Krátce před začátkem dnešní schůzky šéfů států a vlád zemí EU bez britské premiérky Theresy Mayové šéf unijního vyjednávacího týmu Michel Barnier řekl novinářům, že ačkoli jednání pokročila, přetrvávají velké a zásadní rozdíly v postojích obou stran. Barnier zároveň zdůraznil, že času na brexitové vyjednávání je už velmi málo.
Sedmadvacítka následně předvedla rychlost v praxi. V 11:21 oznámil mluvčí Aamann na twitteru začátek diskuse a v 11:26 jeho šéf Tusk tweetoval, že příslušné závěry byly schváleny.
Začátek schůzky byl přitom dnes odložen z rána na 11:00 SELČ, důvodem bylo mnohahodinové noční jednání summitu EU o migrační problematice.
Při ranním odchodu z něj britská premiérka Theresa Mayová uvedla, že předpokládá rychlejší tempo brexitového vyjednávání poté, co Londýn v brzké době představí své návrhy na to, jak si konkrétně představuje například spolupráci EU a Británie v bezpečnostní oblasti.
Šéfové států a vlád sedmadvacítky právě potřebu rychlého pokroku jednáních nyní v závěrech zdůraznili. Krátký čtyřbodový text také na žádost Španělska připomíná také potřebu vyřešit otázku Gibraltaru.
Vyjednavači 27 zemí EU a Londýna by mělimít do říjnového summitu EU připraven finální text dohody o vystoupení Británie z evropského bloku na jaře 2019 tak, aby dokument mohl včas projít příslušným ratifikačním procesem.
Paralelně by obě strany měly mít v říjnu k dispozici také text politické deklarace o budoucí podobě vzájemných vztahů, na které se ale prakticky ještě nezačalo pracovat.
Barnier dnes dopoledne připomněl, že se ale stále nepodařilo vyřešit především komplikovanou otázku režimu na hranici mezi Irskem a britským severním Irskem.
„Po brexitu si EU přeje mít s Británií ambiciózní partnerství, jak v obchodu tak v bezpečnostní oblasti. Ale musíme ho založit na našich hodnotách a principech,“ poznamenal vyjednavač. Jedním z nich pro EU27 je jednota vnitřního trhu, z níž Britové nemohou „vyzobávat třešničky na dortu“, autonomie rozhodovacího procesu v EU a ochrana základních práv unijních občanů. „To je klíč pro naši budoucí spolupráci v bezpečnosti," poznamenal Barnier s tím, že času je málo. „Jsem připraven pozvat britskou delegaci zpět do Bruselu už v pondělí,“ dodal.
Po diskusi o vývoji jednání s Británií nyní ještě 27 premiérů a prezidentů čeká debata o reformě eurozóny.