Články odjinud

Lídři zemí EU jednali na summitu v Bruselu i o brexitu. Shodli se za pět minut

Lídři zemí EU jednali na summitu v Bruselu i o brexitu. Shodli se za pět minut

Pouhých pět minut trvalo dnes na summitu Evropské unie v Bruselu premiérům a prezidentům 27 zemí EU přijetí společného postoje k vývoji jednání o britském odchodu z evropského bloku. Vyplývá to z vyjádření předsedy Evropské rady Donalda Tuska a jeho mluvčího Prebena Aamanna na twitteru. Závěry připomínají především potřebu rychlého pokroku dalšího brexitového rokování.

Krátce před začátkem dnešní schůzky šéfů států a vlád zemí EU bez britské premiérky Theresy Mayové šéf unijního vyjednávacího týmu Michel Barnier řekl novinářům, že ačkoli jednání pokročila, přetrvávají velké a zásadní rozdíly v postojích obou stran. Barnier zároveň zdůraznil, že času na brexitové vyjednávání je už velmi málo.

Sedmadvacítka následně předvedla rychlost v praxi. V 11:21 oznámil mluvčí Aamann na twitteru začátek diskuse a v 11:26 jeho šéf Tusk tweetoval, že příslušné závěry byly schváleny.

Začátek schůzky byl přitom dnes odložen z rána na 11:00 SELČ, důvodem bylo mnohahodinové noční jednání summitu EU o migrační problematice.

Při ranním odchodu z něj britská premiérka Theresa Mayová uvedla, že předpokládá rychlejší tempo brexitového vyjednávání poté, co Londýn v brzké době představí své návrhy na to, jak si konkrétně představuje například spolupráci EU a Británie v bezpečnostní oblasti.

Šéfové států a vlád sedmadvacítky právě potřebu rychlého pokroku jednáních nyní v závěrech zdůraznili. Krátký čtyřbodový text také na žádost Španělska připomíná také potřebu vyřešit otázku Gibraltaru.

Vyjednavači 27 zemí EU a Londýna by mělimít do říjnového summitu EU připraven finální text dohody o vystoupení Británie z evropského bloku na jaře 2019 tak, aby dokument mohl včas projít příslušným ratifikačním procesem.

Paralelně by obě strany měly mít v říjnu k dispozici také text politické deklarace o budoucí podobě vzájemných vztahů, na které se ale prakticky ještě nezačalo pracovat.

Barnier dnes dopoledne připomněl, že se ale stále nepodařilo vyřešit především komplikovanou otázku režimu na hranici mezi Irskem a britským severním Irskem.

„Po brexitu si EU přeje mít s Británií ambiciózní partnerství, jak v obchodu tak v bezpečnostní oblasti. Ale musíme ho založit na našich hodnotách a principech,“ poznamenal vyjednavač. Jedním z nich pro EU27 je jednota vnitřního trhu, z níž Britové nemohou „vyzobávat třešničky na dortu“, autonomie rozhodovacího procesu v EU a ochrana základních práv unijních občanů. „To je klíč pro naši budoucí spolupráci v bezpečnosti," poznamenal Barnier s tím, že času je málo. „Jsem připraven pozvat britskou delegaci zpět do Bruselu už v pondělí,“ dodal.

Po diskusi o vývoji jednání s Británií nyní ještě 27 premiérů a prezidentů čeká debata o reformě eurozóny.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I techto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud