Levicová ikona Francie Jean-Luc Mélenchon se hroutí. Vyhrožoval policistům, teď jej vyšetřují | info.cz

Články odjinud

Levicová ikona Francie Jean-Luc Mélenchon se hroutí. Vyhrožoval policistům, teď jej vyšetřují

Pařížská prokuratura dnes oznámila, že po bouřlivé úterní prohlídce sídla levicové strany Nepodrobená Francie (LFI) zahájila vyšetřování výhrůžek a násilného jednání vůči soudní moci a jejím zástupcům. Během zásahu souvisejícího s vyšetřováním možné finanční kriminality se v prostorách strany strhly strkanice, jež zachytily kamery televize TF1. Zakladatel LFI Jean-Luc Mélenchon v jedné chvíli odstrčil prokurátora, který mu stál v cestě, pak člena policejního doprovodu provokoval se slovy "dotkni se mě a uvidíš".

Francouzští vyšetřovatelé v úterý ráno kromě sídla LFI dorazili asi na deset dalších míst, což strana označila za politický útok. Francouzská média informovala, že prohlídky jsou součástí vyšetřování údajného zaměstnávání fiktivních asistentů v Evropském parlamentu a prověřování účetnictví Mélenchonovy kampaně před loňskými prezidentskými volbami. Temperamentní levicový politik nejdříve na svém facebookovém profilu živě vysílal části zásahu u sebe doma a pak vyrazil do centrály své strany, kterou s dalšími 16 kolegy zastupuje v poslanecké sněmovně.

Na schodišti pařížské budovy nejdříve jeho skupina narazila na zavřené dveře hlídané mužem v civilním oblečení. "Pojďme, vyrazte mi ty dveře," řekl Mélenchon, načež se na ostrahu rozkřičel, že "republika jsem já, já jsem člen parlamentu". Poté začal s dalšími lidmi lomcovat dveřmi, nakonec se ale do prostor LFI dostal jiným vchodem.

Následovaly další střety a emotivní výměny. Jeden z policistů v jistém momentě strhnul na podlahu kampaňového poradce strany Manuela Bomparda, který si chce kvůli "napadení" stěžovat na policejním velitelství.

Mélenchon se nakonec probojoval dál do útrob sídla své strany, kde mu zastoupil cestu zástupce pařížské prokuratury. "Vy mi nebudete dávat žádné rozkazy," řekl politik a prokurátora odstrčil. Následovala vypjatá konfrontace s policistou, během níž mu Mélenchon říkal: "Zkus do mě strčit a uvidíš!" Lídr LFI pak v rozhovoru s prokurátorem označil prohlídku za invazi. Prokurátor klidným hlasem odvětil, že vše je v souladu se zákonem.

Agentura AFP informovala, že více policejních odborů dnes označilo Mélenchonovo chování za nepřijatelné. Podle zdrojů televize TF1 musela být prohlídka v sídle LFI kvůli vypjaté atmosféře předčasně ukončena. Pařížská prokuratura zahájila vyšetřování kvůli "výhrůžkám nebo zastrašování vůči soudní moci" a "násilí na osobách zastupujících veřejnou moc".

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud