu přimělo?

Mise, které běžně organizuje Evropský parlament, bývají kontrolní a obvykle se snaží napravovat to, co někde nefunguje. Já jsem přesvědčená, že je dobré se podívat také na příklady dobré praxe, které jsou důležité pro ostatní členské státy. Je dobré na vlastní oči vidět, jak to funguje a co je toho základ.

Co bude výstupem poslanecké mise?

Výstupem bude zpráva, která bude obsahovat popis konkrétních příkladů zajímavých pro další členské státy EU. Jde o to, aby se něco, co už někde funguje, nevymýšlelo znova.

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1