Lídry EU čekají horké chvilky. Řidiči kamionů jim chtějí hodit na hlavu nová pravidla pro práci v zahraničí | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Lídry EU čekají horké chvilky. Řidiči kamionů jim chtějí hodit na hlavu nová pravidla pro práci v zahraničí

Lídry EU čekají horké chvilky. Řidiči kamionů jim chtějí hodit na hlavu nová pravidla pro práci v zahraničí

Proti novým pravidlům v mezinárodní silniční přepravě, která v těchto měsících vznikají v Bruselu, chtějí už zítra a ve čtvrtek protestovat bulharští dopravci. Vybrali si k tomu dny, kdy bude v bulharském hlavním městě Sofii pořádně rušno – už zítra večer tamu neformální večeří odstartuje jednodenní vrcholné setkání unijních politických špiček, na které přijede i český premiér v demisi Andrej Babiš. Bulhaři chtějí politikům protestem ukázat, že nesouhlasí s připravovanou unijní legislativou pro dopravní firmy. Stejně jako čeští dopravci jsou totiž přesvědčení, že je diskriminační a oslabí jejich postavení na společném trhu.

Složitá pravidla, nabobtnalá administrativa a vysoké náklady, které se v konečném důsledku můžou podepsat na konkurenceschopnosti firem. To pro dopravce především z východní Evropy představují nová pravidla pro mezinárodní silniční dopravu, která nyní připravují unijní instituce. Už zítra proto v hlavním městě Bulharska Sofii začnou dvoudenní demonstrace místních přepravců, kteří s něčím takovým nesouhlasí.

Jak připomíná tisková agentura DPA, datum protestů si dopravci nezvolili náhodně. Ve dnech, kdy chtějí svými auty blokovat bulharskou metropoli, se bude tzv. silničním balíčkem, který upravuje podmínky pro vysílání řidičů v odvětví silniční dopravy, zabývat bulharský parlament. A aby toho nebylo málo – kromě toho do města zamíří i unijní politické špičky, které tu čeká summit věnovaný vztahům EU se západním Balkánem. Českou republiku na něm bude reprezentovat premiér v demisi Andrej Babiš.

Tzv. silniční balíček představila Evropská komise na jaře loňského roku a slibuje si od něj v první řadě srovnání podmínek pro všechny přepravce v Evropě. Kromě povinnosti vyplácet řidičům mzdu ve výši, jaká je běžná v zemi, do které jsou vysláni, se mluví také o jednotné maximální denní a týdenní době řízení, minimální přestávce v řízení nebo minimální týdenní době odpočinku.

Jak už INFO.CZ psalo, vznikající evropská legislativa do značné míry kopíruje postoje západoevropských států v čele s Francii, Německem, ale třeba i Rakouskem. Ty se dlouhodobě snaží silniční dopravu v EU sešněrovat opatřeními, která nahrávají jejich společnostem, ale firmy z východu z jejich trhů vyhánějí. Přepravní společnosti převážně z nových členských zemí EU včetně Česka se proto obávají, že politici nakonec dají „za pravdu“ západu a požadavky ekonomicky slabších zemí zůstanou upozaděny.

Na něco takového vytrvale upozorňují i čeští politici, kteří se v Evropském parlamentu účastní jednání o nové legislativě. „Francouzští a němečtí poslanci napříč politickými frakcemi na nedávném hlasování (v klíčovém výboru pro zaměstnanost a sociální věci EMPL; pozn. redakce) odmítli vyjasnění stávající a nepřehledné situace v oblasti mezinárodní přepravy. Čeští dopravci, kteří jsou již přes tři roky podrobeni diskriminaci v podobě jednostranných protekcionistických opatření, za které dostávají pokuty závratných částek, se tak bohužel nedočkají žádné změny,“ uvedla krátce po hlasování v Evropském parlamentu, které proběhlo na konci dubna, česká europoslankyně Martina Dlabajová (ANO/ALDE).

Další jednání o silničním balíčku probíhají v příslušných výborech Evropského parlamentu dnes. Kromě toho se jím bude zabývat také ještě Evropský parlament jako celek a členské státy EU.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.