Le Penová v úzkých. Nemůže se zbavit minulosti, Francouzi si její jméno stále spojují s rasismem

bel

Přejmenování Národní fronty na Národní sdružení mělo stranu, kterou vede politička a neúspěšná kandidátka na francouzskou prezidentku Marine Le Penová, distancovat od její antisemitské a rasistické minulosti. Zároveň mělo nově označení přilákat další stoupence a spojence na politické scéně. Nic takového se ale podle bruselského serveru Politico nestalo a možná ani nestane. Důvodem je jednak spor o práva na nový název, ale především samotné jméno Le Pen, které i nadále ve Francouzích vyvolává asociace spojené s protižidovskou, rasistickou a xenofobní rétorikou. Lámat chleba se bude před blížícími se volbami do Evropského parlamentu, ve kterých chce bývalá Národní fronta uspět a vrátit francouzskému prezidentovi Emmanuelu Macronovi porážku z druhého kola prezidentských voleb.

„Když se ve Francii řekne „Le Pen“, tak všem na mysli vytane především Jean-Marie a pak Marine. Jean-Marie má dlouhou politickou kariéru a tento provokativní politik se do politické scény ve Francii nesmazatelně otiskl,“ uvedla pro Politico francouzská historička a odbornice na krajní pravici Valérie Igounetová.

Jean-Marie Le Pen stranu Národní fronta (tehdy jako Národní fronta za francouzskou jednotu) založil už v roce 1972 a šéfoval ji více než čtyři desítky let. Po tu dobu se partaj vymezovala vůči evropské integraci a ostře kritizovala imigraci. Le Pen navíc proslul antisemitskými výrazy. V čele strany ho v roce 2011 vystřídala jeho dcera Marine.

Le Penová, která loni složila mandát europoslankyně a stala se poslankyní francouzského Národního shromáždění, se pokusila udělat za minulostí partaje silnou čáru a veřejně se distancovala od otcova rasismu. Strana začala pod její vedením hlásat politiku silného státu podporujícího sociální zabezpečení, který má být určen pouze „pravým Francouzům“ a má je chránit před globalizací a „islamizací“ Evropy. Na začátku června Národní fronta i proto změnila název na Národní sdružení, a jak novinářům vysvětlila sama Le Penová, cílem je pokusit se stranu přiblížit k hlavnímu proudu francouzské politické scény.

Jak ale poukazuje Politico, rozloučit se s odkazem otce nebude nic snadného. Tím spíš, že to strana chce stihnout ještě před volbami do Evropského parlamentu, které budou na jaře příštího roku a ve kterých bude bývalá Národní fronta obhajovat 24 křesel (zhruba třetina ze 74 mandátů určených pro Francii). Podle mnohých za svého největšího soupeře považuje hnutí En Marche! francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, kterému bude chtít oplatit porážku Le Penové ve druhém kole prezidentských voleb v roce 2017.

„Staré jméno bylo překážkou pro normalizaci strany,“ říká k tomu analytik Jean-Yves Camus. „Staré označení evokuje osobnost Jean-Marie Le Pena – jeho skandální výroky a způsob vyjadřování. Marine si myslela, že změna názvu otočí list a udělá ze strany moderní partaj, která se bude zaměřovat na to, co dnešní voliče opravdu trápí,“ uvedl.

sinfin.digital